more_horiz
PR24 Portal
Section05

biografia

"Żuan Don". Jeremi Przybora - jego pojemne serce i rodzinne tajemnice

- Przybora to jest "Żuan Don", prawda? Ma pojemne serce, wiele związków za sobą. I to też było wyzwanie, żeby po pierwsze udokumentować to bardzo rzetelnie i solidnie, po drugie tak opisać i wybrać z tego takie wydarzenia, czy też opisać takie związki, które faktycznie miały ogromny wpływ na jego poezję, bo to było kompatybilne - mówiła w "Poranku Dwójki" Maria Wilczek-Krupa, autorka najnowszej biografii Jeremiego Przybory pt. "Żuan Don".
Zobacz więcej na temat:  Jeremi Przybora biografia Jerzy Wasowski Kalina Jędrusik Dwójka Paweł Siwek książki literatura

Tłumaczka: Edgar Allan Poe patrzył na rozwój nauki jako na szersze zjawisko

Z książki "Edgar Allan Poe. Ciemna strona księżyca" dowiadujemy się, że kapłan grozy i prekursor science fiction był także prawdziwym entuzjastą nauki rozkwitającej w początkach XIX w. - Ciekawym wątkiem, który porusza autor jest to, że w twórczości Poego widać przeświadczenie, że nauce nie można w całości zawierzyć. W przeciwnym razie może ona pchnąć świat, w kierunku, który niekoniecznie będzie nam odpowiadał - mówiła w Dwójce tłumaczka Magda Witkowska.
Zobacz więcej na temat:  Edgar Allan Poe science-fiction pisarz pisarze i poeci Jakub Kukla tłumacz biografia KSIĄŻKA Dwójka

Sławomir Mrożek - pierwsza biografia w 10. rocznicę śmierci

Sławomir Mrożek zmarł 10 lat temu. I tyle lat trzeba było czekać na biografię tego znakomitego prozaika, dramaturga i rysownika. - To raczej nie jest wielka biografia, jest umiarkowanych rozmiarów. Skoncentrowałam się właściwie na takiej jednej linii i na momentach, kiedy Mrożek styka się z historią - mówiła w Dwójce prof. Anna Nasiłowska, autorka książki "Mrożek. Biografia".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Wacław Holewiński biografia KSIĄŻKA literatura Dwójka

Agnieszka Przepiórska: bioteatr nie ma nic wspólnego z ekomarchewką

- Bioteatr to teatr, który zajmuje się biografiami. W przypadku mojego bioteatru – życiorysami kobiet. Z jednej strony są to kobiety gdzieś zapomniane albo pomijane w historii, ale są też takie, które były zawsze doceniane i widzialne, tak jak np. Wisława Szymborska - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Przepiórska aktorzy TEATR Dominik Gac Dwójka Simona Kossak Barbara Sadowska Wisława Szymborska Anna Walentynowicz biografia Zuzanna Ginczanka

Biografka Edwarda Dwurnika: był robotnikiem sztuki

- Edward Dwurnik generował bardzo skrajne emocje. Jedni go kochali, inni nienawidzili, większość zazdrościła. Zazdroszczono mu pędu do pracy; tego, że on naprawdę był robotnikiem sztuki. To nie jest tytuł na wyrost, on w pełni oddaje charakter Edwarda Dwurnika artysty - mówiła w Dwójce Małgorzata Czyńska, autorka książki "Dwurnik. Robotnik sztuki".
Zobacz więcej na temat:  biografia malarstwo SZTUKA Edward Dwurnik Monika Zając Dwójka rocznica wywiad

Edith Piaf – w 60. rocznicę śmierci. "Była nieludzko autentyczna"

- Wielkim sukcesem Edith Piaf było to, że przez wiele lat śpiewała na ulicach. Jak się słucha jej późniejszych rzeczy, często oratoryjnych w formie, to nadal słychać tam tę samą autentyczność. To pozostało jej do końca - mówiła w Dwójce Joanna Rawik, autorka książki o Edith Piaf pt. "Ptak smutnego stulecia". We wtorek (10.10) mija 60. rocznica śmierci wielkiej damy francuskiej piosenki.
Zobacz więcej na temat:  Edith Piaf biografia KSIĄŻKA Aldona Łaniewska-Wołłk Dwójka rocznica Joanna Rawik

Bruce’a Lee w biograficznym filmie Anga Lee zagra Mason Lee. Kiedy zaczną się zdjęcia?

Bruce Lee, pierwszy hollywoodzki gwiazdor filmów sztuk walki, do dziś budzi emocje, a jego niespodziewana śmierć w wieku 33 lat wciąż prowokuje teorie spiskowe. Ang Lee ("Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Tajemnica Brokeback Mountain") zapowiedział, że chce nakręcić poświęcony mu film biograficzny, w którym główną rolę ma zagrać syn reżysera Mason Lee. Podobno wszystko jest gotowe, jednak start produkcji uniemożliwia strajk aktorów i scenarzystów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM sztuki walki strajki Hollywood biografia Dawid Muszyński Katarzyna Cygler Trójka Ang Lee Bruce Lee

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

"Nie chciał mówić wprost". Stanisław Lem i trauma wojny

– Wszystko wskazuje na to, że Lem spędził we lwowskim getcie wiele miesięcy – mówiła prof. Agnieszka Gajewska w jednym z wywiadów opublikowanych w serwisie specjalnym portalu Polskiego Radia galaktykalema.pl. O tym dramatycznym, dotychczas mało znanym, etapie biografii Stanisława Lema – o czasie II wojny światowej – dziś wiemy już znacznie więcej.  
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem II wojna światowa Lwów biografia Żydzi HISTORIA historia Polski Holokaust III Rzesza literatura KSIĄŻKA

Między Bogiem a prawdą. Spotkanie z prof. Markiem Abramowiczem

Z początkiem roku szkolnego proponujemy powtórkę materiału z ulubionych przedmiotów: mianowicie matematyki i fizyki. Jeśli nie zabraknie czasu, dołożymy jeszcze filozofię. Naszym przewodnikiem w audycji "O wszystkim z kulturą" był uznany astrofizyk - prof. Marek Abramowicz, który w książce "Między Bogiem a prawdą" z wielkim talentem literackim i niezwykłą erudycją opisuje swoją drogę naukową.
Zobacz więcej na temat:  biografia literatura Dwójka Jakub Kukla

Ferrari wkracza do kin. Film o legendzie motoryzacji – nie tylko włoskiej

Na ten film czekają chyba wszyscy fani motoryzacji. Jeszcze w tym roku na wielkim ekranie pojawi się historia Enzo Ferrariego, którego śmiało można nazwać ojcem współczesnej motoryzacji. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 ferrari FILM kino Włochy biografia