more_horiz
PR24 Portal
Section05

Bukareszt

Szef NATO: wysyłamy sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego Sojuszu

Kraje NATO zwiększają swoje zdolności bojowe, co wysyła jasny sygnał, że jesteśmy gotowi bronić każdego centymetra kwadratowego terytorium Sojuszu - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg na konferencji zorganizowanej przez instytut Aspen i German Marshall Fund w Bukareszcie.
Zobacz więcej na temat:  Senat NATO Ukraina Kijów Bukareszt Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie kosmos POLSA

"NATO będzie wspierać sąsiadów Rosji, trzeba działać teraz". Ważna deklaracja Stoltenberga

Szef NATO Jens Stoltenberg mówił w Bukareszcie, że wielu bliższych i dalszych sąsiadów Rosji musi mierzyć się z presją zarówno polityczną, jak i ekonomiczną. - Lekcja z Ukrainy jest taka, że trzeba działać już - mówił. O szczegółach korespondent IAR Wojciech Cegielski.
Zobacz więcej na temat:  NATO Jens Stoltenberg Bukareszt Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Europa Wojciech Cegielski ŚWIAT

Po raz dziesiąty przyznano w Rumunii Nagrody im. Janusza Korczaka

17 listopada podczas uroczystej gali w Narodowym Muzeum Sztuki w Bukareszcie wręczone zostały Nagrody Praw Dziecka im. Janusza Korczaka. Po raz pierwszy statuetki zostały przyznane dzieciom - w 6 kategoriach uhonorowano młodych aktywistów i wolontariuszy, działających na rzecz ochrony praw dziecka. Podczas tegorocznej gali wręczone zostały także wyróżnienia z poprzedniej edycji, która ze względu na pandemię, odbyła się online.  
Zobacz więcej na temat:  Rumunia Bukareszt Janusz Korczak Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Weimar Triangle Videogames Walkthrough - o polskim przemyśle gier komputerowych w Bukareszcie

Dzięki wspólnej inicjatywie Instytutu Polskiego w Bukareszcie, Instytutu Francuskiego, Instytutu Goethego oraz przy wsparciu Romanian Game Developers Association, w dniach 2-5 listopada w Bukareszcie został zrealizowany projekt, zatytułowany „Weimar Triangle Videogames Walkthrough”.
Zobacz więcej na temat:  gry komputerowe Bukareszt Wiedźmin dyplomacja Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rumunia

Szczyt B9 z udziałem prezydenta Dudy. Przywódcy wezwali do wzmocnienia wschodniej flanki NATO

Potępienie rosyjskiej agresji na Ukrainę, wsparcie dla integracji Kijowa z Unią Europejską i wezwanie do wzmocnienia wojskowej obecności Sojuszu na jego wschodnim obszarze - to wszystko znalazło się w deklaracji końcowej szczytu Bukaresztańskiej Dziewiątki zorganizowanym w stolicy Rumunii. Współgospodarzem spotkania krajów wschodniej flanki NATO był prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT prezydent Andrzej Duda Europa Bukareszt Rumunia Bukareszteńska dziewiątka NATO

Szczyt B9 z udziałem Andrzeja Dudy. "Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę"

W stolicy Rumunii rozpoczął się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. - Dzisiaj najważniejsze jest to, aby wspierać Ukrainę, wzmacniać jej odstraszanie i obronę, a jednocześnie opracować spójną strategię opartą na synergii działań między NATO i UE, aby powstrzymać imperializm Putina - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas szczytu.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda Europa Bukareszt Rumunia Bukareszteńska dziewiątka NATO

Szef MON po szczycie B-9: rozmawialiśmy o zagrożeniach, które dotyczą całej wschodniej flanki NATO

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że "sytuacja na granicy polsko-białoruskiej, przygotowania do przyszłorocznego szczytu NATO, relacje miedzy sojuszem a Unią Europejską były tematami rozmów podczas spotkania ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Bukareszt kryzys na granicy granica służby i bezpieczeństwo migracja imigranci w Europie Aleksander Łukaszenka Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej strategia bezpieczeństwa bezpieczeństwo NATO Bukareszteńska dziewiątka Polityka zagraniczna Polski konflikty międzynarodowe