more_horiz
PR24 Portal
Section05

Berlin

Przyszłość transportu kolejowego na targach InnoTrans 2022 w Berlinie

Co nowego słychać w branży kolejowej? To ważne pytanie, jeśli uświadomimy sobie, jak jest ona istotna dla transportu ludzi, ale i towarów. Odpowiedź można było znaleźć na targach Innotrans 2022 w Berlinie, najważniejszej tego typu imprezie w Europie, która odbyła się po czteroletniej przerwie.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA pociągi transport innowacje hybryda wodór Berlin targi technika Paweł Turski Trójka

"Naganne moralnie". Poseł Bundestagu krytykuje postawę rządu federalnego ws. reparacji wojennych

W rozmowie z RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) poseł Bundestagu Żaklin Nastić (Lewica) wyraziła zrozumienie dla polskich żądań pod adresem RFN dot. reparacji i skrytykowała postawę rządu federalnego w tej sprawie. Jak oceniła, jest ona "naganna moralnie". Jej zdaniem tematu odszkodowań nie można sprowadzić do kwestii wyłącznie prawnej, jak to robi kanclerz Olaf Scholz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy reparacje wojenne II wojna światowa Berlin

NASZ WYWIAD Berlin wobec reparacji. Gmyz: Niemcy miewają wyrzuty sumienia, ale one nie są tam wysoko cenione

- Stanowisko niemieckiej klasy politycznej w sprawie reparacji wojennych jest prawie jednolite. Panuje przekonanie, że polskie roszczenia są niedopuszczalne - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Cezary Gmyz. Z korespondentem TVP w Berlinie rozmawiamy o tym, jak zamknąć ten trudny rozdział w relacjach z Niemcami, bo - jak ocenia nasz rozmówca - "nie można powiedzieć, by nędzne ochłapy otrzymane po wojnie w jakikolwiek sposób zrekompensowały nam straty".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Berlin reparacje wojenne Cezary Gmyz Bez Przedawnienia

Stulecie Związku Polaków w Niemczech. Mularczyk: domagamy się rozliczenia i zadośćuczynienia od Niemiec

W Berlinie trwają uroczystości związane ze stuleciem Związku Polaków w Niemczech. W obchodach bierze udział m.in. poseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który odczyta list od prezesa Jarosława Kaczyńskiego do ZPwN. Jak mówił Mularczyk "zostanie też zaprezentowany raport o stratach wojennych Rzeczpospolitej". - Domagamy się prawdy, rozliczenia i zadośćuczynienia (od Niemiec) - zadeklarował polityk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Jarosław Kaczyński Arkadiusz Mularczyk II wojna światowa reparacje wojenne historia Polski Berlin Polonia Polacy za granicą

Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. Dziś przesłuchanie kanclerza Olafa Scholza

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanie w charakterze świadka przed komisją parlamentu kraju związkowego Hamburg w sprawie zwanej "cum-ex". Afera ta doprowadziła do sytuacji, w której niemiecki skarb państwa poniósł miliardowe straty. Politycy tamtejszej opozycji mówią wprost: "Olaf Scholz nie może już nabierać wody w usta". Kanclerz podkreśla jednak, że o sprawie nic nie wiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz podatki SPD CDU pieniądze