more_horiz
PR24 Portal
Section05

Camerimage

Festiwal Camerimage 2022. Trudne wybory jury

– Mieliśmy w jury różne osobowości, każdy miał swojego faworyta i powoli żeśmy się ścierali, ucierali i szlifowali swoje opinie. W końcu nastąpił ten konsensus, gdzie daliśmy główną nagrodę filmowi "Tár" – mówi Lech Majewski, przewodniczący jury głównego konkursu. Jak przyznaje gość Trójki, jego faworytem był jednak inny obraz. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Camerimage Toruń film polski festiwal filmowy

Miejsce, które wypełni kulturalną pustkę. Europejskie Centrum Filmowe Camerimage

Ryszard Jaźwiński i jego goście w "Klubie Trójki" przybliżyli ideę i prace nad realizacją Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Centrum, które powstanie w Toruniu, ma uzupełnić lukę kulturalną, jaką jest brak placówki filmowej, w której mogą się odbywać filmowe festiwale, targi czy edukacja w dziedzinie filmów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński film polski Camerimage Toruń

Joseph Kosinski i Claudio Miranda o "Top Gun: Maverick"

Podczas tegorocznej edycji festiwalu EnergaCAMERIMAGE można spotkać wielu niezwykłych gości. Wśród nich byli reżyser Joseph Kosinski oraz Claudio Miranda, zdobywca Oscara za zdjęcia do "Ciekawego przypadku Benjamina Buttona" (2009). Panowie wspólnie zrealizowali już pięć filmów, w tym "Top Gun: Maverick". Ta produkcja okazała się wielkim hitem i największym sukcesem finansowym roku 2022. Rozmawiał z nimi o tym Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Toruń Tom Cruise rozmowa Paweł Turski Katarzyna Cygler Trójka

Baz Luhrmann w Trójce: "Elvis" to nie jest film biograficzny

Baz Luhrmann, australijski reżyser filmowy i teatralny, przez 30 lat kariery filmowej nakręcił zaledwie sześć pełnych metraży i jeden serial. Jednak w jego przypadku jakość jest najważniejsza: w każdym ze swoich dzieł zachwycił charakterystyczną mieszanką dramatu, romansu, muzyki, komedii i intensywnych emocji. Przyjechał na festiwal EnergaCAMERIMAGE, by osobiście odebrać tegoroczną Specjalną Nagrodę za Wybitne Osiągnięcia w Reżyserii. Towarzyszy mu znakomita autorka zdjęć Mandy Walker. Współpracowali przy melodramacie "Australia" (2008) oraz przy "Elvisie" (2022), który bierze udział w Konkursie Głównym EnergaCAMERIMAGE 2022. Z obojgiem rozmawiał Paweł Turski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Camerimage Elvis Presley FILM Paweł Turski Tomasz Miara Trójka Baz Luhrmann

Sam Mendes w Trójce: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie!

– Stwierdzam to definitywnie: nie wyreżyseruję już żadnego filmu o Bondzie! Myślę, że Bondem powinna zająć się nowa generacja: nowi aktorzy, nowi reżyserzy. To ma być nowy rozdział tego mitu – powiedział w "Trójkowym komentarzu dnia" Sam Mendes, znakomity brytyjski reżyser, laureat Oscara za "American Beauty" (1999), twórca dwóch filmów o Jamesie Bondzie: "Skyfall" (2012), "Spectre" (2015). Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z reżyserem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM James Bond reżyser Camerimage Paweł Turski Sam Mendes

Radiowa Trójka na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE 2022

W dniach 12-19 listopada Trójka zagości na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCAMERIMAGE, skąd jako patron medialny zrelacjonuje najważniejsze wydarzenia tej niezwykłej, jednej z najważniejszych na świecie imprezy poświęconej sztuce operatorów filmowych. W antenowych planach radiowej Trójki znalazły się m.in. bezpośrednie transmisje z Festiwalu oraz ciekawe rozmowy z uczestnikami wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Paweł Turski Camerimage festiwal filmowy

"Borg/McEnroe" – pojedynek osobowości na korcie

– Jest to historia nie tylko dla fanów tenisa. Nawet znając tę historię, "Borg/McEnroe. Między odwagą a szaleństwem" ogląda się w napięciu. To zarówno świetny film psychologiczny, jak i film sportowy – mówiła w Trójce filmoznawczymi Izabela Wierzbińska. Debiutancki obraz Janusa Metza z 2017 roku znów jest dostępny dla kinomanów, tym razem w sieci. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA kino Tenis Camerimage

Festiwalowo-filmowa rzeczywistość online

Kino w sieci – tak najkrócej można podsumować to, co nas czeka w najbliższym czasie. Wybór filmów mamy na szczęście ogromny i to nie tylko dzięki bijącym rekordy popularności platformom, ale również wiele festiwalowych premier z konieczności odbywa się w tym roku online. Tak np. było na 28. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EnergaCamerimage, który zakończył się w sobotę 21 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński FILM KULTURA festiwal filmowy online Toruń Camerimage Trójka

Festiwal EnergaCamerimage. Piotr Gliński: unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością

Podczas gali otwarcia festiwalu filmowego Camerimage minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński potwierdził wsparcie rządu dla budowy w Toruniu Centrum Filmowego Camerimage. - EnergaCamerimage to unikalne miejsce spotkań z wymagającą publicznością — podkreślił wicepremier.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo KULTURA FILM Piotr Gliński festiwal filmowy Camerimage

Artur Reinhart zaczyna najmniejszy projekt w karierze

Rozpoczyna się 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy EnergaCAMERIMAGE. Tegoroczna edycja odbywa się wyłącznie w wersji online. To nie oznacza, że zabraknie interesujących premier ze świata filmów konkursowych i spotkań z twórcami. Tymczasem na drugim końcu Polski, Artur Reinhart, dwukrotny laureat Złotej Żaby, zaczyna zdjęcia do nowego filmu Doroty Kędzierzawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Jaźwiński Camerimage festiwal filmowy Toruń FILM KULTURA zdjęcia produkcja rozmowa Trójka