more_horiz
PR24 Portal
Section05

Białoruś

Koniec budowy zapory na granicy z Białorusią. Żaryn: przedostanie się przez nią jest niemożliwe

Polska zakończyła budowę zapory na granicy z Białorusią - poinformował sekretarz stanu w KPRM, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "Polska granica jest dziś najlepiej chroniona w Europie" - stwierdził. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Stanisław Żaryn Białoruś granica migracja straż graniczna

Wsparcie dla nielegalnej imigracji? Chce go prezydent Gdańska, radni PiS stanowczo mówią: nie

- Jako radni Prawa i Sprawiedliwości z oburzeniem przyjmujemy to, że Ppni Aleksandra Dulkiewicz chciałaby przekazać 100 tys. złotych na nielegalną imigrację - powiedział radny PiS Andrzej Skiba. Chodzi o pomoc finansową dla gminy Michałowo (podlaskie) przeznaczoną na zakup pojazdu, którym - wedle pomysłu inicjatorów - mają być przewożone osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA PiS regiony granica Białoruś uchodźcy Aleksandra Dulkiewicz

PR24 Szoszyn: Cichanouska wyprowadziła kobiety z cienia

- To niewyobrażalna historia. Jakby w pewnym momencie historii Danuta Wałęsa przejęła pałeczkę po mężu i została tą osobą, którą stał się jej mąż. Nikomu nieznana kobieta stawiła się przed białoruską komisją wyborczą. Nawet przedstawiciele demokratycznej opozycji na Białorusi nie dawali jej szans. Uważa się, że największym błędem Łukaszenki było zlekceważenie tej kobiety - mówił w Polskim Radiu 24 Rusłan Szoszyn, autor książki "Lodołamaczka. Swiatłana Cichanouska".
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Europa Polskie Radio 24 ŚWIAT

TYLKO U NAS Działaczka ZPB: Andrzej Poczobut będzie trzymał się mocno, a polskie cmentarze będą odbudowane

- Andrzej Poczobut pisał w listach z więzienia, które publikowały media, że wie już o niszczeniu polskich cmentarzy. Myślę, że to tylko doda mu siły, żeby walczyć o prawdę, o siebie, o polskość – powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl działaczka Związku Polaków na Białorusi Irena Biernacka. W ostatnim czasie Andrzeja Poczobuta przewieziono z Mińska do Grodna, co oznacza nowy adres do korespondencji. Wkrótce ma odbyć się jego proces
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja HISTORIA TYLKO U NAS Litwa Ukraina Andrzej Poczobut Polacy na Białorusi Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

TYLKO U NAS Andrzej Poczobut został przewieziony z Mińska do Grodna. Nowy adres do korespondencji z więźniem Łukaszenki

W piątek 23 września okazało się, że Andrzej Poczobut, polski dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi, został przewieziony z mińskiego aresztu do więzienia w Grodnie. To oznacza, że najpewniej w tym mieście odbędzie się wkrótce jego proces.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja HISTORIA TYLKO U NAS Litwa Ukraina Andrzej Poczobut Polacy na Białorusi Andżelika Borys Związek Polaków na Białorusi

"Uwolnienie" z więzienia Angeliki Borys. Łukaszenka: poprosiła mnie o to jej matka

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że decyzję o "uwolnieniu" Andżeliki Borys podjął osobiście, po tym, jak poprosiła o to pisemnie jej matka. Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) została po roku pozbawienia wolności wypuszczona z więzienia w marcu i przebywa w areszcie domowym. Oskarżona była m.in o "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym".    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Andżelika Borys Andrzej Poczobut

Stanisław Żaryn: białoruska propaganda kontynuuje prowokacje przeciwko Polsce

 - Białoruska propaganda kontynuuje wrogie działania informacyjne i prowokacje przeciwko Polsce. Na cmentarzu wojskowym, gdzie leżą żołnierze Wojska Polskiego, odsłonięto udekorowany biało-czerwoną flagą nagrobek nieżyjącego już dezertera i zdrajcy E. Czeczki - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  dezinformacja Białoruś propaganda

Bariera na granicy na ukończeniu. Gen. Tomasz Piotrowski: Rosjanie zakładali, że Polska się ugnie

- Cały czas, wspólnie ze Strażą Graniczną, dbamy o bezpieczeństwa granicy z Białorusią. Ta sytuacja będzie trwała przez najbliższe miesiące. Białorusini dostali od Rosjan konkretne zadanie, jak należy przygotować swoją część konfliktu migracyjnego i cały czas to realizują - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Tomasz Piotrowski dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojsko Polskie armia POLSKA wojsko Wojska Obrony Terytorialnej Białoruś straż graniczna Rosja

Wspólne ćwiczenia WOT i Straży Granicznej. Odbędą się w strefie przygranicznej z Białorusią

Terytorialsi ruszają na szkolenie. Od piątku do niedzieli potrwają zajęcia taktyczne KOP-22, w których weźmie udział ponad 800 żołnierzy WOT w strefie przygranicznej z Białorusią. Celem doskonalenie taktyki działań przeciwrozpoznawczych i przeciwdywersyjnych, ratowniczych i wsparcia SG.
Zobacz więcej na temat:  Wojska Obrony Terytorialnej granica straż graniczna ćwiczenia bezpieczeństwo wojsko Białoruś