more_horiz
PR24 Portal
Section05

Biblia

Obraz Matki Bożej Łaskawej patronuje Warszawie od lat

372 lata temu, 24 marca 1651 roku, podczas piątkowej uroczystej mszy świętej, odbyła się instalacja i koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej na Patronkę Warszawy. Obraz znajduje się obecnie w dawnym kościele klasztornym jezuitów Narodzenia NMP i św. Ignacego Loyoli w Warszawie. Dzisiaj jest to Stare Miasto i ulica Świętojańska 10.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo religia Warszawa malarstwo Biblia Piotr Skarga Kościół katolicki

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

Kacper, Melchior i Baltazar. Kim byli Trzej Królowie?

Trzej Królowie, Trzej Mędrcy, Trzej Magowie - według tradycji chrześcijańskiej osoby, które miały podążać za Gwiazdą Betlejemską, przybyć do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa i przekazać mu dary. Tradycyjnie uznawani są za świętych w katolicyzmie, prawosławiu oraz w starożytnych Kościołach Wschodu.
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Biblia chrześcijaństwo HISTORIA Jezus Chrystus Boże Narodzenie 2019 święta podsumowania

"Biblio, ojczyzno moja". Roman Brandstaetter i opowieści oparte na Księdze

- Godziły się w nim dwie natury, wywodzące się z dwóch różnych kultur: stara kultura żydowska i tradycja  grecko-rzymska, polska, franciszkańska – mówiła w 2001 roku Teresa Kalińska w audycji Polskiego Radia poświęconej Romanowi Brandstaetterowi. 3 stycznia br. mija 117. rocznica urodzin tego znakomitego poety i tłumacza, autora monumentalnej powieści "Jezus z Nazaretu".
Zobacz więcej na temat:  Roman Brandstaetter Biblia literatura poezja Żydzi II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne chrześcijaństwo HISTORIA

"Jezus z Nazaretu". Benedykt XVI i jego lektura Ewangelii

– Uważał te książki za ukoronowanie swojej pracy teologa, myśliciela i intelektualisty – mówił w Polskim Radiu publicysta Marek Zając o trzyczęściowym cyklu autorstwa Benedykta XVI zatytułowanym "Jezus z Nazaretu". Emerytowany papież Benedykt XVI zmarł 31 grudnia 2022 roku w Watykanie w wieku 95 lat.
Zobacz więcej na temat:  papież Benedykt XVI Jezus Chrystus Biblia chrześcijaństwo ewangelia literatura filozofia teologia

Smoki oddają hołd Jezusowi, czyli apokryfy o Nowonarodzonym

Ewangelie stosunkowo niewiele miejsca poświęcają najwcześniejszym latom życia Jezusa. Stąd już od II wieku powstawały opowieści - nieuznane przez Kościół za kanoniczne - które miały za zadanie zaspokoić ludzką potrzebę dowiedzenia się "czegoś więcej". Teksty te, w dużej mierze pełne fantazji i niesamowitości, można jednak czasami odczytać i jako ilustrację poważnych religijnych tez.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie starożytność średniowiecze Biblia ewangelia literatura msn21-historia

"Imię jego czterdzieści i cztery", czyli tajemnicze proroctwo Mickiewicza

Kto krył się za zagadkową wizją "męża opatrznościowego", którą Adam Mickiewicz zamieścił w III części "Dziadów"? Trudno się dziwić, że na to pytanie próbuje się odpowiedzieć niemalże już od dwóch wieków – wszak ta poetycka przepowiednia o zbawcy narodu znalazła się w polskim arcydramacie napisanym przez pierwszego z wieszczów.       
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz literatura filozofia Dziady tajemnica chrześcijaństwo Biblia romantyzm Napoleon Bonaparte magazyn 2022/2023

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
Zobacz więcej na temat:  Biblia starożytna Grecja Uniwersytet Warszawski Powstanie Warszawskie II wojna światowa literatura msn21-historia

Przesłanie Apokalipsy św. Jana. Ks. prof. Przybyłowski: daje nadzieję, więc nie może wiązać się z lękiem

- Apokalipsa kończy się zawołaniem "Marana tha!" - "Przyjdź Panie" i w tych słowach widzimy nadzieję, że wszystko, co człowiek przeżywa, prowadzi jednak do dobrego - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski (teolog, filozof, UKSW). Gościem programu był także Wojciech Tomczyk (dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy).
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Polskie Radio 24 Kościół katolicki Biblia