more_horiz
PR24 Portal
Section05
bezpieczeństwo w sieci

"Przestajemy działać racjonalnie". Największy błąd, który wykorzystują oszuści internetowi

Oszuści w internecie są coraz bardziej zuchwali. Niedawno jeden z nich okradł 70-letnią kobietę na 170 tysięcy złotych, twierdząc, że jego statek został napadnięty przez piratów. Emerytka miała mu pomóc w uratowaniu sejfu. - Ofiara oszustwa, kiedy rzeczywiście uwierzy, że uczestniczy teraz w tym wydobyciu "skarbu", działa pod wpływem emocji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Paweł Ellerik, ekspert IT.
Zobacz więcej na temat:  internet bezpieczeństwo w sieci Roman Czejarek zagrożenia w internecie oszustwo

Jak zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo?

W ostatnich latach technologia bardzo się rozwinęła. Pojawiły się różnorodne aplikacje, które ułatwiają nam życie na każdym kroku. Trudno ruszyć się gdziekolwiek bez telefonu komórkowego, który zawiera w sobie cały zbiór przydatnych narzędzi, które kiedyś występowały pojedynczo. Tej technologii trzeba się uczyć na bieżąco – o tym mówiła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Hamiti, znana jako Pani InformaTiK. Gościni "Strefy Rodzica" pojawiła się w sieci na początku pandemii z poradami dla nauczycieli, jak obsługiwać i wykorzystywać dane aplikacje podczas zdalnego nauczania. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców bezpieczeństwo w sieci

UODO włącza się w obchody Dnia Nowych Technologii w Edukacji

Już po raz czwarty odbędzie się Dzień Nowych Technologii w Edukacji. To inicjatywa MEiN, organizowana wspólnie z kuratorami oświaty, której celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią. UODO włącza się w to wydarzenie, którego inauguracja będzie 29 kwietnia 2022 r.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci uodo bezpieczeństwo w sieci radio dla rodziców

Nie upubliczniaj informacji o żołnierzach w Polsce. Jednoznaczny apel

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ostrzega, aby nie upubliczniać zdjęć, filmów i informacji o żołnierzach w Polsce, zarówno polskich, jak i sojuszniczych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo służby specjalne bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych Stanisław Żaryn siły zbrojne wojsko internet sieć media społecznościowe społeczeństwo Wojsko Polskie

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców wirtualna rzeczywistość bezpieczeństwo w sieci Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica dzieci rodzicielstwo

Wojna dezinformacyjna. Rosyjsko-ukraińskie działania w sieci

Eksperci alarmują: internet zalewany jest informacjami, które mają wywołać strach i zaburzyć morale. Obok klasycznej wojny z udziałem bomb i karabinów na Ukrainie toczy się druga, niewidzialna wojna – wojna w cyberprzestrzeni, w której stosowane są tzw. ataki DDoS i dezinformacja, czyli fake newsy. Jak zwraca uwagę ekspert w tej dziedzinie Damian Rusinek, rosyjsko-ukraińska wojna w sieci trwa już od dłuższego czasu.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Trójka Ukraina Ukraina cyberbezpieczeństwo fake news internet online Rosja Władimir Putin bezpieczeństwo bezpieczeństwo danych bezpieczeństwo w sieci wojna na Ukrainie Monika Suszek społeczeństwo

Dane statystyczne. Nowe sposoby manipulacji

Jak zwraca uwagę ekspert ds. dezinformacji dr Klaudia Rosińska, w czasie pandemii znacząco wzrosło wykorzystanie manipulacji danymi. – Liczby najczęściej są stosowane w face newsach pseudonaukowych, które powołują się na jakieś bardzo duże zbiory danych, dane statystyczne, wielkie liczby i wykorzystują je do podbudowania jakiejś konkretnej fałszywej tezy. W przypadku fake newsów dotyczących COVID jest to główna forma manipulacji stosowana w ostatnim roku – przyznaje rozmówczyni Piotra Łodeja.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej fake news dezinformacja bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo w internecie

Dzień Ochrony Danych Osobowych. Jak dbać o bezpieczeństwo?

Dane osobowe są cennym elementem naszej tożsamości. Przekazanie ich w niepowołane ręce może przysporzyć nam wielu kłopotów. Po raz 16. obchodzimy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Czy jako społeczeństwo wiemy, jak powinniśmy się z nimi obchodzić? Jakie mogą być konsekwencje ich niewłaściwego upubliczniania?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo ochrona danych osobowych dane osobowe rodo Łukasz Sobolewski Michał Fedusio bezpieczeństwo w sieci bezpieczeństwo danych
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem