more_horiz
PR24 Portal
Section05

CDU

Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. Dziś przesłuchanie kanclerza Olafa Scholza

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz stanie w charakterze świadka przed komisją parlamentu kraju związkowego Hamburg w sprawie zwanej "cum-ex". Afera ta doprowadziła do sytuacji, w której niemiecki skarb państwa poniósł miliardowe straty. Politycy tamtejszej opozycji mówią wprost: "Olaf Scholz nie może już nabierać wody w usta". Kanclerz podkreśla jednak, że o sprawie nic nie wiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz podatki SPD CDU pieniądze

Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. "Scholz nie może już nabierać wody w usta"

Dziennik "Bild" poinformował o kolejnych wątkach afery podatkowej cum-ex wokół banku Warburg. Doprowadziła ona do sytuacji, w której niemiecki skarb państwa poniósł miliardowe straty. Politycy niemieckiej opozycji mówią wprost: "Olaf Scholz nie może już nabierać wody w usta". Kanclerz Niemiec podkreśla jednak, że o sprawie nic nie wiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz podatki SPD CDU

Piotr Semka: Fredrich Merz przyjechał z dość chwytliwym hasłem, jednak jako lider opozycji niewiele może

- Friedrich Merz jest liderem partii opozycyjnej i jego oburzanie się na politykę rządu jest sympatyczne i miłe, ale tak naprawdę niewiele może i ciężko zweryfikować jego obietnice - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Semka, publicysta "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  Niemcy polityka ŚWIAT Europa Polskie Radio 24 POLSKA relacje polsko-niemieckie Ukraina CDU broń wojna 2022

Prof. Krzysztof Miszczak o postawie Niemiec wobec Rosji: ta polityka była wspierana przez całe społeczeństwo

- Ta polityka była wspierana przez społeczeństwo niemieckie. - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 politykę uzależnienia energetycznego Niemiec od Rosji prof. Krzysztof Miszczak ze Szkoły Głównej Handlowej. - Sytuacja Niemiec dzisiaj jest inna, bardziej skomplikowana. Muszą oni słuchać krytyki swojej polityki. Straciły one rolę swoistego "nauczyciela" w Europie - uważa profesor. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka Mateusz Morawiecki Donald Tusk CDU Jarosław Kaczyński

Berlin zwleka z przekazaniem Polsce sprzętu. Szef CDU apeluje do niemieckich władz: dotrzymajcie słowa!

Szef CDU Friedrich Merz podczas wizyty w Warszawie zaapelował do niemieckich władz o - jak sam to określił - "dotrzymanie słowa" i wysłanie do Polski nowoczesnego sprzętu wojskowego w zamian za czołgi przekazane przez Warszawę na Ukrainę. - Mam nadzieję, że rząd RFN spełni swoje zobowiązania, a broń w ramach wymiany zostanie szybko dostarczona - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Ukraina wojna 2022 broń CDU

Niemcy: parlament zdecyduje, czy powołać komisję śledczą po antysemickim zdarzeniu na wystawie

Skandal, który wybuchł w połowie czerwca w związku z wystawą "Documenta" w Kassel, może zakończyć się powołaniem komisji śledczej. Wniosek w tej sprawie złożyła już grupa parlamentarna Unii (CDU/CSU), w czwartek w Bundestagu odbędzie się debata na ten temat – informuje portal dziennika "Welt".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy antysemityzm Europa SZTUKA KULTURA Bundestag CDU

Brytyjski polityk: choć jesteśmy już poza Unią, to bezpieczeństwo Europy pozostaje dla nas ważne

- Wielka Brytania oddzielała zawsze swoje członkostwo w Unii Europejskiej, które się zakończyło, od naszego zobowiązania na rzecz bezpieczeństwa w Europie poprzez traktat północno-atlantycki. Zarówno premier May jak i Johnson podkreślali, że opuszczając UE, nie opuszczamy Europy i nadal angażujemy się w sojusz NATO - mówił w Polskim Radiu 24 Ashley Fox (były poseł do Parlamentu Europejskiego, brytyjski polityk). 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT CDU wojna na Ukrainie wojna 2022 Wielka Brytania NATO Boris Johnson

Upada mit o Niemczech jako wzorcu moralnym. Osiński: silny front medialny i akademicki chce bronić statusu quo

- Można mieć nawet wrażenie, że obecny kanclerz Niemiec czyta ciągle z tej samej kartki, być może nawet tej samej, z której czytała jego poprzedniczka - mówił w Polskim Radiu 24 dr Wojciech Osiński, dziennikarz, historyk kultury i korespondent Polskiego Radia w Niemczech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy SPD Olaf Scholz CDU Angela Merkel wojna na Ukrainie wojna 2022

Niemcy opóźniają dostawy broni dla Ukrainy. Szef CDU: celowe działanie Scholza

Szef opozycyjnej partii CDU Friedrich Merz, oskarżył kanclerza Niemiec Olafa Scholza o celowe opóźnianie dostaw broni na Ukrainę. - To strategia opóźniania - oświadczył. - Rząd federalny nie gra w otwarte karty wobec firm zbrojeniowych, lecz kluczy - powiedział Merz w programie RTL Direkt.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Olaf Scholz Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni CDU broń dostawy

Wybory regionalne w Niemczech: zdecydowane zwycięstwo CDU. "Poważne konsekwencje dla Scholza"

CDU, której regionalnym liderem jest premier rządu NRW Hendrik Wuest, uzyskała 35,7 proc. głosów. Na drugim miejscu uplasowała się socjaldemokratyczna SPD z głównym kandydatem Thomasem Kutschatym na poziomie 26,7 proc. (strata 4,5 proc.). Zdaniem komentatorów porażka SPD ma poważne konsekwencje dla kanclerza Olafa Scholza.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa wybory w Niemczech CDU SPD ŚWIAT