more_horiz
PR24 Portal
Section05

Bundestag

Starcie w Bundestagu ws. broni dla Ukrainy. "Ciężki błąd, podział Europy"

Niemiecka opozycja z CDU/CSU wezwała w parlamencie Olafa Scholza do militarnego wsparcia Ukrainy czołgami Leopard i inną ciężką bronią, a działania kanclerza i rządu w tej kwestii nazwała ciężkim błędem, który prowadzi do głębokiego podziału w Europie. Doszło do ostrej polemiki z rządzącym SPD, a stanowisko zajęły też AfD i Lewica.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy wojna na Ukrainie wojna 2022 Bundestag

Bundestag przeciw przekazaniu transporterów Ukrainie. Gen. Komornicki: co z jednością NATO, jeśli tu jej brak?

Jak przychodzi co do czego Niemcy są z Rosją, bo nie są z Ukrainą - napisał na Twitterze  generał Leon Komornicki. Tak odniósł się do informacji z Bundestagu niemieckiego w którym to posłowie koalicji rządzącej zagłosowali przeciwko wysłaniu na Ukrainę 200 transporterów Fuchs. Minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przed głosowaniem ostrzegała przed "plądrowaniem" Bundeswehry. 
Zobacz więcej na temat:  Bundestag wojna 2022 Ukraina ŚWIAT Europa serwis wschodni Niemcy

Kryzys energetyczny w Niemczech. "Berlin dąży do obejścia sankcji"

- Berlin dąży do nagięcia porządku, który został mozolnie wypracowany przez wiele państw - oceniła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk z Instytutu Staszica i miesięcznika "Nowe Państwo". Odniosła się tym samym do kryzysu energetycznego w Niemczech i prośby ministra gospodarki Roberta Habecka o to, aby Kanada "pomogła" Berlinowi w uruchomieniu Nord Stream 1.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 Antoni Opaliński energetyka Niemcy Bundestag GOSPODARKA

Niemcy: parlament zdecyduje, czy powołać komisję śledczą po antysemickim zdarzeniu na wystawie

Skandal, który wybuchł w połowie czerwca w związku z wystawą "Documenta" w Kassel, może zakończyć się powołaniem komisji śledczej. Wniosek w tej sprawie złożyła już grupa parlamentarna Unii (CDU/CSU), w czwartek w Bundestagu odbędzie się debata na ten temat – informuje portal dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy antysemityzm Europa SZTUKA KULTURA Bundestag CDU

Scholz składa Ukrainie kolejne obietnice. Realne wsparcie czy znowu puste słowa?

W trakcie debaty budżetowej w Bundestagu kanclerz Olaf Scholz poinformował o planie dostarczenia Ukrainie nowoczesnego systemu obrony powietrznej i obiecał dalsze dostawy broni. Przekonywał, że Niemcy pomagają Ukrainie finansowo i gospodarczo. Scholza za niejasne stanowisko ws. wojny i brak dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy ostro krytykował lider opozycji Friedrich Merz (CDU).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Europa Olaf Scholz Bundestag wojna na Ukrainie wojna 2022

Przewodnicząca Bundestagu z wizytą w Polsce. Odwiedziła miejsca związane z niemieckimi zbrodniami

W Polsce z wizytą przebywa przewodnicząca Bundestagu Bärbel Bas. Jak napisał na Twitterze ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven, złożyła kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie i oddała cześć Żydom zamordowanym podczas Holokaustu. Uczciła też pamięć poległych w walce o wolność Polski, składając wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Niemcy Bundestag II wojna światowa Holokaust

Rosyjski wątek w niemieckiej aferze Wirecard. Doleśniak-Harczuk: rzuca na tę sprawę nowe światło

- Sporo osób przewinęło się przez komisję śledczą, sporo też powiedziano, ale okazuje się, że sprawa, która wydawała się zamknięta, dziś na nowo rozpala niemieckie media. Przez wątek rosyjski i kremlowskie powiązania Jana Marsalka, któremu udało się zbiec, dziś w innym świetle możemy patrzeć na aferę Wirecard - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe Państwo").
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz Rosja finanse Bundestag Angela Merkel

"Najchętniej by do niego nie dopuścili". Cywiński o wystąpieniu Zełenskiego w niemieckim parlamencie

- Gdyby tylko Niemcy mogli, to z pewnością w ogóle nie dopuściliby do przemówienia Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Cywiński ("Sieci"). Gośćmi audycji byli także Dawid Wildstein (TVP) i Sławomir Jastrzębowski (WEI).
Zobacz więcej na temat:  Wołodymyr Zełenski Bundestag Ukraina Rosja ŚWIAT serwis wschodni wojna 2022 konflikty międzynarodowe Polskie Radio 24

Niemieckie media ostro o skandalu w Bundestagu. "Haniebne widowisko, wstyd za własny kraj"

"Sposób, w jaki niemiecki parlament potraktował Wołodymyra Zełenskiego i jego kraj jest nieporównywalnie żenujący. Po prostu niegodny" - napisał portal RND. Tuż po przemówieniu prezydenta Ukrainy deputowani rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek o wprowadzenie do porządku obrad debaty na temat sytuacji na Ukrainie. "To hańba dla parlamentu" - piszą zgodnie niemieccy dziennikarze.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Ukraina Wołodymyr Zełenski wojna 2022 Berlin Bundestag media

Debata o koronawirusie ważniejsza od debaty o Ukrainie? Skandal w Bundestagu po przemówieniu Zełenskiego

Niemieccy parlamentarzyści rządzącej koalicji SPD, Zielonych i FDP odrzucili wniosek posłów CDU/CSU o wprowadzenie do porządku obrad Bundestagu debaty na temat sytuacji na Ukrainie. Wniosek o zmianę porządku obrad złożono po zdalnym przemówieniu w parlamencie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina Bundestag wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja

Jaki jest stan niemieckiej armii? Doleśniak-Harczuk tłumaczy

- Niemiecka armia powinna działać, teraz wychodzą na jaw zaniedbania z ostatnich dziesięcioleci. Wydatki na obronę wynoszą dzisiaj 50 mld euro. Powinno być to 80 mld euro, jeśli Niemcy chciałyby dobić do zwiększenia kosztów do dwóch procent PKB, tak jak to powinno wyglądać już od dawna - skomentowała na antenie Polskiego Radia 24 Olga Doleśniak Harczuk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Polskie Radio 24 Bundestag Olaf Scholz Rosja Ukraina armia wojsko wojna 2022