more_horiz
PR24 Portal
Section05

choroba

"Pewnego aspektu cierpienia nie możemy wyeliminować". Jak wygląda praca w hospicjum?

Medycyna bardzo dobrze radzi sobie z objawami duszności czy bólu. Nie możemy jednak wyeliminować aspektu lęku. Z nim każdy z nas musi poradzić sobie sam - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Kałudyńska, prezes Fundacji Dom Hospicyjny w Pruszczu Gdańskim. Gościem audycji była także Maria Cygan, lekarz i wolontariuszka Hospicjum Królowej Apostołów w Radomiu.
Zobacz więcej na temat:  hospicjum śmierć choroba wiara zdrowie POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Życie od początku po tym, kiedy śmierć zajrzała głęboko w oczy...

Któż z nas nie chciałby przez cały patrzeć na świat przez różowe okulary? Jednak jak się okazuje, bycie optymistą w dzisiejszym świecie i patrzenie pozytywnie na świat, mimo że nie jest proste, jest możliwe. Co więcej, można je wytrenować. O tym, w jaki sposób da się to zrobić, Redbad Klynstra-Komarnicki rozmawiał z gościem swojego programu.
Zobacz więcej na temat:  Redbad Klynstra STYL ŻYCIA choroba Trójka

Założenia Krajowej Sieci Onkologicznej. Prof. Maciejczyk: poprawiliśmy komunikację z chorymi

- Pomogliśmy w komunikacji z pacjentami. Podczas jednej rozmowy telefonicznej, chorzy mogli umówić się na wizytę onkologa, który jest specjalistą w danym typie nowotworu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  onkologia służba zdrowia choroba zdrowie szpital POLSKA społeczeństwo

Placówki medyczne coraz częściej wykupują nadwyżkę ubezpieczeniową. "To cechuje świadomych menedżerów"

30-40 proc. placówek medycznych w Polsce ma wykupioną nadwyżkę ubezpieczeniową - ocenił prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. Jego zdaniem zmienia się podejście do dodatkowych ubezpieczeń m.in. ze względu na wzrost świadomość pacjentów. Zaznaczył, że zakup przez szpital tzw. nadwyżki to jest coś, "co cechuje świadomych menedżerów służby zdrowia, dlatego że ubezpieczenie jest na ciężkie czasy".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA szpital medycyna choroba ubezpieczenie PZU NFZ

"Nie spodziewamy się odwrócenia tendencji". Minister zdrowia o spadku liczby zakażeń koronawirusem

- Nie spodziewamy się, że w najbliższych tygodniach czy miesiącach, epidemia będzie rozwijała się dynamicznie - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. - Widać, że mamy do czynienia z trendem spadkowym - ocenił. Szef MZ omówił aktualną sytuację epidemiczną na konferencji prasowej w Warszawie, poświęconej nowej kampanii informacyjnej o szczepieniach przeciw COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo zdrowie Adam Niedzielski COVID-19 Koronawirus w Polsce Ministerstwo Zdrowia choroba szpital

PR24 "Nasz pełnosprawny świat odrzuca wiele wartości". Maciej Sikorski o działalności Teatru Exit

- Dzięki tym ludziom uświadamiam sobie, jak wiele prostych wartości zostało przez nasz, pełnosprawny świat, odrzuconych. Osoby niepełnosprawne mają bardzo często pełnosprawne serca, podczas gdy my ich nie posiadamy - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Sikorski, reżyser, aktor, twórca Teatru Exit. Gościem audycji była także Elwira Liegman (Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja).
Zobacz więcej na temat:  pomoc choroba niepełnosprawność niepełnosprawni

"Każdy choruje inaczej". Naukowcy idą w kierunku terapii bardzo precyzyjnych

Jednym z najważniejszych zadań nauki jest odszukanie skutecznych i bezpiecznych metod walki z chorobami, a w szczególności z nowotworami. - Celem m.in. naszych badań jest znalezienie takich markerów białkowych i takich sygnatur molekularnych, które będą świadczyły o tym, że dany lek będzie skuteczny bądź nie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Katarzyna Piwocka z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Krzysztof Michalski nowotwory choroba zdrowie