more_horiz
PR24 Portal
Section05

blues

"Potraktowaliśmy tę płytę jako najważniejsze rzeczy". Zespół Sztof prezentuje nowy album

Zespół Sztof powraca z nowym materiałem. Działająca od 2013 roku grupa zaprezentowała niedawno płytę pt. "Najważniejsze rzeczy", na której znalazł się m.in. utwór "Nadzieja". - Ten utwór jest kwintesencją tego, co chcielibyśmy przekazać - opowiada w "Muzycznej Jedynce" wokalista zespołu Jakub Zajączkowski.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke muzyka rozrywkowa blues Jakub Zajączkowski Sztof

Delmark Records. 70 lat dobrej muzyki, nie tylko na święta

Wkrótce minie 70 lat od powstania jednej z najważniejszych wytwórni płytowej jazzu i bluesa, Delmark Records. Jak to się stało, że mała oficyna wydawnicza powstała w 1953 roku w St. Louis zyskała status kultowej i cieszy się światową renomą? Zachęcamy do wysłuchania opowieści o pasji, otwartości na muzykę, kreatywność i konsekwencji, okraszonej najlepszym bluesem i jazzem.
Zobacz więcej na temat:  magazyn 2022/2023 KULTURA muzyka rozrywkowa Jazz blues infografika

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Patryk Zakrocki: blues jest muzyką wartą odkrywania

- W pewnym momencie źle traktowałem bluesa, odłożyłem go na półkę i zapomniałem, co jest jego esencją, co w nim pulsuje. A blues jest muzyką osobistą, daje możliwość opowiedzenia historii i krajobrazu ludzkiej duszy - mówił w Dwójce Patryk Zakrocki, który wraz z grupą Polski Piach zagra w sobotę 23 lipca podczas "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką koncert muzyka współczesna blues Dwójka KULTURA Paweł Siwek Patryk Zakrocki

Nieustające entuzjazm i werwa. The Rolling Stones oczami naukowca

"Oni wciąż są pełni entuzjazmu i werwy, wciąż promieniują i pokazują, co potrafią" – tak o grupie The Rolling Stones mówił prof. Paweł Tański z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Gościł on w Trójce z okazji 60. rocznicy pierwszego koncertu legendarnego zespołu, hucznie obchodzonej na antenie stacji.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler The Rolling Stones Mick Jagger Keith Richards MUZYKA muzyka hp rock and roll blues

XV edycja Suwałki Blues Festiwal. "Znani artyści zaśpiewają ulubione utwory bluesowe"

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwe święto Bluesa w Suwałkach. Tegoroczna, jubileuszowa edycja Suwałki Blues Festiwal będzie miała wyjątkowy charakter - poświęcona będzie artystycznej współpracy polsko-norweskiej. Nie zabraknie znanych wykonawców polskiej sceny muzycznej, a do udziału w wydarzeniu zaproszono m.in. bluesowe zespoły litewskie.
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Marcin Kusy blues Suwałki piosenka