more_horiz
PR24 Portal
Section05

Centrum Nauki Kopernik

Od sondy Pathfinder do łazika Perseverance. Jak ludzkość podbija Marsa

Dokładnie 25 lat temu, 4 lipca 1997 roku, na Marsie wylądowała sonda Pathfinder. Pierwszy udany lot bezpośrednio na Marsa (a nie na jego orbitę) przetarł kosmiczny szlak późniejszym misjom mającym na celu poznanie Czerwonej Planety, w tym łazikom Opportunity (2003), Spirit (2003), Curiosity (2011) i Perseverance (2020). O historii podboju Marsa w audycji "Trójka przed południem" opowiedział dr Kamil Deresz, astronom z Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo STYL ŻYCIA Witold Lazar Centrum Nauki Kopernik Mars NASA Stany Zjednoczone sonda kosmos NAUKA

Podsumowujemy 25. Piknik Naukowy Polskiego Radia [ZOBACZ WIDEO]

Ponad pięćdziesięciu wystawców, kilkadziesiąt eksperymentów i niezliczone rozmowy z naukowcami. - Tak wyglądał Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Podczas całodniowego wydarzenia słuchacze mogli liczyć nie tylko na audycje i wejścia reporterskie, ale także wcielić się w rolę badaczy wody i spotkać ulubionych dziennikarzy. Podsumowujemy i zapraszamy do zapoznania się z relacją. 
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 W POLSKIM RADIU woda Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Polskie Radio

25. Piknik Naukowy za nami. Wszystkie oblicza wody!

Czy kropla wody może lewitować? Co wspólnego mają małże z kranówką? Jak to się dzieje, że glony świecą? Czy prarekiny miały zdrowe zęby? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było znaleźć na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W audycji specjalnej "Trójka na Pikniku Naukowym" wprost ze studia plenerowego rozmawialiśmy m.in.  o znaczeniu wody dla życia na Ziemi i wpływie pary wodnej na klimat. 
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 W POLSKIM RADIU woda Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Polskie Radio Trójka

Piknik Naukowy od środka: "Woda odgrywa ogromną rolę"

Woda może myć mokra, może też być twarda jak kostka lodu, jak również parzyć, kiedy unosi się obok nas jak obłok gorącej pary. Czego jeszcze nie wiemy, a co powinniśmy wiedzieć o wodzie? Tego dowiedzieliśmy się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, na którym pojawił się Roman Czejarek.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

Koordynator Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK: 50 gości specjalnych urządzi ok. 200 pokazów

- Warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych, ale tych pokazów jest zdecydowanie więcej, to jest ok. 200 pokazów. Proszę pamiętać, że piknik naukowy to wydarzenie nie tylko dla dzieci - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Koordynator Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK Iwona Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kuba Marcinowicz Maja Kluczyńska POLSKA Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 społeczeństwo NAUKA woda

25. Piknik Naukowy. Prezes PR: możemy być z naszymi słuchaczami tu na miejscu

- Bezpośredni kontakt ze słuchaczami, kiedy mogą przyjść i zobaczyć znane im "głosy" w takiej prawdziwej wersji, to wielka przyjemność - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o 25. Pikniku Naukowym Agnieszka Kamińska, prezes Polskiego Radia. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek społeczeństwo woda Agnieszka Kamińska Robert Firmhofer Polska Akademia Nauk Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022

Zastępca dyrektora CNK: potrzebujemy spotkań twarzą w twarz

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik wraca w plener po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. - Każdy, kto przyjdzie, na pewno będzie miał okazję doświadczyć, zobaczyć i poczuć, jak o tej nauce można rozmawiać i jak można ją robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Młynek, zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik ds. wydarzeń.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo NAUKA Piknik Naukowy 2022 Patryk Michalski Centrum Nauki Kopernik

25. Piknik Naukowy już dziś. Truszczak: będą wszyscy, którzy kochają naukę

O godzinie 11.00 rozpocznie się Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Wśród atrakcji - pokazy naukowe i możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń pod okiem naukowców. Tematem głównym jest woda. Będzie można sprawdzić m.in. czy kropla wody może lewitować i czy można chodzić po wodzie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio NAUKA Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy

Wody u geologów nie będzie. Co Muzeum Ziemi pokaże na Pikniku?

Prehistoryczna Ziemia to planeta bez wody. Ale woda z czasem się tu pojawiła. I dlatego ta historia pojawi się na 25. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, którego motywem przewodnim jest właśnie jest woda. Wystawcy Pikniku już są gotowi, a ci z Muzeum Ziemi zapowiadają, że oni lać wody nie będą i na swoim stoisku wody w ogóle nie pokażą. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Maciej Wójcik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 Centrum Nauki Kopernik

25. Piknik Naukowy Polskiego Radia pokaże jak chodzić po wodzie

Obserwacje kropli wody pod mikroskopem i za pomocą smartfona, konstruowanie łodzi i filtrów, a nawet... chodzenie po wodzie. To tylko niektóre atrakcje tegorocznego Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. - Woda jest interesująca, bo w wodzie zaczęło się życie i występuje na Ziemi w różnych postaciach - zapraszała w Trójce Katarzyna Nowicka z CNK. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy 2022 NAUKA

25. Piknik Naukowy. Jak nie dać sobie robić wody z mózgu?

Tematem przewodnim sobotniego (21.05) Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik będzie woda. Nie zabraknie jednak również eksperymentów i pokazów o zupełnie innej tematyce. Na stanowisku Fundacji "Marsz dla nauki" prezentowany będzie pokaz "Pic na wodę, fotomontaż - czyli jak nie dać się nabrać na fake newsy i jak weryfikować informacje w czasach postprawdy".
Zobacz więcej na temat:  Piknik Naukowy 2022 Piknik Naukowy Maciej Walecki Centrum Nauki Kopernik Polskie Radio