more_horiz
PR24 Portal
Section05

biologia

Ludwik Pasteur. Dobroczyńca ludzkości i ojciec mikrobiologii

Przed nami 200. rocznica urodzin Ludwika Pasteura, francuskiego chemika, prekursora mikrobiologii, twórcy termicznej obróbki produktów nazwanej pasteryzacją. Największą sławę badaczowi przyniosło opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko wściekliźnie, do dziś jednej z najbardziej śmiertelnych chorób zakaźnych. Osiągnięcie to sprawiło, że do Pasteura przylgnęło miano dobroczyńcy ludzkości.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak wścieklizna Paryż biologia chemia medycyna

Sacrum Profanum. Gatunki muzyczne też wymierają

- Zagrożone wyginięciem są nie tylko fauna i flora. Umierają języki, tracimy, obok bioróżnorodności, różnorodność kulturalną, wiele sfer naszego życia wymaga troski i zainteresowania. (…) Wyginięciem zagrożone są również gatunki muzyczne. Tak lubię myśleć o tych gatunkach, które prezentujemy na Sacrum Profanum. Jest to kultura niszowa, wymagająca zarówno publicznego mecenatu, jak i zaangażowanej publiczności - mówi na antenie Programu 2 Polskiego Radia Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny Sacrum Profanum.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek Kraków muzyka współczesna opera perkusja ekologia biologia Sacrum Profanum

"Greenhouse Silent Disco". Słuchanie roślin w Roku Romantyzmu

- W projekt zaangażowanych jest mnóstwo bardzo skomplikowanych urządzeń, które monitorują rośliny. Język roślin pokazywany jest poprzez dźwięki i światła led. Chcemy mówić o tym, że romantyzm jest nie tylko w bibliotece i w szkole, można pojechać wyobraźnią dużo dalej - tak o projekcie "Greenhouse Silent Disco" - mówił w Dwójce Krzysztof Brodowicz z Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Instytut Adama Mickiewicza rośliny biologia Mediolan

"Wspomnienie po pradawnym oceanie". Co krew ma z nim wspólnego?

W opinii wielu naukowców przemiana zwierząt ze stworzeń wodnych w lądowe to jedno z najbardziej rewolucyjnych wydarzeń w historii życia na Ziemi. Zdaniem niektórych badaczy w ludzkiej krwi istnieje pozostałość po życiu naszych przodków w środowisku wodnym. - Francuski biolog Quinton uważał, że nie trzeba robić transfuzji krwi, a zamiast tego można tymczasowo przetoczyć człowiekowi wodę morską - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Marcin Ryszkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak biologia krew

Europejskie oranżerie i palmiarnie. Historia szklanych konstrukcji dla egzotycznych roślin

Oranżerie i palmiarnie zaczęto budować wraz z rozwojem kolekcjonerskich pasji dla roślin przywożonych z kolonizowanych  kontynentów. Z czasem doskonalono metody i techniki budowy. Najwybitniejszym ich konstruktorem był sir Joseph Paxton. Do dziś w ogrodach rezydencjonalnych czy botanicznych możemy oglądać cieplarnie zwane zimowymi ogrodami. 
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST ogród ogród botaniczny historia Europy technologie Londyn rośliny drzewo biologia ekologia natura KULTURA przyroda

Jak zmieniał się polski las w średniowieczu? Badania UAM w Poznaniu

Rośliny pozostawiają po sobie ślady, które mogą przetrwać tysiące lat. A to dzięki pyłkowi, który jest przenoszony przez wiatr i trafia do okolicznych jezior czy torfowisk, gromadząc się w ich warstwach osadowych. Naukowcy z PAN i UAM zbadali pyłki "uwięzione" w warstwach osadu jezior i torfowisk, dzięki temu możemy więcej dowiedzieć się o historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA Witold Lazar Trójka las przyroda drzewa rośliny średniowiecze Poznań społeczeństwo biologia Słowianie rolnictwo

Unikatowe skamieniałości zwierząt sprzed milionów lat na 25. Pikniku Naukowym

Wielkimi krokami zbliża się 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym swoje pokazy, warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych. W gronie instytucji propagujących wiedzę znalazł się Instytut Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, który pokaże unikatowe skamieniałości sprzed pięciuset milionów lat.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz

25. Piknik Naukowy. Czy kropla wody może lewitować?

Tematem przewodnim sobotniego 25. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Impreza odbędzie się w sobotę 21 maja w godz. 11.00–20.00 na terenie Centrum Nauki Kopernik – przy Bulwarach Wiślanych. Wydarzenia relacjonować będą anteny Polskiego Radia. Słuchacze mogą liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie z Pikniku, ale także na spotkania z ulubionymi dziennikarzami.
Zobacz więcej na temat:  woda przyroda zwierzęta zwierzęta morskie ekologia biologia fizyka chemia Joanna Racewicz