more_horiz
PR24 Portal
Section05

bezrobocie

Eksperci: rekordowo niskie bezrobocie zmusza do przemodelowania rynku pracy

Doskonałe dane o najniższych w UE bezrobociu cieszą, ale nakazują też myśleć o reformach na rynku pracy. Musimy poprawić infrastrukturę i komunikację, aby umożliwić szybkie dojazdy do pracy, a także o inwestycjach w automatyzację produkcji. Na pewno jednak tak niskie bezrobocie to szansa dla pracowników na podwyżki wynagrodzeń, w tym płacy minimalnej, choć mniejsze firmy mogą mieć z nią kłopoty i próbować tzw. "optymalizacji", czyli zabierania etatów na rzecz samozatrudnienia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Konrad Raczkowski, dyrektor Centrum Gospodarki Światowej UKSW i  dr Andrzej Sadowski  prezydent Centrum im. Adama Smitha.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny żywności wynagrodzenia bezrobocie rynek pracy

"Musimy postawić na rozwój kompetencji". Marlena Maląg o warunkach budowy nowoczesnego państwa

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że "skoro chcemy budować nowoczesne państwo, musimy postawić na rozwój kompetencji i podjąć wspólny wysiłek z uczelniami, partnerami społecznymi i z pracodawcami, aby zachęcać do zwiększania kwalifikacji pracowników".
Zobacz więcej na temat:  praca bezrobocie Marlena Maląg Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej POLSKA polityka

Eksperci: rynek pracy jest bezpieczny, ale patrząc w przyszłość musimy unowocześniać naszą gospodarkę

W najbliższym czasie bezrobocie w Polsce nie wzrośnie. Powinniśmy być  jednak czujni i unowocześniać naszą gospodarkę, szczególnie wobec zbliżania się Ukrainy do UE, gdzie przede wszystkim koszty pracy są niższe. U nas natomiast płace rosną, co cieszy pracowników wobec wysokiej inflacji, ale kolejne podwyżki chociażby płacy minimalnej będą obniżać rentowność firm i skłaniać je do analizy kosztów działalności - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW i Adam Ruciński, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie płaca minimalna inflacja wynagrodzenia Ukraina msp

Semeniuk-Patkowska: proinwestycyjny kierunek działań rządu łączy się z tworzeniem etatów

- Problem bezrobocia w poszczególnych regionach i województwach Polski oczywiście istnieje, ale nie na takim poziomie, jak miało to miejsce za rządów koalicyjnych PO-PSL. Wtedy znalezienie pracy graniczyło z cudem - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Olga Semeniuk-Patkowska, wiceminister rozwoju i technologii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Olga Semeniuk bezrobocie społeczeństwo praca Henryk Szrubarz