more_horiz
PR24 Portal
Section05

bitwa warszawska

Miasto z historią w tle. "Jedyne takie miejsce" z wizytą w Wołominie

Pierwsze skojarzenia z tym miastem to historie gangsterskie z lat 90. XX wieku, ale jest to też urocze mazowieckie miasteczko z wielką historią w tle: m.in. walk partyzanckich w czasie powstania styczniowego, wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. "Jedyne takie miejsce" gościło w Wołominie. 
Zobacz więcej na temat:  Wołomin Roman Czejarek Warszawa Białystok Zofia Nałkowska pisarze i poeci historia Polski II wojna światowa Pruszków bitwa warszawska Wacław Nałkowski Miejski Dom Kultury w Wołominie Huta Szkła w Wołominie Bitwa pod Wizną Władysław Raginis Stanisław Brykalski

Lucjan Żeligowski - żołnierz, polityk, zdobywca Wilna

17 października 1865 roku w Oszmianie urodził się Lucjan Żeligowski - żołnierz I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej. Zasłynął jednak buntem, który - na polecenie Józefa Piłsudskiego - wywołał w Wilnie w 1920 roku. Rewolta doprowadziła do powstania nowego państwa - Litwy Środkowej, a w konsekwencji do przyłączenia Wileńszczyzny do Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski II Rzeczpospolita wojna polsko-bolszewicka wojna 1920 bitwa warszawska I wojna światowa Wilno Litwa historia Polski HISTORIA

"Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków"

W 102. rocznicę wojny polsko-bolszewickiej zaprezentowaliśmy dokumentalny cykl audycji przygotowanych przez Aleksandrę Łapkiewicz: "Ich głosy. Wojna 1920 w opowieściach świadków". Prześledziliśmy najważniejsze wydarzenia tego czasu, a oprócz relacji ze sztabu generalnego i analizy prowadzonej przez dowódców słuchaliśmy opowieści z frontu i żołnierskich - czasem pełnych humoru, często dramatycznych - wspomnień.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Dwójka Aleksandra Łapkiewicz historia Polski Józef Piłsudski

"Śladami pamięci". Wspomnienie o Bitwie Warszawskiej

Zwycięstwo Wojska Polskiego w Bitwie Warszawskiej powstrzymało pochód Armii Czerwonej na zachód Europy. Losy wojny odwróciły się po zwycięstwie Polaków pod Ossowem. Była to pierwsza wygrana potyczka polskiej armii w trakcie konfliktu w 1920 roku. Pamięć o starciu wciąż żyje wśród mieszkańców Ossowa. Pielęgnowane są wspomnienia m.in. o postawie ks. Ignacego Skorupki - kapłana będącego jednym z symboli Bitwy Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  reportaż reportaż w Jedynce historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska bitwa warszawska wojna 1920 wojna polsko-bolszewicka

"Śladami pamięci" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

W tym roku obchodzimy 102. rocznicę Cudu nad Wisłą. Jednym z najsłynniejszych symboli Bitwy Warszawskiej stał się ks. Ignacy Skorupka. Kapłan został upamiętniony m.in. na słynnym obrazie Jerzego Kossaka "Cud nad Wisłą" namalowanego w 1930 roku. Dzięki swojej postawie stał się duchowym przewodnikiem walczących Polaków.
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska wojna 1920 historia Polski Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Relacje i audycje w Jedynce

15 sierpnia w całej Polsce obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego – na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Zadecydowała ona o ostatecznym wyniku wojny polsko-bolszewickiej oraz zagwarantowała odradzającej się Polsce niepodległość. Z tej okazji Program 1 Polskiego Radia przygotował dla swoich Słuchaczy specjalne audycje. Nie zabrakło także transmisji i relacji z najważniejszych uroczystości, które pojawiały się na naszej antenie przez cały dzień. 
Zobacz więcej na temat:  bitwa warszawska Święto Wojska Polskiego Wojsko Polskie

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody w całym kraju [ZAPIS RELACJI]

W 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej w wielu miejscach kraju miały miejsce uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego. Odbywały się pokazy wojskowe i pikniki. Na antenach Polskiego Radia i na portalu PolskieRadio24.pl relacjonowaliśmy przebieg uroczystości, omawialiśmy znaczenie wygranej walki z bolszewikami i opowiadaliśmy o polskich siłach zbrojnych. Zapraszamy do przeczytania relacji.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie święta bitwa warszawska bezpieczeństwo żołnierze POLSKA społeczeństwo RELACJA

"Projekt jest krajobrazowo-architektoniczną kompozycją. Bielecki o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej

- Moją rolą jest to, aby stworzyć ramy dla czegoś, co społeczeństwo już wyraziło. Z tego względu moje myślenie nie było tylko o kubaturze, obiekcie, architekturze, bo uważałem, że nawet najbardziej oryginalna architektura zniknie w tej banalności otoczenia - powiedział w Polskim Radiu 24 Czesław Bielecki (architekt, autor projektu Muzeum Bitwy Warszawskiej).
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzybowski Polskie Radio 24 POLSKA muzeum historia Polski bitwa warszawska