more_horiz
PR24 Portal
Section05

bitwa pod grunwaldem

Najnowszy sprzęt wojskowy obok średniowiecznego rzemiosła. Pod Grunwaldem trwa wielki piknik

W oczekiwaniu na inscenizację średniowiecznej bitwy, na Polach Grunwaldu trwa średniowieczny piknik. Można na nim podziwiać pracę rogownika, kowala czy kuśnierzy. Ale kto woli, może poznać wyposażenie współczesnej armii, bo pokazywane są m.in. armatuhaubice z Korei (K9) i z Polski (Krab). Po godz. 15 rozpoczęła się inscenizacja średniowiecznego starcia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Grunwald warmińsko-mazurskie bitwa pod grunwaldem

Pomnik Grunwaldzki w Krakowie - symbol zwycięstwa dla pokrzepienia serc

W 1910 roku w Krakowie miały miejsce uroczystości z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem. Z tej okazji 15 lipca na Placu Matejki odsłonięto - ufundowany przez Ignacego Paderewskiego - konny pomnik króla Władysława Jagiełły. Monument miał umocnić w Polakach uczucia patriotyczne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rosja Prusy Austria pomniki Ignacy Jan Paderewski bitwa pod grunwaldem zabytki Kraków HISTORIA

"Bogurodzica", Grunwald i "zagadka zamknięta na siedem pieczęci"

Najstarsza znana polska pieśń religijna, najbardziej tajemnicza. Ale i pieśń bojowa rycerstwa polskiego: według Długosza śpiewało ją "wojsko królewskie" Jagiełły przed bitwą pod Grunwaldem. Wieki później odwoływali się do "Bogurodzicy" młodzi poeci walczącej Warszawy. Co dziś wiemy o tym prastarym tekście? I czego być może nie dowiemy się już nigdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze chrześcijaństwo poezja literatura bitwa pod grunwaldem Władysław Jagiełło św. Wojciech Henryk Sienkiewicz

Władysław Jagiełło. "Człowiek wyjątkowo mądry, rozważny i kulturalny"

- Jagiełło był niewątpliwie jednym z największych wodzów swoich czasów i wybitnym dyplomatą, który cieszył się respektem władców Europy. Zawdzięczał to po części sile Królestwa Polskiego, ale także swoim osobistym zdolnościom - mówił na antenie Polskiego Radia historyk dr hab. Grzegorz Myśliwski.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Władysław Jagiełło średniowiecze bitwa pod grunwaldem Wawel

Powstała dokładna kopia "Bitwy pod Grunwaldem". Gdzie można ją zobaczyć?

Prawie dziewięć lat zajęło Tomaszowi Jaxie Kwiatkowskiemu namalowanie szczegółowej kopii "Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Praca niezwykle żmudna, ale zarazem bardzo potrzebna, gdyż oryginał, ze względu na swoje gabaryty, jak i wiek, a przede wszystkim wartość dla kultury polskiej, nie może być swobodnie przewożony.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA malarstwo bitwa pod grunwaldem Jan Matejko Katarzyna Cygler

Genetyk: nie można wykluczyć, że uda się zidentyfikować któregoś z rycerzy spod Grunwaldu

Zespół naukowców z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie zajmuje się badaniem szczątków m.in. rycerzy poległych w bitwie pod Grunwaldem. – W tej chwili szykujemy się do badań genetycznych – mówił PAP kierownik Katedry Medycyny Sądowej PUM dr hab. n. med. Andrzej Ossowski.
Zobacz więcej na temat:  bitwa pod grunwaldem genetyka Szczecin badanie rycerstwo średniowiecze rekonstrukcja

"Korona królów". Zyndram z Maszkowic - bohater bitwy pod Grunwaldem

W dziesiątym odcinku serialu "Korona królów. Jagiellonowie" trwa polsko-litewski pościg za zbuntowanym księciem Świdrygiełłą, który usiłuje przedostać się do Malborka. Akcji przewodzi Zyndram z Myszkowic. Postać grana w serialu przez Macieja Raniszewskiego to "człowiek do zadań specjalnych" i przyjaciel króla. A kim był historyczny Zyndram z Maszkowic?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA średniowiecze Władysław Jagiełło bitwa pod grunwaldem

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 600 lat temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło chrześcijaństwo prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy bitwa pod grunwaldem Jan Długosz