more_horiz
PR24 Portal
Section05

cerkiew prawosławna

Rozejm podczas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia? Analityk OSW: chodzi o zatarcie prawdy o wojnie

- Sekwencja wydarzeń wskazuje, że Rosyjska Cerkiew Prawosławna od dawna odchodzi od podstawowych wartości chrześcijańskich. Wsparła brutalną agresję Rosji na Ukrainę, nawet podżegała do wojny - mówił w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Łukasz Kobeszko.
Zobacz więcej na temat:  Rosja cerkiew prawosławna Ukraina wojna na Ukrainie ŚWIAT Cyryl I Władimir Putin Europa wojna 2022

Ukraińska Prawosławna Cerkiew Moskiewskiego Patriarchatu może stracić część Kijowsko-Peczerskiej Ławry

Ukraińska Prawosławna Cerkiew Patriarchatu Moskiewskiego musi opuścić część zabudowań Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Obecnie Cerkiew arenduje kilka świątyń w tym, znajdującym się w Kijowie, najważniejszym ośrodku pątniczym prawosławia na Ukrainie. Termin arendy zbliża się ku końcowi, a ministerstwo kultury, które jest przedstawicielem właściciela zabytków - czyli państwa ukraińskiego - nie rekomenduje przedłużenia terminu wynajmu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina cerkiew prawosławna wojna na Ukrainie Rosja

Pożar Ławry Świętogórskiej. Wołodymyr Zełenski apeluje o usunięcie Rosji z UNESCO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Rosja powinna zostać wykluczona z UNESCO. Wojska rosyjskie ostrzelały Ławrę Świętogórską - monaster w obwodzie donieckim. Ostrzał, zdaniem Zełenskiego, przeprowadzony został z premedytacją. Atak spowodował pożar drewnianej świątyni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Rosja UNESCO zabytki religia cerkiew prawosławna

"Efekt konkretnego działania Ewangelii". O. Legan o chrześcijańskim odruchu pomocy uchodźcom z Ukrainy

- W chwili próby potrafiliśmy się zachować ewangelicznie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 o. Michał Legan, paulin, rzecznik prasowy sanktuarium na Jasnej Górze. Duchowny podkreślił, że po 24 lutego Polacy pokazali, że mają "otwarte serca, domy i ramiona" na uchodźców wojennych z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24 Błażej Prośniewski Wielkanoc Kościół wiara Kościół katolicki chrześcijaństwo cerkiew prawosławna prawosławie

Polski Kościół Prawosławny i pieniądze od Putina? Tajemnica Fundacji Rosatom

Czy Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny otrzymuje pieniądze z rosyjskiego funduszu ufundowanego przez założony przez Putina państwowy Rosatom? W grudniu 2021 r. przedstawiciele tego funduszu odwiedzili dostojników Polskiego Kościoła Prawosławnego, którzy utrzymywali w tajemnicy informacje o tych spotkaniach – donosi Gazeta Polska.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kreml cerkiew prawosławna Ukraina