more_horiz
PR24 Portal
Section05

Bieszczady

"Z głową w górach". Kamil Wicik i "Muzyczna Jedynka" w Ustrzykach Dolnych [POSŁUCHAJ]

W ramach cyklu "Z głową w górach" tym razem wraz z "Muzyczną Jedynką" odwiedziliśmy kolejną górską miejscowość - Ustrzyki Dolne. Była to ostatnia miejscowość na mapie zimowej trasy Polskiego Radia. W trakcie audycji Kamil Wicik rozmawiał z gośćmi m.in. o bieszczadzkiej kulturze i szczególnym miejscu, jakie posiadają w niej taniec i poezja śpiewana.
Zobacz więcej na temat:  Ustrzyki Kamil Wicik Bieszczady muzyka rozrywkowa

Zabytkowe maszyny rolnicze, stary młyn i tradycyjne proziaki

Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych stoi przy obwodnicy bieszczadzkiej. To liczący blisko 120 lat budynek, w którym przed pierwszą wojną mieściła się fabryka, a w latach 1919-2007 młyn parowy. Dzisiaj można tu obejrzeć zabytkowe maszyny, nauczyć się robić i piec proziaki, ale też wypić kawę i zjeść ciastko.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Bieszczady kuchnia regionalna Piotr Firan Paweł Turski proziaki wypoczynek

Niedźwiedź, który chciał zostać kierowcą

Są takie miejsca na świecie, w których widok niedźwiedzia w pobliżu auta nikogo nie dziwi. A co jeśli "miś" ma aspirację na kierowcę?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 zwierzęta zwierzęta leśne Miś Bieszczady Stany Zjednoczone

Kolejny szlak na mapie Bieszczad. Tym razem ukłon w stronę osób niewidomych

- W Programie Dostępność Plus turystyka społeczna zajmuje istotne miejsce. Chcemy, aby co najmniej 100 km szlaków turystycznych i 10 schronisk górskich stało się dostępnych dla osób ze szczególnymi potrzebami – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA turystyka niepełnosprawni niepełnosprawność Bieszczady Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej społeczeństwo

Ośrodek Caritas w Myczkowcach niesie pomoc uchodźcom z Ukrainy od pierwszego dnia wojny

Bieszczadzki ośrodek Caritas w Myczkowcach pierwszych uchodźców przyjął pod opiekę pierwszego dnia rosyjskiej agresji na Ukrainie. - Jesteśmy zlokalizowani blisko granicy więc ci, którzy wiedzieli, że tu jesteśmy kierowali się do nas. Niektórych przywozili lokalni wolontariusze pracujący na granicy. Później zaczęły docierać do nas transporty zorganizowane, jak ewakuowani z terenów walk podopieczni i opiekunowie ośrodka dla osób niepełnosprawnych intelektualnie - wspomina Agata Chmura, edukatorka w ośrodku Caritas.
Zobacz więcej na temat:  emigracja uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Ukraina Bieszczady pomoc Małgorzata Frydrych