more_horiz
PR24 Portal
Section05

centralny port komunikacyjny

CPK podpisało umowę z Foster+Partners. Brytyjczycy zaprojektują terminal lotniska i dworzec kolejowy

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z konsorcjum Foster+Partners i Buro Happold, które będzie generalnym projektantem architektury, czyli tak zwanym master architektem. Do jego głównych zadań należy zaprojektowanie terminala pasażerskiego, dworca kolejowego i węzła transportowego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura centralny port komunikacyjny inwestycje transport terminal POLSKA

PO sugeruje, że prezes PiS wstrzymuje budowę CPK. Marcin Horała: wasze niedoczekanie

"Kaczyński rozważa wstrzymanie inwestycji w stylu CPK. Pieniędzy w budżecie brakuje już nawet na podtrzymanie iluzji »potęgi PiS«" - napisał na Twitterze Marcin Kierwiński, poseł PO. Do tych słów donieśli się Piotr Müller, rzecznik rządu oraz Marcin Horała, wiceminister w resorcie funduszy i polityki regionalnej oraz pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka centralny port komunikacyjny Platforma Obywatelska Piotr Müller Marcin Horała Marcin Kierwiński

Kolejny etap budowy CPK. Lotniskowa spółka ogłasza przetarg na tunel pod Łodzią

Centralny Port Komunikacyjny ogłosił pierwszy z przetargów budowlanych na budowę w Łodzi czterokilometrowego tunelu Kolei Dużych Prędkości, który będzie częścią linii Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Wrocław. Prace mają ruszyć w 2023 r. na zachód od stacji Łódź Fabryczna.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny transport lotnictwo infrastruktura inwestycji infrastrukturalne UE Łódź

Kolejny przetarg rozstrzygnięty. CPK ma Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej

Spółka Centralny Port Komunikacyjny podpisała umowę z firmą Dar Al-Handasah Consultants na Generalnego Projektanta Inżynierii Lądowej. Wykonawca ma przygotować projekt infrastruktury lotniskowej, m.in. dróg startowych i kołowania. Dar Al-Handasah Consultants jest międzynarodowym konsultantem projektowym z doświadczeniem w planowaniu i projektowaniu lotnisk wraz z infrastrukturą techniczną.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny infrastruktura lotnictwo przetarg

Prywatni inwestorzy chcą współfinansować CPK. Mikołaj Wild: pierwsze umowy w przyszłym roku

Centralny Port Komunikacyjny będzie kosztował maksymalnie 8 mld euro. Do 20 proc. kapitału mają wyłożyć inwestorzy branżowi i finansowi. Jest już kilku zainteresowanych, w tym m.in. zarządca lotniska w Seulu - informuje "Puls Biznesu". Gazeta donosi też, że odpowiedzialna za powstanie lotniska spółka jest też bliska wyboru wykonawców czterech wielkich pakietów projektowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura inwestycje centralny port komunikacyjny

Europejska sieć transportowa. Horała o znaczeniu CPK dla transgranicznych połączeń kolejowych

W Brukseli przebywał we wtorek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Marcin Horała, w związku z trwającymi obecnie rozmowami na temat rewizji rozporządzenia dotyczącego Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). Zapewnił, że Komisja Europejska przychyla się do pomysłów postulowanych przez Polskę.
Zobacz więcej na temat:  centralny port komunikacyjny infrastruktura GOSPODARKA transport Marcin Horała lotnictwo

Centralny Port Komunikacyjny. Złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej

Spółka Centralny Port Komunikacyjny złożyła wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla lotniska oraz węzła kolejowego - poinformowali za pośrednictwem mediów społecznościowych wiceszefowa resortu klimatu i środowiska Małgorzata Golińska oraz pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Horała centralny port komunikacyjny infrastruktura Ministerstwo Klimatu i Środowiska polityka GOSPODARKA