more_horiz
PR24 Portal
Section05

broń

PR24 "Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji". Łukasz Malicki o planach PGZ

- Chcemy stać się światowym potentatem produkcji amunicji. Świat - po wybuchu wojny na Ukrainie - zobaczył jak bardzo dużo jej potrzebujemy i jakie są braki w zdolnościach produkcyjnych. My te zdolności mamy. Zamierzamy je znacznie rozszerzyć - podkreślił w Polskim Radiu 24 Łukasz Malicki, dyrektor biura broni, amunicji i techniki rakietowej Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 broń Wojsko Polskie Polska Grupa Zbrojeniowa POLSKA

Polska Grupa Zbrojeniowa i Hyundai Rotem Company utworzyły konsorcjum czołgowe

Polska Grupa Zbrojeniowa i Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne oraz południowokoreańska firma Hyundai Rotem Company podpisały umowę o utworzeniu konsorcjum. Jego celem będzie wspólne oferowanie Wojsku Polskiemu czołgów K-2PL oraz sprzętu towarzyszącego. Podpisanie umów nastąpiło w obecności wicepremiera, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Bemowie Piskim.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Andrzej Duda MON prezydent wojsko Mariusz Błaszczak GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa broń Korea Południowa

Wzmacnianie Wojska Polskiego. Mariusz Błaszczak: robimy to szczególnie we wschodniej części kraju

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w rozmowie z Gazetą Olsztyńską powiedział, że "wzmacniamy wojsko w całym kraju, ale szczególnie we wschodniej części, a więc także w województwie warmińsko-mazurskim". Dodał, że rozbudowywana jest 16. Dywizja Zmechanizowana i przywracane zlikwidowane przed laty jednostki np. w Ostródzie.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Błaszczak Wojsko Polskie broń żołnierze bezpieczeństwo POLSKA polityka

Politico oskarża Tallin. Minister obrony Ukrainy: wszystko, co otrzymujemy od Estonii, pomaga bronić naszego kraju

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow napisał na Twitterze, że "wszystko, co otrzymujemy od naszych przyjaciół z Estonii - od Javelinów do haubic - pomaga ukraińskiej armii bronić Ukrainy i całej Europy". Wcześniej tego dnia portal Politico opublikował artykuł, w którym oskarżono Tallin o wysyłanie na Ukrainę starego sprzętu wojskowego i modernizowanie własnego wojska na koszt unijnych sojuszników.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie broń wojsko media Estonia ŚWIAT Europa

Szef Pentagonu o sytuacji na Ukrainie: są duże szanse, że wiosenna ofensywa zakończy się sukcesem

Szef Pentagonu Lloyd Austin ocenił, że "Ukraina ma duże szanse na to, by jej wiosenna ofensywa zakończyła się sukcesem". Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów generał Mark Milley przekonywał z kolei, że o skuteczności amerykańskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy świadczą liczące ponad 200 tys. żołnierzy straty Rosjan.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie wojsko Rosja broń ŚWIAT Europa Pentagon

Kulasek: jeśli Polska może odzyskać część wartości przekazanej broni, to należy skorzystać z tych pieniędzy

- Polska przekazuje uzbrojenie Ukrainie nie dlatego, że możemy na tym zarobić, ale dlatego, że Ukraińcy walczą o swoją wolność, ale również o polskie bezpieczeństwo - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł Lewicy Marcin Kulasek. Zaznaczył jednak, że jeśli jest możliwość refinansowania, to należy z niej skorzystać.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka lewica Unia Europejska broń Krzysztof Świątek

Nie tylko haubice Krab i karabinki Grot. Ten sprzęt wojskowy także powstaje w Polsce

Polska będzie miała wymierny wkład w zakupy i wytwarzanie amunicji dla Ukrainy - zapowiadają przedstawiciele resortu obrony i wskazują na zakłady Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółki spod jej szyldu kojarzone są z przemysłem zbrojeniowym - to 31 przedsiębiorstw produkujących okręty, pojazdy opancerzone, broń, amunicję i dodatki, ale zbrojeniówka nad Wisłą to także firmy prywatne, działające głównie w branży nowych technologii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojsko Polskie armia Polska Grupa Zbrojeniowa broń wojsko infografika