more_horiz
PR24 Portal
Section05

Chiny

Wojska USA będą bronić Tajwanu w przypadku "bezprecedensowego ataku Chin"

Narasta napięcie pomiędzy Chinami a USA w kontekście Tajwanu. Podczas wywiadu w telewizji CBS prezydent Joe Biden oświadczył że w przypadku "bezprecedensowego ataku Chin" na Tajwan wojska USA będą go bronić. To spowodowało gwałtowną reakcję chińskiego MSZ, które wystosowało oficjalny protest do władz USA w związku z tą wypowiedzią. M.in. o tym Rafał Tomański rozmawiał ze swoimi gośćmi w programie „Świat do trzeciej”.
Zobacz więcej na temat:  polityka Tajwan Stany Zjednoczone Chiny Joe Biden Rafał Tomański Trójka

"Zrobią wszystko, by pomóc w jak najmniejszym stopniu". Rau szczerze o wsparciu Niemiec dla Ukrainy

- Niemcy robią wszystko, by pomagać Ukrainie w jak najmniejszym stopniu i jak najpóźniej - powiedział PAP w Nowym Jorku minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Stwierdził też, że nie uważa rosyjskiej mobilizacji za punkt zwrotny w wojnie na Ukrainie i wykluczył przyjęcie w Polsce Rosjan uchylających się od wcielenia do wojska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Zbigniew Rau dyplomacja polityka Niemcy Ukraina wojna na Ukrainie NATO Rosja Chiny

Chiny, kropki i obrona papieża. Tego mogliście nie wiedzieć o Norwidzie

Można zaryzykować paradoksalne stwierdzenie, że Norwid to jeden z najbardziej nieznanych sławnych poetów w historii literatury polskiej. Można też, przywołując liczne przykłady ze świata sztuki i życia publicznego, zadać kłam sądowi o nieobecności tego twórcy we współczesnej kulturze polskiej. Czy jednak każdy z nas wie, co łączy Norwida z Chinami lub skąd w jego wierszach bierze się aż tyle kropek i pauz? 
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Zygmunt Krasiński Chiny Rzym literatura malarstwo Andrzej Wajda HISTORIA

W Hongkongu rozpoczyna się proces katolickiego kardynała. Jest oskarżony o "zmowę z zagranicznymi siłami"

Przed sądem w Hongkongu w poniedziałek rozpoczyna się proces emerytowanego biskupa Kościoła katolickiego, 90-letniego kardynała Josepha Zena. Duchowny oskarżony jest o złamanie ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu i "zmowę z zagranicznymi siłami". O szczegółach korespondent Polskiego Radia Tomasz Sajewicz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Hongkong Kościół

Spotkanie liderów Rosji i Chin. Biały Dom: Putin obciążony sytuacją na Ukrainie przymila się do Pekinu

Władimir Putin jest mocno obciążony tym, co dzieje się na Ukrainie, dlatego stara się przymilać do Pekinu - powiedział w czwartek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, komentując spotkanie liderów Rosji i Chin w Samarkandzie. Zapowiedział też wysłanie kolejnej transzy pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Chiny Europa Władimir Putin USA

USA chcą powstrzymać szpiegostwo przemysłowe i cyberataki. Joe Biden podpisał dokument

Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie wykonawcze, nakładające dodatkowe kryteria przy kontroli inwestycji z zagranicy w sektor wysokich technologii i innych wrażliwych branż. Ma to na celu powstrzymanie przeciwników Ameryki - głównie Chin - przed dostępem do danych Amerykanów i wrażliwych technologii.
Zobacz więcej na temat:  inwestycje USA Chiny rynek kontrola ŚWIAT Ameryka Joe Biden

"Najważniejszym przeciwnikiem USA pozostają Chiny". Andrzej Kohut o polityce Stanów Zjednoczonych

- Federacja Rosyjska z każdym rokiem będzie słabła, w tej chwili stara się wykorzystać ten potencjał, który jej pozostał, ale kolejne dekady będą nieuchronnie przynosiły spadek znaczenia tego państwa, dlatego Stany Zjednoczone od kilku lat nie mają wątpliwości, że to Chiny są większym wyzwaniem - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Kohut, amerykanista (Klub Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Chiny Rafał Dudkiewicz USA