more_horiz
PR24 Portal
Section05

Benjamin Netanjahu

Izrael: Kneset przegłosował pierwszą z ustaw ws. reformy sądów. Będzie kolejna fala protestów?

Izraelski parlament przegłosował pierwszą z budzących kontrowersje ustaw, pozwalających na zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Chodzi o anulowanie "zasady roztropności", która stała na przeszkodzie planowanych przez władze reform. Kneset przegłosował zmiany mimo wielotysięcznych protestów Izraelczyków.
Zobacz więcej na temat:  Izrael zdrowie ŚWIAT Bliski Wschód Benjamin Netanjahu

Kontrowersyjna reforma sądownictwa w Izraelu przegłosowana. Przeciwnicy rządu znów protestują

W nocy z poniedziałku na wtorek izraelski Kneset przyjął w pierwszym czytaniu projekt ustawy, ograniczającej uprawnienia władzy sądowniczej. To kluczowy element wzbudzającej kontrowersje reformy sądownictwa nacjonalistycznej koalicji premiera Benjamina Netanjahu. Propozycja reformy wymiaru sprawiedliwości Izraela od pół roku polaryzuje społeczeństwo w kraju i wywołuje protesty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael reforma sądownictwa sądownictwo Benjamin Netanjahu

Nie ustają protesty przeciwko reformie sądownictwa w Izraelu. Na ulicach setki tysięcy osób

Nie bacząc na zawieszenie przez premiera Benjamina Netanjahu prac nad reformą sądownictwa, w sobotę Izraelczycy po raz kolejny wyszli na ulice, by demonstrować 15. tydzień z rzędu w 150 miejscach w całym kraju, domagając się porzucenia projektu - poinformowały izraelskie media. Według organizatorów w protestach wzięło udział ok. 400 tys. osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael protest Benjamin Netanjahu

NASZ WYWIAD Co czeka Izrael, skąd protesty i spór o reformę? Michał Wojnarowicz (PISM): to kryzys polityczny i ustrojowy

W Izraelu od stycznia mają miejsce protesty przeciwko reformie wymiaru sprawiedliwości, w tym blokady dróg i strajki m.in. lotnisk, wielotysięczne demonstracje. Dlaczego reakcja społeczna jest tak silna i długotrwała, i dlaczego koalicja rządowa z premierem Benjaminem Netanjahu dąży do wprowadzenia ustaw? Czego można spodziewać się dalej? Te kwestie wyjaśnia Michał Wojnarowicz (PISM) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Bliski Wschód Izrael Benjamin Netanjahu reforma sądownictwa NASZ WYWIAD ramadan

Izrael odrzuca presję USA ws. reformy sądownictwa. "Nie będziemy pouczani nawet przez przyjaciół"

Izraelski premier oświadczył, że nie ugnie się "pod presją Stanów Zjednoczonych". W bezprecedensowej publicznej krytyce, Benjamin Netanjahu odrzucił apel prezydenta Joe Bidena o wstrzymanie wywołującej ogromne kontrowersje reformy sądownictwa. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Wojciech Cegielski Benjamin Netanjahu

Protesty w Izraelu. Netanjahu opóźnił kontrowersyjną reformę sądownictwa

Izraelski premier opóźnił wprowadzenie w życie kontrowersyjnej reformy sądownictwa. Benjamin Netanjahu poinformował, że chce dać więcej czasu wszystkim stronom na rozmowę na ten temat. Decyzja jest następstwem protestów do jakich dochodziło w ostatnich dniach w całym kraju. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Izrael Wojciech Cegielski Benjamin Netanjahu protest

Izrael: prezydent apeluje do rządu o wstrzymanie reformy sądownictwa. Oświadczenie premiera odwołane

Prezydent Izraela Izaak Herzog zaapelował do rządu o wstrzymanie reformy sądownictwa. We wpisie opublikowanym w mediach społecznościowych odwołał się do jedności kraju. "W imię jedności kraju i ze względu na odpowiedzialność przed obywatelami wzywam do natychmiastowego wstrzymania procesu reformy sądownictwa" - czytamy we wpisie.  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Bliski Wschód Benjamin Netanjahu