more_horiz
PR24 Portal
Section05

broń nuklearna

Putin straszy bronią jądrową. Krzysztof Szczerski w RB ONZ: społeczność międzynarodowa musi potępić rosyjską retorykę

Stały przedstawiciel Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych Krzysztof Szczerski wyraził zaniepokojenie planami Rosji rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej i środków jej przenoszenia na Białorusi. Ambasador Szczerski wystąpił na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ, poświęconemu zapowiedzi Władimira Putina rozlokowania takiej broni na Białorusi. O szczegółach - korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Rosja ONZ Krzysztof Szczerski ŚWIAT USA Ameryka broń nuklearna

Zełenski: słowa o broni jądrowej na Białorusi oznaczają, że spotkanie Putina z Xi nie było udane

- Ogłoszenie planu rozmieszczenia przez Rosję taktycznej broni jądrowej na Białorusi świadczy o tym, że spotkanie Władimira Putina z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem było nieudane - ocenił w piątek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 broń nuklearna Białoruś Europa ŚWIAT broń jądrowa broń atomowa Wołodymyr Zełenski Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Xi Jinping

"Rosyjska dominacja nad Białorusią postępuje". Żaryn o wystąpieniu Łukaszenki

- Łukaszenka po raz kolejny kłamał, że Polska prowadzi modernizację Wojska Polskiego, żeby zaatakować Białoruś. W ten sposób kontynuował znane już przekazy, mające na celu budowanie na Białorusi świadomości zagrożenia, które de facto nie istnieje - powiedział pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, komentując piątkowe wystąpienie Alaksandra Łukaszenki.   
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 broń nuklearna NATO Białoruś Stanisław Żaryn

USA nie będą przekazywać Rosji danych o swoich strategicznych siłach jądrowych. Znamy powód takiej decyzji

USA poinformowały Rosję, że nie będą już przekazywać jej kluczowych danych o swoich strategicznych siłach jądrowych. Jest to rezultat decyzji Moskwy o zawieszeniu udziału w traktacie Nowy START, ograniczającym broń jądrową dalekiego zasięgu - podała w środę agencja AFP.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie wojna 2023 broń nuklearna NATO Białoruś Europa ŚWIAT USA broń jądrowa broń atomowa

PR24 Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. "To nie po myśli Łukaszenki, nic nie mówi na ten temat"

- Zastanawiające jest to, że o rozmieszczeniu broni wiemy od czterech dni, to sam Łukaszenka nic na ten temat nie mówi, a jest to człowiek, który lubi być w centrum uwagi. Gdyby to było korzystne dla niego, już dawno skomentowałby to publicznie, jest tu coś nie po myśli Łukaszenki - mówił w Polskim Radiu 24 Aleksy Dzikawicki (Biełsat TV).
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2023 broń nuklearna NATO Białoruś Tadeusz Płużański Władimir Putin Aleksander Łukaszenka

PR24 Atomowe groźby Putina. "Rosja straszy bronią jądrową, gdy ma problemy"

- Oczywiście media to podchwyciły, a propaganda putinowska się z tego cieszy, natomiast ja bym po prostu uspokajał sytuację. Ta broń jądrowa jest posiadana przez Federację Rosyjską, musimy o tym pamiętać, ale to nie oznacza, że mamy zmieniać w jakikolwiek sposób naszą politykę - mówił w Polskim Radiu 24 kmdr por. rez. Maksymilian Dura o planach rozmieszczenia rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2023 broń nuklearna Litwa NATO Białoruś

Broń atomowa na Białorusi? John Kirby: nie widzimy oznak, by Rosja przenosiła pociski nuklearne

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że Stany Zjednoczone nie zaobserwowały jak dotąd ruchów rosyjskiej broni jądrowej. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o zapowiedź Władimira Putina rozlokowania taktycznych pocisków nuklearnych na Białorusi. O szczegółach korespondent Polskiego Radia - Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Rosja broń nuklearna Ameryka Białoruś

Rosja grozi rozmieszczeniem broni jądrowej na Białorusi. Stanowcza reakcja Litwy

- Rozmieszczenie przez Rosję broni jądrowej na Białorusi wywołałoby nową falę napięcia i destabilizacji w Europie – oświadczyło litewskie MSZ i zapowiedziało, że w odpowiedzi Litwa będzie nakłaniać swoich partnerów euroatlantyckich do wprowadzenia nowych sankcji.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska wojna na Ukrainie wojna 2023 Białoruś Rosja dyplomacja Europa ŚWIAT broń nuklearna sankcje Unii Europejskiej Litwa

Putin straszy bronią nuklearną. Kijów apeluje o zwołanie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Oświadczenia Rosji o zamiarze rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi to kolejny prowokacyjny krok zbrodniczego reżimu Putina, podważający fundamenty Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, architekturę rozbrojenia jądrowego i cały system bezpieczeństwa międzynarodowego - podkreśliło w oficjalnym oświadczeniu ukraińskie MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ONZ Rosja broń nuklearna Białoruś wojna na Ukrainie wojna 2023 Władimir Putin Kreml Ukraina Europa ŚWIAT

"Polacy i inne narody nie chcą być „Ruskim mirem”, ani „żetonem” w rozgrywce mocarstw". Historyk o walce z Rosją

- Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani "Ruskim mirem" Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto, rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią - napisał historyk prof. Andrzej Nowak w tekście opublikowanym na amerykańskim portalu American Purpose.
Zobacz więcej na temat:  Rosja broń nuklearna Ukraina Białoruś wojna na Ukrainie

"Polacy i inne narody nie chcą być »Ruskim mirem«, ani »żetonem« w rozgrywce mocarstw". Historyk o walce z Rosją

- Polacy, Ukraińcy, Litwini i inne narody tego obszaru, który nie chce być ani "Ruskim mirem" Putina, ani żetonem w rozgrywce innych europejskich mocarstw, dziś dają znać o sobie: dumnym veto, rzuconym przez wolne i solidarne narody wobec próby odnowienia imperialnej dominacji nad Europą Wschodnią - napisał historyk prof. Andrzej Nowak w tekście opublikowanym na amerykańskim portalu American Purpose.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie ŚWIAT wojna 2023 broń nuklearna Ruś Kijowska Ukraina Białoruś