more_horiz
PR24 Portal
Section05

bronimy Jana Pawła II

Narodowy Marsz Papieski. Prof. Jan Żaryn: policzmy się jeszcze raz jak w 1979 roku

- Na Placu Zwycięstwa w Warszawie i podczas kolejnych etapów pierwszej pielgrzymki do Polski papież nas zjednoczył i doprowadził do niepodległości. Dziś także potrzebna jest niepodległość ducha narodowego. Niewątpliwie będziemy się też modlić do świętego Jana Pawła II, by nas wspierał u Pana Boga, bo czasy są nadzwyczajne. Zostaliśmy bardzo mocno rozłupani. Chcemy, aby na Narodowy Marsz Papieski przybyli wszyscy i uznali Jana Pawła II za fundament narodowej tożsamości - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II POLSKA Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II

Marsze Papieskie w obronie św. Jana Pawła II. "Jako Polacy mamy wiele powodów do wdzięczności"

W niedzielę ulicami Warszawy, Krakowa, Szczecina i wielu innych polskich miast przejdą marsze papieskie. Organizowane w 18. rocznicę odejścia Jana Pawła II marsze są wyrazem wdzięczności za jego pontyfikat, okazją do przypomnienia papieskiego nauczania i odpowiedzią na ataki części mediów na Jana Pawła II.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo bronimy Jana Pawła II

Nauczanie papieża Polaka. "Naruszenie równości kobiety i mężczyzny niesie z sobą upośledzenie kobiety"

Kobiety wniosły w dzieje ludzkości wkład nie mniejszy, niż mężczyźni, w warunkach o wiele trudniejszych - ocenił papież Jan Paweł II w "Liście do kobiet". Podkreślając godność kobiety zaznaczył, że angażując się na różnych płaszczyznach są zdolne połączyć rozum i uczucie, oraz budować bardziej ludzkie struktury ekonomiczne i polityczne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II papież Karol Wojtyła społeczeństwo kobieta

NASZ WYWIAD Teolog: bardziej skupiliśmy się na budowaniu pomników Jana Pawła II, niż na wgłębianiu się w słowa

- Dzisiejsze czasy pokazują, że jesteśmy w ciągłym procesie odnajdywania dziedzictwa i wybierania elementów z dziedzictwa intelektualnego Jana Pawła II - mówi prof. Dominika Żukowska-Gardzińska, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, teolog kultury, w rozmowie z Przemysławem Goławskim. Jak dodaje, trzeba pozbyć się emocji i sięgać do źródeł, które mówią o dokonaniach papieża.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II aktualności katolickie katolicyzm wiara bronimy Jana Pawła II Przemysław Goławski

NASZ WYWIAD Dmitrowicz: nie odrobiliśmy lekcji z przypominania dorobku Jana Pawła II

- Tamten czas, 2 kwietnia 2005 r., to obok 10 kwietnia 2010 r. dwie daty, które w moim przekonaniu w XXI pokazały, że Polacy potrafią być wspólnotą i że są wspólnotą - mówi w rozmowie z Przemysławem Goławskim, historyk Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i prymasa Wyszyńskiego. Podkreśla, że 18 lat od śmierci papieża Polaka to dobry czas na stawianie fundamentalnych pytań, o to, jak mówić o nim młodym ludziom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół katolicki Jan Paweł II aktualności katolickie katolicyzm wiara Przemysław Goławski HISTORIA bronimy Jana Pawła II

"Komuniści wykorzystaliby to na początku pontyfikatu". Biograf św. Jana Pawła II podważa pomówienia

Portugalski historyk i biograf Jana Pawła II Jose de Carvalho uważa za bardzo dziwne zarzuty, które po wielu latach pojawiły się wobec Karola Wojtyły w polskiej przestrzeni medialnej. Chodzi o reportaż "Franciszkańska 3" stacji TVN i pojawiającą się równolegle książkę holenderskiego dziennikarza Ekke Overbeeka "Maxima Culpa".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II TVN bronimy Jana Pawła II papież Karol Wojtyła społeczeństwo

Ataki na Jana Pawła II. Prezes PiS: nigdy nie przybrały tak napastliwej formy

"Wyrażamy nasz osobisty moralny sprzeciw wobec bezprecedensowej kampanii insynuacji i pomówień wymierzonych w osobę Świętego Jana Pawła II. Do tej pory mieliśmy w Polsce do czynienia z różnego rodzaju próbami podważania Jego autorytetu, ale nigdy nie przybrały one tak napastliwej i przewrotnej formy oraz nie posługiwały się tak haniebnymi metodami, jak obecne ataki" - napisał w liście do członków PiS prezes partii Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kaczyński PiS Prawo i Sprawiedliwość Jan Paweł II Karol Wojtyła papież bronimy Jana Pawła II społeczeństwo POLSKA

Kazanie Karola Wojtyły. O czym mówił, zanim został Janem Pawłem II?

Nie zachowało się wiele nagrań kazań Karola Wojtyły sprzed czasów, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową. W setną rocznicę urodzin przypominamy nagranie  kazania kardynała Karola Wojtyły - arcybiskupa metropolity krakowskiego - wygłoszone podczas mszy świętej w kościele polskim św. Stanisława Kostki w Rzymie 21 marca 1971 roku.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Jan Paweł II Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II

PR24 "Byłam niewierząca, w Kościele jestem dzięki Janowi Pawłowi II". Świadectwo organizatorki marszów w obronie papieża

- Jan Paweł II jest moim przewodnikiem w drodze do zbawienia. Byłam osobą niewierzącą, nieochrzczoną, niemającą nic wspólnego z Kościołem. Do Kościoła przyprowadził mnie mój mąż, a w Kościele zatrzymał mnie i wyedukował Jan Paweł II - podkreśliła w Polskim Radiu 24 historyk i współorganizatorka marszów w obronie papieża Małgorzata Żaryn. 
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Kościół katolicki POLSKA bronimy Jana Pawła II Małgorzata Żaryn

Marsze papieskie. "To symboliczne opowiedzenie się za wartościami, których uosobieniem był Jan Paweł II"

- Marsze papieskie mają charakter symboliczny. Jan Paweł II jest uosobieniem naszej wiary i zwornikiem jedności narodu. Jeśli pozwolimy odrzeć go z należnego mu autorytetu i zniszczyć jego pamięć, to nie będziemy mieli do kogo się odwoływać - powiedział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda SAC.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wiara Kościół religia Jan Paweł II bronimy Jana Pawła II

"Wymysł ludzi chcących nieuczciwie wykorzystać historię". Ryszard Terlecki o atakach na Jana Pawła II

- Większość Polaków traktuje św. Jana Pawła II jako autorytet i nie pozwoli się zwieść kombinatorom, którzy chcą wygrać swoje polityczne interesy - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, komentując medialne ataki na papieża Polaka. - Rzekome obciążenie Karola Wojtyły jest wymysłem ludzi, którzy chcą, w sposób nieuczciwy, wykorzystać historię do swoich celów - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki Małgorzata Raczyńska-Weinsberg bronimy Jana Pawła II Jan Paweł II Kościół Kościół katolicki społeczeństwo

Uchwały w obronie Jana Pawła II wciąż blokowane w Senacie. Marek Pęk zaapelował do Tomasza Grodzkiego

- Nie pozwolimy zniszczyć wizerunku najwybitniejszego Polaka w historii, wyrażamy stanowczy protest wobec blokowania naszej inicjatywy w obronie dobrego imienia Jana Pawła II - powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk z Prawa i Sprawiedliwości. Jak dodał, senatorowie będą dalej domagać się procedowania uchwały przez izbę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jan Paweł II Senat Marek Pęk bronimy Jana Pawła II

Materiał Polsatu pokazuje absurdalność oskarżeń TVN pod adresem kardynała Sapiehy

Zeznania wykorzystane do zdyskredytowania kardynała Stefana Sapiehy w publikacjach prasowych poświęconych Janowi Pawłowi II prawdopodobnie zostały sfałszowane - wynika z ustaleń dziennikarzy "Rzeczpospolitej". Gazeta pisze, że jeden z dokumentów został najprawdopodobniej stworzony przez ubeka.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA bronimy Jana Pawła II Adam Stefan Sapieha Kościół katolicki Kościół społeczeństwo TVN polsat

PR24 Ruszają Marsze Papieskie. Barbara Konarska: ważne jest żywe świadectwo

- To nas naprawdę przekonuje, to żywe świadectwo, nie tylko mówienie o tym, jak nauka Jana Pawła II jest potrzebna, ale jak przekłada się na każdego z nas. Jeżeli ktoś będzie mógł zaświadczyć o cudach, wielkich rzeczach, które ta nauka wydrążyła w jego sercu, to będzie ten czas, pokarm dla nas wszystkich i przede wszystkim głos dla Jana Pawła II - mówiła w Polskim Radiu 24 Barbara Konarska, współorganizatorka Marszu Papieskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II Kościół Anna Popek religia bronimy Jana Pawła II

PR24 Atak na kard. Sapiehę oparty na fałszywce UB? Piotr Litka: to kolejny element nagonki na Jana Pawła II

- Jest to kolejny element nagonki na papieża Jana Pawła II. Został on oparty na materiałach esbeckich, niezweryfikowanych przez autorów tych sensacji, którzy powołują się na bardzo wątpliwe źródła - podkreślił w Polskim Radiu 24 Piotr Litka z "Rzeczpospolitej". 
Zobacz więcej na temat:  Kościół katolicki POLSKA Adam Stefan Sapieha Jan Paweł II Karol Wojtyła bronimy Jana Pawła II społeczeństwo