more_horiz
PR24 Portal
Section05

Brexit

Wielka Brytania chce renegocjować umowę brexitową. Znamy stanowisko KE

Komisja Europejska krytykuje Wielką Brytanię i odrzuca możliwość renegocjacji umowy brexitowej. To reakcja na projekt brytyjskiej ustawy, przewidującej wprowadzenie zmian w zapisach dotyczących tzw. protokołu irlandzkiego. Chodzi o granicę między brytyjską Irlandią Północną a unijną Republiką Irlandii.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Wielka Brytania Europa Unia Europejska Irlandia Północna Komisja Europejska Beata Płomecka Brexit

"Musimy mieć ubezpieczenie". Boris Johnson potwierdza wstępne plany złamania umowy brexitowej ws. Irlandii Północnej

Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii potwierdził doniesienia o tym, że jego rząd przedstawi wstępne plany złamania umowy brexitowej zawartej z Unią Europejską. W jego opinii jest to "ubezpieczenie" na wypadek, gdyby rozmowy ze Wspólnotą zakończyły się niepowodzeniem. Chodzi o protokół północnoirlandzki, nadający regionowi inny status niż reszcie Królestwa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Boris Johnson polityka Brexit Unia Europejska

SONDAŻ Polska pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Brytyjczycy doceniają nasze działania

Brexit raczej wzmocnił, niż osłabił brytyjską reakcję na wojnę na Ukrainie. Brytyjczycy najlepiej oceniają własne działania, ale na drugim miejscu Polskę. Ponadto w ostatnich dwóch miesiącach mocno wzrosło pozytywne postrzeganie Ukrainy i Polski - wynika z sondażu przeprowadzonego przez  firmę badawczą Redfield and Wilton Strategies dla think tanku UK in a Changing Europe.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania Brexit sondaż wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe polska pomoc pomoc

Dwa powroty z emigracji i marzenie o byciu kobietą elektrykiem w Polsce

Skończyli budowę domu w Polsce i postanowili wrócić z emigracji. Okazało się jednak, że potrzebują więcej środków na rozkręcenie własnej firmy. Ponowna emigracja zbiegła się w czasie z Brexitem i pandemią koronawirusa. „Zauważyliśmy, że ubywa nam pieniędzy mimo dobrych pensji. Na to nałożyła się przedłużająca izolacja, brak możliwości przyjazdu do Polski, spotkania z rodziną. Stwierdziliśmy, że pieniądze to nie wszystko. I czas wracać” - wyjaśniają Ewa i Wojciech Klimiuk.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa praca Wielka Brytania Brexit pandemia koronawirus rodzina na swoim Podlasie zawód przyszłości Małgorzata Frydrych

Napięta sytuacja polityczna na Wyspach. "Czar Borisa Johnsona wydaje się słabnąć"

- Czar Borisa Johnsona rozlał się na cały kraj, szczególnie na Anglię, i sprawił, że mapa wyborcza zakolorowała się na niebiesko. Uwieść dali się nawet wyborcy z tradycyjnie lewicowych okręgów, a teraz wydaje się, że czar w wielu miejscach się rozwiewa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 nasz korespondent w Londynie Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Wielka Brytania Brexit Boris Johnson polityka COVID-19

Przełomowa umowa handlowa Wielkiej Brytanii z Australią. Farmerzy mają jednak sporo wątpliwości

Wielka Brytania i Australia oficjalnie podpisały umowę o wolnym handlu. To pierwsze porozumienie Wielkiej Brytanii po jej wystąpieniu z Unii Europejskiej, która zostało wynegocjowane od podstaw. Jak podkreśla brytyjskie ministerstwo handlu międzynarodowego, oprócz zniesienia ceł na wszystkie towary, które były nimi objęte, umowa przynosi wiele innych korzyści.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA umowa o wolnym handlu Wielka Brytania Australia rolnictwo Brexit

Raport GUS: o 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku

O 176 tys. spadła liczba polskich emigrantów w 2020 roku – czytamy w raporcie Głównego Urzędu Statystycznego „Informacja o rozmiarach i kierunkach czasowej emigracji z Polski w latach 2004-2020. „Podobny efekt obserwowaliśmy po kryzysie z 2008-2009 roku” – ocenia Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego, ekspert rynku pracy.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa Wielka Brytania Brexit pandemia kryzys gospodarczy rynek pracy Małgorzata Frydrych