more_horiz
PR24 Portal
Section05

chemia

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka

Anwil z Grupy Orlen. Spółka wybuduje nową kotłownię wdrażając ekologiczne rozwiązania

Budowę gazowego źródła pary, w ramach nowego projektu inwestycyjnego, zapowiedział Anwil z Grupy Orlen. Według spółki, przekazanie do eksploatacji nowej kotłowni ma nastąpić w czwartym kwartale 2025 r., a realizacja przedsięwzięcia pozwoli na wdrożenie bardziej ekologicznych rozwiązań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inwestycje energetyka energia odnawialna OZE Orlen Anwil Włocławek rolnictwo POLSKA chemia

Orlen: realizujemy projekty przy utrzymaniu jednych z najniższych cen paliw w Europie

Realizujemy projekty przy utrzymaniu jednych z najniższych cen paliw w Europie - zwrócił uwagę Orlen. Koncern podkreślił, że poprzez fuzje zyskał kapitał do przeprowadzania krajowych oraz zagranicznych inwestycji, a w 2022 roku 41 proc. jego przychodów pochodziło z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Orlen Daniel Obajtek paliwa benzyna diesel paliwa alternatywne chemia inwestycje lotos PGNiG Energa fuzja

ANALIZA Importowane odpady. Biznes dla firm, problem dla samorządów, strata dla mieszkańców

Rok 2022 był pierwszym, kiedy więcej odpadów wyjechało z kraju,niż przyjechało z zagranicy. W ubiegłym roku do kraju wwieziono ok. 300 tys. ton odpadów przeznaczonych m.in. do odzysku - informowała w maju wiceszefowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Magdalena Gosk. Ale wcześniej, latami, było inaczej, bo przepisy przejściowe po wejściu Polski do UE były zbyt liberalne, co skutkowało problemem nielegalnych wysypisk toksycznych odpadów. Wykorzystały to firmy niekontrolowane przez samorządy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia Unia Europejska śmieci import chemia recycling ministerstwo klimatu

Sytuacja pod Zieloną Górą opanowana. Minister Moskwa wyjaśnia

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, odnosząc się do sytuacji związanej z pożarem hali pod Zieloną Górą, gdzie składowano substancje niebezpieczne, powiedziała, że "trwa sztab podsumowujący wszystkie działania. Sytuacja jest opanowana. Pożar jest ugaszony. W czasie jednej zmiany działało 200 strażaków, ok. 60 wozów strażackich".
Zobacz więcej na temat:  pożar chemia straż pożarna środowisko Anna Moskwa POLSKA społeczeństwo