more_horiz
PR24 Portal
Section05

Boże Narodzenie

PoKolędzie JP2. Ruszyła 7.edycja akcji

PoKolędzie JP2 to projekt służący integracji społecznej zainicjowany w 2013 roku przez członków Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Organizując spotkania kolędowe wśród osób o utrudnionym lub ograniczonym dostępie do kultury, promują polską tradycję kolędowania oraz solidarność społeczną. Rokrocznie do projektu przystępują kolejne chóry, soliści i zespoły z całej Polski.
Zobacz więcej na temat:  kolędy Boże Narodzenie społeczeństwo obywatelskie społeczeństwo

"Wszystkiego najlepszego" w melodiach z dalekich krain!

Skoro spotykamy się w roku 2022 po raz pierwszy, to nie wypada nie życzyć sobie z tej okazji wszystkiego najlepszego!" - mówi Krzysztof Dziuba, zapraszając nas na muzyczną podróż po Europie, Kaukazie i Azji! Noworoczne i bożonarodzeniowe (wszak obchodzimy dziś Boże Narodzenie obrządku wschodniego!) życzenia sączyły się dźwiękami z Tajlandii, Ukrainy, Gruzji, Indonezji i Filipin.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Krzysztof Dziuba Boże Narodzenie prawosławie Ukraina Gruzja Tajlandia Indonezja Filipiny

"Głębokiego światła wiary". Abp Gądecki złożył życzenia świąteczne prawosławnym

Arcybiskup metropolita poznański Stanisław Gądecki złożył życzenia bożonarodzeniowe prawosławnym. "Życzę pokoju, który jest owocem przebaczenia i dojrzałej miłości chrześcijańskiej oraz stanowi niezbędny warunek wzrastania i dojrzewania kolejnych pokoleń" - napisał w specjalnym przesłaniu Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki chrześcijaństwo prawosławie święta Boże Narodzenie

Boże Narodzenie na Wschodzie

Gdy wierni Kościoła rzymskokatolickiego świętują 6 stycznia Objawienie Pańskie i zapisują na drzwiach mieszkań pierwsze litery imion Mędrców ze Wschodu, prawosławni oraz grekokatolicy używający kalendarza juliańskiego zasiadają do wieczerzy wigilijnej, rozpoczynając bogate w symbolikę liturgiczną obchody Narodzenia Pańskiego. O tym w Polskim Radiu 24 mówi o. Piotr Kuszka, proboszcz parafii grekokatolickiej pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 kościół prawosławny Boże Narodzenie Trzech Króli chrześcijaństwo

Piotr "Lolek" Sołoducha z zespołu Enej: Chcemy zachęcać do kolędowania

"Kolędy pod wspólnym niebem" to album wydany przez grupę Enej. Płyta zawiera tradycyjne utwory wykonane w językach polskim i ukraińskim. Jak święta w obrządku greckokatolickim spędza Piotr "Lolek" Sołoducha? Które z rodzinnych tradycji widoczne są w twórczości zespołu? Dlaczego tak ważną rolę w jego życiu odgrywa kolędowanie? 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Enej Katarzyna Cygler święta Boże Narodzenie Wigilia kolędy tradycja

Grekokatolicy świętują wigilię. Poznaj ich zwyczaje

Wyznawcy Kościoła greckokatolickiego zasiądą do wigilijnego stołu. Według kalendarza juliańskiego święta w obrządku wschodnim przypadają bowiem 13 dni po katolickich. 6 stycznia rozpocznie się świętowanie w wielu domach – m.in. na Podlasiu czy w Małopolsce. Jak wygląda wigilia w tradycji greckokatolickiej? Jakie potrawy i zwyczaje jej towarzyszą?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka Boże Narodzenie święta Monika Chrobak tradycja pierogi jedzenie potrawy małopolskie

O świętowaniu wschodniochrześcijańskiego Bożego Narodzenia

6 stycznia chrześcijanie obrządków wschodnich zaczynają obchody świąt Bożego Narodzenia! W tym dniu w wielu miejscach na świecie wierni zasiądą do wigilijnego stołu. W „Kiermaszu pod kogutkiem” przyjrzymy się różnym tradycjom bożonarodzeniowym wśród wschodniochrześcijańskiej społeczności.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor tradycja muzyka ludowa muzyka tradycyjna Mariana Kril Ukraina Podlasie Boże Narodzenie prawosławie

Zwierzę w prezencie świątecznym – spod choinki na ulicę

W minione Boże Narodzenie, tak jak i w poprzednich latach, wiele dzieci otrzymało w prezencie od swoich rodziców zwierzę – najczęściej psa, kota, królika lub rybki. Niestety często dość szybko okazuje się, że taki podarek nie spełnia oczekiwań domowników i staje się niechcianym. Dlaczego zwierzę w prezencie świątecznym nigdy nie jest dobrą decyzją i jak powinniśmy postąpić, gdy już musimy je oddać?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Piotr Firan Trójka prezenty Boże Narodzenie choinka święta zwierzęta zwierzęta domowe PSY koty kot króliki schronisko dla zwierząt prawa zwierząt

"Jest co oglądać". Wystawa szopek krakowskich w Pałacu Pod Blachą

- Wystawa jest kolorowa, rozświetlona, magiczna, trochę tajemnicza. Naprawdę serdecznie zapraszamy, bo jest co oglądać - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dr Mariusz Klarecki, kurator wystawy szopek krakowskich. Jak dodał, na ekspozycji znajdziemy bardzo różnorodne dzieła, spośród których większość zdobyła nagrody i wyróżnienia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Boże Narodzenie Kraków Warszawa tradycja architektura konkurs wystawa Wydarzenia Zamek Królewski

TYLKO U NAS "Świadoma i bardzo agresywna dechrystianizacja". Prof. Łęcicki o działaniach środowisk liberalnych

- Dla mnie, dla mojego pokolenia, Boże Narodzenie natychmiast się kojarzy z Dzieciątkiem Jezus, z szopką, figurkami Świętej Rodziny, Gwiazdą Betlejemską, Trzema Królami. A teraz mamy, też niestety w Polsce, znaki dechrystianizacji, którymi są np. plakaty o treściach dotyczących świąt zimowych. Jeżeli ktoś rozpoczyna taką kampanię medialną, żeby wyeliminować Chrystusa ze świąt Bożego Narodzenia, to trudno nie dostrzegać w tym świadomej i bardzo agresywnej dechrystianizacji - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Grzegorz Łęcicki z UKSW.
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie Kościół Kościół katolicki religia atak wiara społeczeństwo lewica NASZ WYWIAD TYLKO U NAS POLSKA