more_horiz
PR24 Portal
Section05
bezrobocie

Coraz więcej starszych pracowników wspiera gospodarkę, Nowy raport GUS

Rośnie aktywność zawodowa ludzi starszych. Jak wynika z raportu "Osoby powyżej 50. roku życia na rynku pracy w 2020 r.", który został opublikowany przez Główny Urząd Statystyczny, poprawiły się wskaźniki zatrudnienia oraz współczynnik aktywności zawodowej Polaków w tym wieku. Zmniejszyła się natomiast liczba bezrobotnych i biernych zawodowo starszych osób.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bezrobocie gus regiony zatrudnienie rynek pracy

Coraz więcej kobiet z Ukrainy podejmuje pracę w Polsce. Maląg: z zatrudnianiem nie ma problemu

- Dzięki bardzo dobrej sytuacji na polskim rynku pracy nie ma problemu z zatrudnianiem w naszym kraju uciekających przed wojną obywateli Ukrainy - podkreśla minister Marlena Maląg. Minister przypomniała o stworzeniu portalu "Pomagam Ukrainie", zawierającym kompleksowe informacje, dotyczące rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA zatrudnienie Ukraina praca firma bezrobocie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Eksperci: wojna na Ukrainie przyśpieszyła zmiany polityki surowcowej i energetycznej Polski

Decyzje rządu o szybkich odejściu od pozyskiwania z Rosji węgla, ropy i gazu znacznie przyśpieszy transformację energetyczną w Polsce. Będzie to dodatkowy koszt dla gospodarstw domowych, ale też szansa na trwałą dywersyfikację i surowcowe bezpieczeństwo - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA koronawirus pkb inflacja inwestycje pracodawcy bezrobocie wynagrodzenia wojna na Ukrainie

Bezrobocie nadal niskie. Eksperci: przed nami jednak zmiany na rynku pracy

Cały czas mamy rynek pracownika, bezrobocie jest niskie. Zmienia się jednak postrzeganie rynku przez samych pracowników. Dominuje niepewność co zachęca do stabilizacji, utrzymania obecnego miejsca pracy. Na razie nie widać też wpływu na rynek pracy uchodźców z Ukrainy. Należy się tego spodziewać do 2-3 miesiące gdy wygasną świadczenia społeczne skierowane do nich przez rząd - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Prof. Konrad Raczkowski z Centrum Gospodarki Światowej UKSW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA zatrudnienie bezrobocie rynek pracy

Andrzej Kubisiak z PIE: łagodna zima pozytywnie wpłynęła na rynek pracy

- W tym roku z powodu pogody, nie odczuliśmy typowego dla zimy, sezonowego spadku zatrudnienia, regularnie widzianego w poprzednich latach. Budownictwo mogło kontynuować pracę, dlatego bezrobocie w lutym było według GUS na poziomie 5,5 punktu procentowego, czyli lepiej niż rok temu i przed wybuchem pandemii - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie pracodawcy zatrudnienie bezrobocie

Eksperci: dane z rynku pracy napawają optymizmem, ale trzeba pamiętać, że nie odnoszą się jeszcze do okresu wojny na Ukrainie

W Polsce przybywa miejsc pracy a wynagrodzenie rośnie w imponującym tempie. Najnowsze dane nie dotyczą jednak jeszcze okresu obejmujące w pełnym wymiarze wojny na Ukrainie i kryzysu uchodźczego. To na pewno przyniesie zmiany a będą one zależne od perspektywy czasowej - mówili goście audycji Rządy Pieniądza: dr Maciej Bukowski (WiseEuropa) i radca prawny Paweł Pelc.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie wynagrodzenia praca bezrobocie pracodawcy

Eksperci: asymilacja uchodźców na naszym rynku pracy wymaga informacji o ich zawodowych kompetencjach

Rozpoczęliśmy proces nadawania numerów PESEL uchodźcom z Ukrainy. To jest kluczowe ze względu na ich dostęp do rozmaitych świadczeń i naszego rynku pracy. Potrzebne jest lepsze rozeznanie, co do ich kompetencji zawodowych  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie banki wojna 2022 zatrudnienie pracodawcy bezrobocie pesel

Eksperci: uchodźcy z Ukrainy zmienią polski rynek pracy, co wymaga działań rządu

Pracodawcy nie dostrzegają znacznego odpływu pracowników z Ukrainy, ale w branżach takich jak transport czy budownictwo widać, że wielu pojechało bronić ojczyzny. Zatrudnienie obecnych uchodźców nie będzie proste, bo będzie wymagało szkoleń i ich dopasowania do potrzeb naszego rynku – mówił w "Rządach Pieniądza" Robert Lisicki, ekspert Konfederacji Lewiatan. W opinii Andrzeja Sadowskiego prezydenta Centrum im. Adama Smitha w części sektorów dojdzie do przetasowań ze względu na znaczną grupą chętnych do pracy osób z Ukrainy.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie sankcje Unii Europejskiej sankcje USA bezrobocie pracodawcy wynagrodzenia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem