more_horiz
PR24 Portal
Section05
ciąża

Sprzeciwiają się wpisaniu aborcji do Karty praw podstawowych UE . Wielka mobilizacja pro-life przed unijną debatą

Sto organizacji pro-life z ponad 20 krajów Unii Europejskiej wzięło w weekend w Brukseli udział w konwencji "Europa wierna ludzkiej godności". Organizatorzy wydarzenia podkreślają, że tak licznie zebrani obrońcy życia są wyrazem mobilizacji ruchów pro-life w Europie.
Zobacz więcej na temat:  aborcja prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża rodzina Europa POLSKA

"Rodzić można łatwiej". Jak przygotować się do przyjścia dziecka na świat?

Porodu nie da się nauczyć. Edukacja w tym kontekście służy przede wszystkim temu, by mieć świadomość przebiegu poszczególnych etapów i emocji im towarzyszących. Mimo przygotowania poród może przebiegać zupełnie inaczej – trzeba poddać się temu, co się dzieje i nie próbować walczyć z wydarzeniami. Szeroko pojęte kształcenie w tym zakresie może jednak zmniejszyć poziom lęku przed nieznanym.
Zobacz więcej na temat:  ciąża poród zdrowie dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci

"Jesteśmy nauczycielkami macierzyństwa". Lucyna Mirzyńska o roli położnej w życiu kobiety

- Każda kobieta, niezależnie od wieku, niezależnie od swoje sytuacji powinna mieć wybraną położną rodzinną, znać ją i wiedzieć o jaką pomoc może ją prosić - mówiła w Polskim Radiu 24 Lucyna Mirzyńska, położna środowiskowo-rodzinna, autorka książki "Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa. Sprawdzone rady położnej rodzinnej".
Zobacz więcej na temat:  położna zdrowie macierzyństwo rodzice dziecko rodzina szpital ciąża Polskie Radio 24

"Fala zakażeń omikronem spowoduje wzrost zachorowań u dzieci". Prof. Szenborn o sytuacji epidemicznej w Polsce

W ocenie kierownika Katedry oraz Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych USK we Wrocławiu prof. Leszka Szenborna "fala zakażeń związana z omikronem spowoduje jeszcze większy wzrost zachorowań u dzieci niż w poprzednich falach". Tym samym lekarz wezwał do szczepień.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pandemia koronawirus COVID-19 omikron zdrowie społeczeństwo dzieci ciąża

Prezes Fundacji Małych Stópek: w Polsce daleko jest od wykonalności i przestrzegania prawa w kwestii obrony życia

- Dziś nie ma większego problemu z dokonaniem aborcji, są środki farmakologiczne i wyjazdy do ościennych krajów. To nie oznacza, że u nas takiego prawa chroniącego życie ma nie być. To wymiar normatywny, mówi nam co jest dobre, a co złe - ocenia ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek, która niesie pomoc dzieciom, matkom i całym rodzinom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Trybunał Konstytucyjny prawo społeczeństwo polityka Za życiem kobieta dziecko ciąża pomoc rodzina

Nie zaszczepiła się w ciąży, przeżyła dramatyczne chwile w szpitalu. Teraz ostrzega i apeluje

- Gdybym mogła cofnąć czas, to bym się zaszczepiła - powiedziała mediom pacjentka Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, która w ciąży przeszła COVID-19. Kobieta przedwcześnie urodziła dziewczynkę, również zakażoną koronawirusem. Obie wymagały podłączenia pod respirator.
Zobacz więcej na temat:  COVID-19 koronawirus Koronawirus w Polsce społeczeństwo zdrowie ciąża szczepienia POLSKA

Szczepienie na COVID-19 kobiet w ciąży. Ekspert wskazuje, w jakim terminie przyjąć preparat

- Zachęcamy, aby kobiety ciężarne szczepiły się przeciw COVID-19 po pierwszym trymestrze - powiedział prof. Mariusz Grzesiak z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. - Mieliśmy w naszej klinice pacjentki z ekstremalnie ciężkim przebiegiem COVID-19 - wszystkie nieszczepione - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ciąża COVID-19 szczepienia - raport szczepionka

"Możliwe bardzo poważne konsekwencje dla dzieci i matek". Biolog molekularny o in vitro

– Zapłodnienie in vitro ma wiele ciemnych stron, o których nie mówią właściciele i personel klinik in vitro, gdyż procedura ta stanowi ich podstawowe źródło dochodu – mówi biolog molekularny i bioetyk dr n. med. Monika Zazula. Dodaje, że konsekwencje procedury mogą być bardzo poważne zarówno dla dzieci, jak i matek.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo zdrowie rodzina in vitro etyka biologia choroba dzieci ciąża dziecko kobieta POLSKA NAUKA

"Sprawa wymaga wyjaśnienia". Prezydent o śmierci ciężarnej kobiety w Pszczynie

- Dyskusja publiczna opiera się na ułamkach faktów, tymczasem są odpowiednie organy w Polsce, które powinny w tej sprawie przeprowadzić odpowiednie czynności procesowe - powiedział prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że w przypadku pacjentki z Pszczyny przerwanie ciąży było prawnie dopuszczalne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo ciąża śmierć aborcja szpital prezydent Andrzej Duda

Śmierć ciężarnej pacjentki. Wiceszef MZ: zleciliśmy kontrolę w szpitalu w Pszczynie

- Oprócz śledztwa prokuratorskiego w szpitalu w Pszczynie zostanie przeprowadzona kontrola NFZ, którą zleciło Ministerstwo Zdrowia - poinformował w audycji "24 Pytania - Rozmowa Poranka" na antenie Polskiego Radia 24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Ma to związek ze śmiercią młodej kobiety w ciąży w tamtejszej placówce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo śmierć ciąża prawo Waldemar Kraska Ministerstwo Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia: życie i zdrowie matki są najważniejsze

Ministerstwo Zdrowia, nawiązując do śmierci 30-letniej ciężarnej pacjentki w szpitalu w Pszczynie, podkreśla, że w myśl obowiązujących przepisów w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia kobiety zakończenie ciąży jest zgodne z prawem. Resort informuje także, że minister Adam Niedzielski poprosił prezesa NFZ o monitorowanie w całym kraju przypadków, kiedy życie i zdrowie ciężarnych mogą być zagrożone.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aborcja Ministerstwo Zdrowia strajk kobiet lekarz śmierć dziecko społeczeństwo ciąża Adam Niedzielski NFZ

Sprzeciw wobec manipulacji ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Powstał list otwarty lekarzy i naukowców

- Odmowa podjęcia prawnie dopuszczalnych czynności ratujących życie w wielu przypadkach może być kwalifikowana jako błąd medyczny prowadzący do odpowiedzialności lekarza oraz placówki medycznej – piszą sygnatariusze specjalnego listu ws. śmierci pacjentki z Pszczyny. Dokument opatrzono dopiskiem "Stop dezinformacji opinii publicznej".
Zobacz więcej na temat:  aborcja ciąża Za życiem prawo zdrowie dziecko POLSKA Trybunał Konstytucyjny polityka społeczeństwo
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem