more_horiz
PR24 Portal
Section05

ciąża

"Problem powinien być rozwiązany na poziomie szpitali". Rzecznik PiS o proteście pielęgniarek i położnych

Rzecznik PiS Rafał Bochenek stwierdził, że "oczywiście jest pewien problem, ale powinien on zostać rozwiązany na poziomie szpitali, bo dzisiaj to, jak wynagradzane są poszczególne pielęgniarki zależy od kontraktu zawieranego pomiędzy konkretną pielęgniarką a jej pracodawcą".
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia POLSKA inwestycje szpital pielęgniarka protest Rafał Bochenek PiS Prawo i Sprawiedliwość położna ciąża

Witaminy i suplementy w ciąży – pomagają czy szkodzą?

Około 65 procent ciąż to ciąże zaplanowane. Z tego wynika, że 35 procent kobiet ciąży nie planuje i zgłasza się do lekarza dopiero po zajściu w ciążę. Zaledwie jedna na sto kobiet zgłasza się do ginekologa w ramach wizyty prekoncepcyjnej, planując ciążę. Taka wizyta jest jednak bardzo ważna, ponieważ składa się z różnych badań, które pozwalają rozpoznać patologie, o których pacjentka nie miała pojęcia.  
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie i dieta zdrowie dziecka suplementy diety witaminy Strefa Rodzica radio dla rodziców Joanna Ficińska

Wojna dotyka także dzieci i matki. Jak im pomagamy?

Wg danych straży granicznej ciągu ostatniego roku blisko 10 mln Ukraińców przekroczyło granicę Polski. Zostało ok. miliona, z czego połowa to dzieci. Część z nich kontynuuje naukę w polskich szkołach, ale są też takie, które przyjechały w brzuchu matki i urodziły się już w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo uchodźcy wojna na Ukrainie dzieci szkoła pomoc kobieta ciąża Józef Niewiarowski Karol Gnat Radosław Nałęcz Trójka

Minister Niedzielski: mieliśmy do czynienia z kolosalną manipulacją w sprawie odmowy terminacji ciąży

Rzecznik praw pacjenta w swoim postępowaniu ustalił, że żadna z placówek nie odmówiła legalnej aborcji kobiecie, która zaszła w ciążę wskutek gwałtu. Okazało się też, że chodzi o osobę dorosłą, a nie o 14-latkę. - W tej sprawie mieliśmy do czynienia z kolosalną manipulacją - ocenił minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia Adam Niedzielski ciąża aborcja

Nudności i wymioty nieodłączną częścią ciąży? Niekoniecznie

Niemal osiemdziesiąt procent kobiet w pierwszym trymestrze ciąży odczuwa mdłości, a ponieważ z przekazów rodzinnych czy mediów społecznościowych wynika, że jest to nieodłączna część ciąży, którą trzeba jakoś przetrwać, to wydawać by się mogło, że tak ma właśnie być. Okazuje się jednak, że nie chodzi tu o przetrwanie, a o reagowanie i to jak najszybsze. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców ciąża zdrowie i dieta zdrowe odżywianie

Jak zadbać o swoją psychikę i kondycję ciała po ciąży i porodzie?

Dziewięć miesięcy ciąży to niezły wycisk dla ciała. Samo sprowadzenie dziecka na świat to nie lada wyzwanie dla organizmu. Po porodzie organizm zaczyna odczuwać zmiany związane ze spadkiem hormonów, a co za tym idzie, świeżo upieczona mama odczuwa spadek nastroju. Oprócz nauki nowej roli, jaką jest macierzyństwo, trzeba pomóc sobie w regeneracji ciała i duszy. Gdy w naszym życiu pojawia się dziecko, trudno mówić o czasie dla samej siebie. Warto jednak wygospodarować na to choć chwilę. – Od tego należy zacząć, od duszy, od tego, żeby kobieta czuła się dobrze ze sobą w nowej roli – wytłumaczyła Marta Mączka.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio bez reklam DAB+ ciąża zdrowie i dieta

Dieta na płodność. Czego nie może zabraknąć w jadłospisie przyszłego rodzica?

O zmianie nawyków żywieniowych myślimy zwykle dopiero wówczas gdy spodziewamy się dziecka albo po urodzeniu – gdy karmimy piersią lub chcemy zregenerować organizm po ciąży. Temat żywienia w kontekście płodności i starań o dziecko jest jednak często bagatelizowany. Problemy z płodnością dotyczą około 1,5 miliona polskich par. W sytuacji problemów z zajściem w ciążę pary częściej decydują się na środki farmakologiczne, pomijając dietę, ponieważ oczekują szybkich efektów. Na efekty stosowania konkretnej diety trzeba poczekać nieco dłużej.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie i dieta ciąża rodzice zdrowe odżywianie DAB+

Cyfrowy bliźniak - system asystowania kobiecie w ciąży. Jak to działa?

Już wkrótce kobietom w ciąży będzie mógł towarzyszyć "cyfrowy bliźniak", który będzie monitorował ich stan zdrowia. Bazujący na sztucznej inteligencji innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. cyfrowego bliźniaka, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. 
Zobacz więcej na temat:  ciąża zdrowie zdrowie dziecka kobieta technologie radio dla rodziców radio dla dzieci Strefa Rodzica Joanna Ficińska

Cyfrowy bliźniak - innowacyjny system asystujący kobietom w ciąży

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują, w ramach międzynarodowego konsorcjum, nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji do stworzenia cyfrowego bliźniaka - systemu, który umożliwi monitorowanie i przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą, zanim jeszcze pojawią się objawy.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski magnes środowisko medycyna stawy cukrzyca kobieta ciąża cyfryzacja społeczeństwo poród