more_horiz
PR24 Portal
Section05

Bukareszteńska dziewiątka

"Wojna na Ukrainie impulsem do przemeblowania myślenia o bezpieczeństwie". Analityk o szczycie B9 w Warszawie

- Swoje podejście zmieniły nawet te kraje, które do 24 lutego 2022 roku nie postrzegały Rosji jako głównego zagrożenia bezpieczeństwa. Obecnie upatrują w niej największe niebezpieczeństwo dla Europy i świata - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich. W Warszawie odbył się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki.
Zobacz więcej na temat:  Bukareszteńska dziewiątka Warszawa Joe Biden Rosja POLSKA Ukraina

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski

W programie "Gość Wiadomości" w TVP1 sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że "gwarancje dla Polski są niezachwiane". - Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić każdej części terytorium sojuszników. Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wtedy obecne tam będzie całe NATO (...) jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zaznaczył Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  polityka NATO Jens Stoltenberg bezpieczeństwo Bukareszteńska dziewiątka

Szczyt B9 z udziałem Joe Bidena. Politolog: demonstracja poparcia USA na rzecz integracji wschodniej flanki NATO

 - Nie ma lepszej gwarancji wspólnoty działań niż wspólnota interesów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego. W Warszawie, w obecności prezydenta USA Joe Bidena oraz sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, odbył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki NATO. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Joe Biden Warszawa USA Bukareszteńska dziewiątka

"Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego". Szef NATO mówi o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski

W programie "Gość Wiadomości" w TVP1 sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że "gwarancje dla Polski są niezachwiane". - Jest to zdecydowane zobowiązanie wszystkich sojuszników, aby bronić każdej części terytorium sojuszników. Atak na jednego z sojuszników zostanie uznany za atak na wszystkich i wtedy obecne tam będzie całe NATO (...) jeden za wszystkich, wszyscy za jednego - zaznaczył Stoltenberg.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka NATO Jens Stoltenberg bezpieczeństwo Bukareszteńska dziewiątka

Marcin Przydacz ujawnił treść deklaracji B9. "Wzajemne wsparcie i potępienie rosyjskiej agresji"

Bukaresztańska Dziewiątka przyjęła deklarację po środowym szczycie. Państwa wschodniej flanki NATO zgodziły się, że będą się wspierać w razie jakiegokolwiek zagrożenia, potępiły rosyjską agresję na Ukrainę i opowiedziały się za wzmacnianiem obecności Sojuszu w regionie - poinformował prezydencki minister Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bukareszteńska dziewiątka Joe Biden w Polsce Jens Stoltenberg NATO wojna na Ukrainie Zuzana Czaputova

Szczyt B9. Szef NATO: Putin gotuje się do dalszej wojny, musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podczas szczytu Bukareszteńskiej Dziewiątki powiedział, że "Putin gotuje się do dalszej wojny, musimy wzmocnić wsparcie dla Ukrainy". Zwrócił też uwagę, że wizyta prezydenta Joe Bidena w Kijowie pokazała rosnące wsparcie USA dla Ukrainy i tej części Europy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bukareszteńska dziewiątka NATO Jens Stoltenberg

Szczyt B9 w Warszawie z udziałem Joe Bidena. Audycja specjalna w Jedynce [POSŁUCHAJ]

W Warszawie zakończył się szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki z udziałem prezydenta USA Joe Bidena i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga. Format zrzesza państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. W związku z tym w Programie 1 Polskiego Radia wyemitowaliśmy audycję specjalną.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Grzesiowski Bukareszteńska dziewiątka Joe Biden NATO Andrzej Duda

"Jedność NATO kluczowa dla bezpieczeństwa Europy". Joe Biden podczas szczytu B9

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział w Warszawie, że jedność NATO, w tym wschodniej flanki, jest kluczowa dla bezpieczeństwa Europy. Amerykański przywódca, który bierze udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, podkreślił, że należące do niej kraje wiedzą, o co toczy się wojna na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Joe Biden Joe Biden w Polsce Rosja POLSKA polityka NATO Bukareszteńska dziewiątka

Nadzwyczajny Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki w Warszawie. "Zdaliśmy test z solidarności"

W środę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbył się Nadzwyczajny Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki, w którym wzięli udział m.in. prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Politycy omówili aktualny stan bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego, a także podkreślili stabilność wsparcia dla okupowanej przez Rosję Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Bukareszteńska dziewiątka Joe Biden w Polsce Jens Stoltenberg NATO Andrzej Duda wojna na Ukrainie

Szczyt B9. Przywódcy Czech i Litwy zaakcentują znaczenie wschodniej flanki NATO

"Musimy maksymalnie wzmocnić wschodnią flankę NATO, jej każdy centymetr, wszyscy razem" - napisał w mediach społecznościowych prezydent Litwy Gitanas Nauseda przed wylotem do Polski na szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki. Z podobnym przekazem przyjeżdża do Polski premier Czech Petr Fiala. - Wzmocnienie obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego na jego wschodniej granicy jest naszym wspólnym interesem - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Środkowa Czechy Litwa Bukareszteńska dziewiątka infografika

Ryszard Terlecki: spotkanie Joe Bidena z krajami B9 będzie miało znaczenie fundamentalne

- Joe Biden powiedział w swoim wystąpieniu, że sytuacja geopolityczna naszej części Europy ulega zmianie i jesteśmy autorami tych zmian - powiedział w Polskim Radiu 24 wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, pytany o skutki wizyty przywódcy USA dla bezpieczeństwa Polski. - Dziś z prezydentem USA spotkają się przywódcy tzw. Bukareszteńskiej Dziewiątki, czyli państw środkowej Europy, które najbardziej mogą czuć się zagrożone przez Rosję. To spotkanie będzie miało znaczenie fundamentalne dla przyszłości naszego regionu - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Terlecki polityka Joe Biden w Polsce NATO Joe Biden Bukareszteńska dziewiątka Europa Europa Środkowo-Wschodnia

Joe Biden w Polsce. Jarosław Kaczyński oczekuje "maksymalnie konkretnych deklaracji"

Prezes PiS powiedział tygodnikowi "Sieci", że liczy, iż wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce "przyniesie maksymalnie konkretne deklaracje, zaangażowanie USA i innych państw w pomoc walczącej Ukrainie". Jarosław Kaczyński zaznaczył, że amerykański prezydent spotka się w Warszawie z przywódcami Bukareszteńskiej Dziewiątki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość wojna 2023 wojna na Ukrainie relacje polsko-amerykańskie Joe Biden w Polsce Joe Biden Stany Zjednoczone Ameryka Bukareszteńska dziewiątka

Wzmacnianie bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO. Prezydent: ruszamy z ofensywą dyplomatyczną

- Zależy nam na tym, by wzmacniać bezpieczeństwo Polski, żeby nie tylko doprowadzić do pełnej realizacji postanowień szczytu madryckiego [NATO], ale także by przyjąć nowe postanowienia, które pozwolą nam w jeszcze lepszym i bardziej wydajnym stopniu wspierać Ukrainę w jej obronie terytorium (...) w ramach porozumień sojuszniczych - powiedział prezydent Andrzej Duda na briefingu zapowiadającym jego ofensywę dyplomatyczną. - Przede wszystkim chcemy wzmacniać nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski infografika NATO Bukareszteńska dziewiątka