more_horiz
PR24 Portal
Section05

chłopi

Muzyka "Chłopów". Dwie ekranizacje, dwie ścieżki dźwiękowe

W "Muzyce w kadrze" - jedno dzieło, dwie ekranizacje, dwie ścieżki muzyczne. Chodzi oczywiście o "Chłopów" Władysława Reymonta. W audycji zabrzmiała muzyka Adama Sławińskiego z wersji sprzed 50 lat w reżyserii Jana Rybkowskiego, a także ta Łukasza Rostkowskiego z ekranizacji najnowszej, która od jakiegoś już czasu święci triumfy w polskich kinach.
Zobacz więcej na temat:  chłopi muzyka filmowa Dwójka Mariusz Gradowski

PR24 "Dzieło pełne". Łukasz Adamski o "Chłopach" w reż. DK Welchman i Hugh Welchmana

W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni - Magazyn premier filmowych" Piotr Gociek i Łukasz Adamski pochylili się nad filmem animowanym "Chłopi" w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. W dalszej części audycji poruszono także temat "Znachora" w reż. Michała Gazdy oraz serialu "Zagłada domu Usherów" w reż. Mike'a Flanagana.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM chłopi Władysław Reymont Piotr Gociek Łukasz Adamski Znachor

"Chłopi" Władysława Reymonta w nowym wydaniu. Nietuzinkowa adaptacja dzieła nagrodzonego Nagrodą Nobla

"Chłopi" Władysława Reymonta to jedna z najwybitniejszych powieści Młodej Polski, nagrodzona literacką Nagrodą Nobla. W setną rocznicą nadania wyróżnienia Teatr Ludowy w Krakowie zaprasza na nietuzinkową adaptację działa. W rolach głównych kobiety znane z kart powieści: Jagna, Jewka, Hanka i Jagustynka. – O szczegółach w Programie 3 Polskiego Radia opowiedziała Małgorzata Bogajewska, dyrektor teatru.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Władysław Reymont chłopi Piotr Firan TEATR Kraków KULTURA

Muzyka z filmu "Chłopi" na festiwalu "Eufonie". Rafał Wiśniewski: ona nie jest tłem

- W programie jest i muzyka symfoniczna, klasyczna, i elementy jazzu oraz folku. W tym roku stawiamy na tradycję ludową, więc trudno sobie wyobrazić, żeby nie zaprezentować muzyki z "Chłopów" podczas festiwalu - mówił w Dwójce prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Rafał Wiśniewski Dwójka Paweł Siwek Eufonie chłopi muzyka filmowa MUZYKA

"Chłopi" w kinach. Dorota Kobiela-Welchman: to historia uniwersalna

Adaptacja "Chłopów" Władysława Reymonta w reżyserii Doroty Kobieli-Welchman i Hugh Welchmana wchodzi na ekrany kin. Prace nad filmem, składającym się z ok. 40 tys. klatek filmowych - obrazów olejnych namalowanych przez ponad stu artystów, trwały cztery lata. Produkcja jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak FILM kino Władysław Reymont chłopi

Wścibski Reymont, katastrofa i malarska fantazja. "Chłopi" wczoraj i dziś

"Chłopi" - epopeja życia chłopskiego, jedna z najsławniejszych na świecie polskich książek, w której autor połączył antropologiczną rzetelność z uniwersalnym tematem konfliktu między jednostką a społecznością - wiele zawdzięczają sile plastycznej wyobraźni i sugestywnego języka Władysława Reymonta. Można rzec, że autor niemal skomponował gotowe kadry filmowe. I wielu twórców kina nie mogło oprzeć się tej wizji.
Zobacz więcej na temat:  chłopi Władysław Reymont historia Polski literatura książki KSIĄŻKA Młoda Polska ludowość folklor wieś

Film "Chłopi" - uniwersalna opowieść z kobietami w sercu fabuły

- Uwielbiam postać Jagny. Odwiedziłam malarzy w czasie pracy, ich wkład serca w tworzenie tych obrazów był zniewalający - mówiła w Dwójce aktorka Kamila Urzędowska. - To opowieść uniwersalna, można się z nią utożsamić w każdym kraju. Jagna to osoba wrażliwa, w życiu szuka piękna - podkreślił Sean Bobbitt, producent filmu "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  chłopi Chłopi kandydatem do Oscara Kamila Urzędowska Dwójka Jakub Jamrozek Władysław Reymont FILM kino

"Znachor". Biograf Dołęgi-Mostowicza o "znachoromanii" i pomyłce pewnego filmowca

– Tadeusz Dołęga-Mostowicz napisał najpierw "Znachora" jako scenariusz filmowy albo szkic scenariusza. Dostarczył ten tekst jakiemuś filmowemu producentowi i… dostał odmowę – opowiadał w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Jarosław Górski, autor książki "Parweniusz z rodowodem. Biografia Tadeusza Dołęgi-Mostowicza". 
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Dołęga-Mostowicz literatura II RP Dwudziestolecie międzywojenne chłopi medycyna czytelnictwo kino

Złote Lwy dla filmu "Kos" Pawła Maślony. Za nami 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Grand Prix na 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni powędrowała do twórców filmu "Kos", który opowiada o Tadeuszu Kościuszce porywającym szlachtę i chłopów do powstania przeciw Rosji. Film ten otrzymał także nagrody za charakteryzację i montaż i prześcignął takie produkcje, jak m.in. "Raport Pileckiego", "Różyczka 2", "Święto ognia", "Doppelgänger. Sobowtór", a także "Chłopi".
Zobacz więcej na temat:  chłopi festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni