more_horiz
PR24 Portal
Section05

Benedykt XVI

"Módlmy się codziennie o trwały pokój". Papież Franciszek spotkał się z Wszechukraińską Radą Kościołów

Papież powiedział, że w modlitwach i refleksjach chrześcijan nie może zabraknąć miejsca dla umęczonej, cierpiącej Ukrainy. Franciszek spotkał się z wiernymi na audiencji ogólnej w watykańskiej auli Pawła VI.
Zobacz więcej na temat:  Watykan Ukraina Białoruś ŚWIAT Europa Benedykt XVI Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek papież wojna na Ukrainie serwis wschodni

Papież modlił się za Białoruś i Ukrainę. Zwrócił się też do Polaków

Papież Franciszek podczas audiencji generalnej w Watykanie modlił się  z wiernymi za Białoruś i Ukrainę. Zwracając się do Polaków Franciszek podkreślił: "W minionych dniach dziękowaliśmy Bogu za osobę, nauczanie i przykład papieża emeryta Benedykta XVI". - Niech jego wiara pobudza was do duchowego wzrostu - mówił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Ukraina Białoruś Watykan Europa Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek Benedykt XVI

Diagnoza Benedykta XVI. Prof. Cezary Kościelniak: zawiera pewien optymizm

- W tej diagnozie teosocjologicznej jest też pewien optymizm. Nie jest to diagnoza, która każe nam tylko narzekać na to, że Kościół się sypie, jeśli chodzi o liczbę wiernych. Mówi ona także o tym, że Kościół może znaleźć swoją siłę właśnie w małych wspólnotach, zorientowanych na wiarę - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Cezary Kościelniak, filozof z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Benedykt XVI

Pontyfikat Benedykta XVI. Ks. prof. Mazurkiewicz: docenił rolę tradycji w Kościele

- Benedykt XVI docenił rolę tradycji: tego wszystkiego, co przez wieki ukształtowało się jako sposób wyrażania wiary katolickiej. Dotyczy to na przykład jego stosunku do liturgii. Jeżeli ta liturgia doprowadziła tak wielu ludzi do świętości w ciągu wieków, to nie można jej tak po prostu odstawić do kąta - podkreślił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Benedykt XVI Kościół katolicki

"Strażnik chrześcijańskiego wyznania wiary". Ks. dr hab. Skrzypczak o wartościach Benedykta XVI

- Był tym, którego stawia się w roli strażnika credo, czyli chrześcijańskiego wyznania wiary. [...] Jego diagnozy dotyczące Kościoła, stanu chrześcijaństwa, a także tego, co się dzieje ze współczesnym człowiekiem, będą jeszcze długo aktualne - skomentował na antenie Programu 1 Polskiego Radia ks. dr hab. Robert Skrzypczak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Benedykt XVI Małgorzata Raczyńska-Weinsberg wiara Kościół katolicki

"Kierował się miłością do Kościoła". Świat pożegnał Benedykta XVI

Około 50 tysięcy osób uczestniczyło w mszy pogrzebowej emerytowanego papieża Benedykta XVI pod przewodnictwem Franciszka na watykańskim placu Świętego Piotra. Mówił on o "mądrości, łagodności i oddaniu" swego poprzednika. Podkreślił, że był świadkiem Ewangelii. Była to pierwsza w historii msza, podczas której urzędujący papież pożegnał swego zmarłego emerytowanego poprzednika. 
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Rzym Kościół katolicki wojna na Ukrainie Ministerstwo Obrony Narodowej literatura siły zbrojne Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Plac Świętego Piotra był zapełniony". Milena Kindziuk o pogrzebie Benedykta XVI

- Pamiętajmy o tym, że Benedykt XVI już od 10 lat nie był papieżem, nie był urzędującym papieżem. To też na pewno wpłynęło na frekwencję, aczkolwiek trzeba powiedzieć, że Plac Świętego Piotra był zapełniony - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Milena Kindziuk (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Benedykt XVI Watykan ŚWIAT aktualności katolickie Kościół katolicki pogrzeb Polskie Radio 24 Europa

W Świątyni Opatrzności Bożej msza dziękczynna za Benedykta XVI. "Umiłował Chrystusa całym życiem"

W Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odprawiona została msza święta dziękczynna w intencji Benedykta XVI. Nabożeństwu przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce arcybiskup Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki. Jak podkreślił msza jest ogólnopolskim dziękczynieniem "za życie i dzieło Ojca Świętego Benedykta XIV, który umiłował Chrystusa całym swoim życiem". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Benedykt XVI papież Msza święta świątynia opatrzności Kościół katolicki

Abp Gądecki: Benedykt XIV powtarzał, że bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz

Benedykt XVI z doświadczenia życia wyniósł przekonanie o konieczności więzi między wiarą a rozumem - mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas mszy św. w intencji zmarłego papieża. Dodał, że Benedykt XVI często powtarzał, że "bez prawdy nauka, sztuka, moralność i religia popadają w fałsz".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA religia Benedykt XVI katolicyzm papież