more_horiz
PR24 Portal
Section05

Bundestag

Afera wokół Bundestagu. W tle miliony euro. Chodzi o ściąganie nielegalnych migrantów

Pojawiły się doniesienia medialne o poważnych oskarżeniach pod adresem wiceprzewodniczącej Bundestagu Katrin Göring-Eckardt. Sprawa dotyczy fundacji partnera polityk Zielonych, która otrzymała miliony euro na wyławianie nielegalnych migrantów na Morzu Śródziemnym i ściąganie ich do europejskich portów, co ujawniła frakcja parlamentarna CDU/CSU.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Bundestag CDU

Niemiecki rząd chroni informatorów. "Welt": zachęca obywateli do donoszenia

Ustawa o ochronie informatorów, zwanych też sygnalistami, przygotowana przez obecny niemiecki rząd, nakłada na firmy obowiązek tworzenia punktów zgłaszania przestępstw. Informatorom wolno zachować anonimowość, a fałszywe zgłoszenia - pozostaną bezkarne. "Państwo niemieckie w coraz większym stopniu zachęca swoich obywateli do donoszenia na innych" - twierdzi dziennik "Welt" i podkreśla, że "w czasach nazizmu także wiele postępowań było wynikiem zgłoszeń obywateli".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Bundestag policja przestępczość

Niemcy znów będą przeciwko członkostwu Ukrainy w NATO? "Przed szczytem w Wilnie też mają zastrzeżenia"

Ukraiński minister spraw zagranicznych ostrzegł niedawno niemiecki rząd, by nie powtarzał błędu byłej kanclerz Angeli Merkel i nie utrudniał przyjęcia jego kraju do NATO. "Według brukselskich dyplomatów USA i Niemcy mają zastrzeżenia co do szybkiego przyjęcia Ukrainy do sojuszu wojskowego"- napisał portal tygodnika "Spiegel". Opozycja naciska na rząd i przypomina długie zwlekanie w kwestii dostaw broni.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina ŚWIAT Europa wojna na Ukrainie broń wojna 2023 Niemcy Bundestag NATO

Wiceprzewodniczący Bundestagu: imigranci przynoszą do Niemiec swoje traumatyczne doświadczenia i konflikty

Jak ocenił wiceprzewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Kubicki, "dla nas jest oczywiste, że w naszym kraju nie ma miejsca na ucisk i przemoc wobec kobiet, antysemityzm i homofobię, ale w niektórych krajach, z których pochodzi wielu imigrantów, nie jest to oczywistością". - Ci ludzie przywieźli ze sobą swoje traumatyczne doświadczenia i konflikty - dodał.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa bezpieczeństwo imigranci w Europie Niemcy Bundestag

Wiceszef MSZ: wysłałem listy do posłów Bundestagu, aby poinformować ich o polskich stratach wojennych

Wysłałem listy do wszystkich posłów Bundestagu wraz z raportem o stratach wojennych poniesionych przez Polskę w czasie II wojny światowej; liczę, że wywoła to dyskusję w Bundestagu i doprowadzi do zmiany stanowiska rządu Niemiec ws. odszkodowań dla Polski - powiedział wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Arkadiusz Mularczyk reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne Bundestag

Lewica w Niemczech podnosi sprawę reparacji i krytykuje rząd. "Odmawia się nie tylko odszkodowań, ale też dialogu"

Sprawa reparacji wojennych wzbudza emocje również w Niemczech. Kilkoro posłów Lewicy złożyło w maju w Bundestagu - w nawiązaniu do niemieckich zbrodni w Grecji z okresu II wojny światowej - interpelację "Odszkodowanie dla ofiar masakry w Distomo z 10.06.1944 roku". Wcześniej, w marcu 2023 roku, przedłożyli zaś interpelację ws. zbrodni w Afryce: "Rząd federalny i brakzgody Namibii na tzw. porozumienie o pojednaniu".
Zobacz więcej na temat:  Namibia Grecja reparacje wojenne II wojna światowa Niemcy zbrodnie wojenne ŚWIAT Bundestag

"Powinniśmy pochylić się nad kwestią reparacji dla Polski". Wiceszef MSZ cytuje niemieckiego polityka

Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk przekazał w środę, że Dietmar Nietan, polityk SPD i pełnomocnik niemieckiego rządu ds. koordynacji relacji z Polską powiedział, że Niemcy "powinny pochylić się nad kwestią reparacji wojennych dla Polski i tworzyć fundusze".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja II wojna światowa historia Polski Ministerstwo Spraw Zagranicznych społeczeństwo reparacje wojenne Arkadiusz Mularczyk MSZ Berlin Niemcy Bundestag

"To radykalna zmiana". Prof. Madajczyk komentuje wyłączenie niemieckich elektrowni jądrowych

- To jest radykalna zmiana w porównaniu do tego, co było wcześniej. Głównym powodem jest przekonanie, że energia atomowa jest zagrożeniem i że należy się jej pozbyć - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Madajczyk z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy ŚWIAT Berlin energetyka elektrownia atomowa Bundestag Chadecja Michał Strzałkowski