more_horiz
PR24 Portal
Section05

CIA

Szef CIA o buncie Grupy Wagnera. "Wyzwanie dla Rosji i demonstracja niszczącego efektu wojny z Ukrainą"

Bunt założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko ministerstwu obrony Rosji był wyzwaniem dla państwa rosyjskiego i zademonstrował niszczący efekt wojny przeciwko Ukrainie - ocenił w sobotę dyrektor CIA William Burns w wykładzie w Ditchley Foundation w Wielkiej Brytanii.
Zobacz więcej na temat:  Rosja ŚWIAT Jewgienij Prigożyn CIA Stany Zjednoczone Ameryka wojna na Ukrainie Jewgienij Prigożyn

Amerykanie znają plany kontrofensywy Ukrainy. Potajemna wizyta szefa CIA w Kijowie

Według dziennika "Washington Post", dyrektor CIA William Burns odbył na początku czerwca tajną wizytę na Ukrainie. Wówczas to władze w Kijowie ujawniły mu strategię dotyczącą odbicia terytoriów kraju, które okupują Rosjanie, i rozpoczęcia do końca roku negocjacji zawieszenia broni z Moskwą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2023 wojna na Ukrainie Ameryka Europa CIA Rosja Ukraina serwis wschodni

"Ukraińska kontrofensywa może przynieść znaczące rezultaty". Były dyrektor CIA o sytuacji na Ukrainie

Kontrofensywa ukraińskich sił zbrojnych może przynieść znaczące rezultaty, nie tylko na polu bitwy, ale także w umysłach Ukraińców, Europejczyków, Amerykanów i innych, dzięki czemu Ukraina znajdzie się na ścieżce do zwycięstwa" - oświadczył w wywiadzie dla "Kiev Independent" były dyrektor CIA, generał David Petraeus.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Ukraina CIA Rosja

"Wyciek tajnych dokumentów może zaszkodzić Ukrainie". Ekspert CIA o upublicznionych danych

- Niedawny wyciek tajnych dokumentów amerykańskiego wywiadu jest bardzo nietypowy, ale też bardzo szkodliwy na kilku poziomach - mówi Larry Pfeiffer, wieloletni urzędnik CIA i innych agencji wywiadowczych. Jak dodał, przeciek może zaszkodzić spodziewanej ukraińskiej ofensywie - choć może też zmotywować Waszyngton do zwiększenia pomocy Ukrainie. Zdaniem eksperta wyciek pokazuje też "słabość rosyjskich zabezpieczeń i to, jak głęboki wgląd amerykański wywiad miał w rosyjskim wojsku".
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna 2023 Rosja wojna na Ukrainie Stany Zjednoczone ŚWIAT dokumenty służby i bezpieczeństwo polityka CIA USA