more_horiz
PR24 Portal
Section05

Białoruś lista

Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co zrobić? Proponuje konkretne działania

25 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. - Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, wzywa do przyłączenia się do obchodów tego dnia - przekazała rzecznik prasowa Anna Krasulina w komunikacie dla mediów. Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że wedle ustaleń ośrodka Wiasna od lutego 2022 r. za działalność antywojenną zatrzymano na Białorusi co najmniej 1575 osób, a partyzantów kolejowych, blokujących transporty, skazano do tej pory na łącznie 191,5 roku więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS

NASZ WYWIAD "Ihar Łosik to geniusz internetu, próba samobójcza to krzyk o pomoc". Reżim znęca się nad blogerem i jego rodziną

- Ihar Łosik był bardzo popularnym białoruskim blogerem, nazywaliśmy go geniuszem mediów społecznościowych, od zawsze bardzo dobrze je rozumiał. Został skazany na 15 lat więzienia. Próba samobójcza to w takich przypadkach wołanie o pomoc, bo kontakt z więźniami jest prawie niemożliwy. Trzeba zakładać, że poddawany jest torturom, w tym wynikającym z dramatycznie złych warunków - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Hanna Liubakowa, ekspertka Atlantic Council i przyjaciółka Ihara Łosika.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska NASZ WYWIAD

"Sytuacja mojego męża się nie zmieniła". Szef MSZ spotkał się z żoną Alesia Bialackiego

- Ostatnio nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o sytuację mojego męża, a nawet są pewne utrudnienia w kontakcie z nim - mówiła Natalia Pinczuk. Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się we wtorek z Natalią Pinczuk, żoną przebywającego w białoruskim więzieniu laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Europa Aleś Bialacki represje MSZ Łukasz Jasina Zbigniew Rau

"Kolejna skandaliczna decyzja białoruskiego sądu". Premier Morawiecki skomentował wyrok Bialackiego

"Władze wielokrotnie próbowały go uciszyć, jednak Bialacki nie ustąpił ani na krok w swojej walce o prawa człowieka i demokrację na Białorusi. Dzisiejszy wyrok, to kolejna skandaliczna decyzja białoruskiego sądu w ostatnim czasie. Polska stanowczo sprzeciwia się procesom motywowanym politycznie oraz wzywa do uwolnienia niesprawiedliwie skazanych" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mateusz Morawiecki Aleś Bialacki

Sąd w Mińsku wydał wyrok na Alesia Bialackiego. Noblistę czeka 10 lat więzienia

W piątek sąd w Mińsku ogłosił wyrok w sprawie laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. Założyciel i koordynator ruchu obrony praw człowieka "Wiasna" został skazany na 10 lat pozbawienia wolności. Ponadto jego trzej współpracownicy, aktywiści, zostali skazani na kary od siedmiu do dziewięciu lat więzienia. Osadzeni zostali już wcześniej uznani za więźniów sumienia, a sprawa - za motywowaną politycznie. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje

8 lat łagru dla Poczobuta. Białoruski działacz: to neostalinowskie porządki, Łukaszenka wyrywa się przed lokomotywę

- Straszliwy wyrok dla Andrzeja Poczobuta to otwarte wyzwanie rzucone Polsce. Dowodzi, że reżim Łukaszenki nie tylko jest promoskiewski, ale i wyrywa się przed lokomotywę, zamierza prowadzić kremlowską politykę w jeszcze gorszym stylu niż na razie może sobie na to pozwolić Putin - powiedział Wiaczesław Siwczyk, działacz Ruchu Solidarności Razem. Opozycjonista komentował także drakońskie wyroki dla członków antyrosyjskiej "kolejowej partyzantki" na Białorusi i tortury, które są stosowane wobec więźniów. Jeden z zatrzymanych miał przestrzelone kolana.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut infografika NASZ WYWIAD opozycja

NASZ WYWIAD "Andrzej Poczobut pokazuje, jak walczy się o prawdę". Działaczka ZPB: jest jednym z naszych bohaterów

- Andrzej Poczobut jest jednym z naszych bohaterów, pokazuje nam, jak walczy się o prawdę i wartości - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Irena Biernacka, działaczka Związku Polaków na Białorusi, komentując wyrok ośmiu lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze dla dziennikarza, działacza ZPB.
Zobacz więcej na temat:  Europa Europa Wschodnia Białoruś Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut infografika NASZ WYWIAD

8 lat łagru dla Andrzeja Poczobuta. Wiceprezes ZPB: to cios dla wszystkich, zwłaszcza dla Polaków na Białorusi

- To duży cios dla nas wszystkich, dla mniejszości polskiej na Białorusi, dla wszystkich Polaków na Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl wiceprezes ZPB Marek Zaniewski, komentując wyrok ośmiu lat więzienia dla Andrzeja Poczobuta. - Na Białorusi niewinni ludzie dostają olbrzymie wyroki - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Wschodnia Białoruś Polacy na Białorusi Andrzej Poczobut infografika NASZ WYWIAD