more_horiz
PR24 Portal
Section05

chrześcijaństwo

Królestwo Aksum, czyli współczesna Etiopia

Aksum rozwijało się dzięki kontaktom handlowym między Półwyspem Arabskim i Afryką, np. z królestwem Meroe, z którego sprowadzało m.in. kość słoniową, kauczuk, przyprawy korzenne i dostarczało je na szlaki handlowe. Z portu w Adulis przewożono towary do basenu Morza Śródziemnego, a także do Indii i na Cejlon. Okres świetności przeżywało w III-VI wieku – rozszerzyło swe granice w kierunku południowym i zachodnim i stało się jedną z potęg ówczesnego świata bliskowschodniego.
Zobacz więcej na temat:  Etiopia archeologia Katarzyna Kobylecka chrześcijaństwo Afryka Afryka Północna geografia starożytność zabytki podróże turystyka religia islam

"To osoby, które potrzebują siebie nawzajem umacniać". Maria Świerczyńska o Rodzinie Rodzin

- Są tam osoby, które poszukują wartości, potrzebują innych ludzi, rozmów i potrzebują wsparcia. To osoby, które potrzebują siebie nawzajem umacniać - o Rodzinie Rodzin mówiła w Polskim Radiu 24 Maria Świerczyńska (stowarzyszenie Rodzina Rodzin). Gościem audycji był także Jacek Nitka, członek zarządu stowarzyszenia Rodzina Rodzin.
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara religia chrześcijaństwo katolicyzm rodzina społeczeństwo POLSKA

Jak być współczesnym św. Mikołajem?

Święty Mikołaj to postać kojarzona z obdarowywaniem. I słusznie! Od czasów młodości, zanim jeszcze wybrał drogę powołania kapłańskiego, był bardzo wrażliwy na przejawy ludzkiej niedoli. Odwiedzał chorych, kupował im drogie i niezbyt szeroko wówczas dostępne medykamenty. Biednym i bezdomnym przekazywał pożywienie i odzież. Podrzucał biednym paczki nocami. Niekiedy przychodził do nich w przebraniu. Jako biskup kapłanom i diakonom polecił sporządzić listę najbardziej potrzebujących grup oraz konkretnych ludzi. Święty hierarcha działał w sposób zaskakująco nowoczesny.
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość śmierć

Całun Turyński – niemy świadek Męki i Zmartwychwstania Chrystusa

490 lat temu w Świętej Kaplicy kolegiaty we francuskim Chambéry, gdzie przechowywano Całun Turyński, wybuchł pożar. Relikwia "została uratowana przez czterech mężczyzn, w tym dwóch franciszkanów, którzy rzucili się w ogień, wiadrami wody schłodzili skrzynię i wyciągnęli ją na zewnątrz", pisał Grzegorz Górny w książce "Świadkowie tajemnicy".
Zobacz więcej na temat:  Całun Turyński Jezus Chrystus badania chrześcijaństwo religia ewangelia

Mikołaj Trąba. Pierwszy Prymas Polski i doradca króla Władysława Jagiełły

"Zawrotna kariera Mikołaja była wynikiem nie tylko jego osobistych walorów, ale miała również ścisły związek z polityką. Rozumieli się z królem, ufali sobie i nawzajem się popierali" - pisze historyk prof. Stefan Maria Kuczyński w "Polskim Słowniku Biograficznym". 600 lat temu zmarł Prymas Polski Mikołaj Trąba, jeden z najważniejszych Polaków XV wieku.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Jagiełło chrześcijaństwo prymas Polski średniowiecze Sandomierz Kościół katolicki papież Krzyżacy bitwa pod grunwaldem Jan Długosz