more_horiz
PR24 Portal
Section05
ciekawostki

Stereotypy w świecie motoryzacji

Stereotypy dotykają nas w każdej możliwej dziedzinie życia. Często patrzymy na świat przez pryzmat utartych przekonań, nie do końca wiedząc, z czego wynikają. Jak stereotypy wpływają na nasze motoryzacyjne wybory? Jak bardzo warto im ufać?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców motoryzacja samochody bmw HISTORIA ciekawostki Niemcy Polskie Radio Kierowców Polskie Radio ŚWIAT HISTORIA społeczeństwo stereotypy audi ford fiat Francja Norwegia Szwecja Finlandia volvo Japonia Azja toyota

Przedwojenna motoryzacja w Polsce

Większość z nas ma samochód. Niektórych stać na lepsze, innych na gorsze cztery kółka, jednak niemal każdy może pozwolić sobie na ten luksus i zostać właścicielem auta. Dawniej nie było tak łatwo. Dziś przyglądamy się motoryzacji z początku XX wieku i wspominamy z rozrzewnieniem to, że „kiedyś to było”!
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy kolekcjonowanie zabytki HISTORIA STYL ŻYCIA POLSKA społeczeństwo edukacja ciekawostki wojna 1920 II wojna światowa Polskie Radio

W Peru odnaleziono grób chirurga sprzed ponad 1000 lat

Podczas prac prowadzonych na stanowisku archeologicznym Huaca Las Ventanas w peruwiańskim rejonie Lambayeque badacze natknęli się na grobowiec. Znajdowały się w nim szczątki mężczyzny, który żył w czasach środkowego okresu kultury Sican rozwijającej się na tych terenach w latach 900-1050 n.e. Zdaniem naukowców zmarły był chirurgiem, który przeprowadzał m.in. zabiegi trepanacji czaszki 
Zobacz więcej na temat:  Peru archeologia ciekawostki odkrycia i ciekawostki NAUKA

W Jerozolimie odnaleziono setki starożytnych artefaktów pochodzących z kradzieży

W domu jednego z mieszkańców Jerozolimy funkcjonariusze policji i Izraelskiego Urzędu ds. Zabytków (IAA) natrafili na setki starożytnych artefaktów. Wśród odkrytych zabytków znajdowały się m.in. liczne antyczne monety, przedmioty wykonane z kości słoniowej, broń, a także pochodzące sprzed 1500 lat misy, na których wyryto magiczne inkantacje. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA NAUKA archeologia odkrycia i ciekawostki ciekawostki

Prof. Olgierd Grott: Baza Kresowych Żołnierzy AK jest jak wehikuł czasu

- Zdarza się, że zwracają się do nas krewni i przyjaciele kresowych żołnierzy AK, którzy przesyłają nam nowe wiadomości i korygują te, którymi do tej pory dysponowaliśmy. Bardzo nam na takich kontaktach zależy, ponieważ ludzie często mają schowane w różnych zakamarkach unikatowe dokumenty czy zdjęcia, do których w innym wypadku nie mielibyśmy dostępu - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl prof. Olgierd Grott, kierownik Działu Historycznego Muzeum AK w Krakowie i koordynator zespołu pracującego nad bazą. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Kraków Armia Krajowa ciekawostki Kresy II wojna światowa Żołnierze Wyklęci

Serbia. Odkryto obsypane czerwonym barwnikiem szczątki sprzed blisko 5 tysięcy lat

W dwóch kurhanach zlokalizowanych w autonomicznym okręgu Wojwodina w północnej części Republiki Serbii zespół archeologów odnalazł obsypane ochrą kości. Najprawdopodobniej należały one do mężczyzn, którzy prawie 5 tysięcy lat temu przybyli na te ziemie z terenu stepów południowej Rosji lub Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Serbia archeologia starożytność ciekawość ciekawostki NAUKA śmierć

Jak poprawnie jeździć po rondzie?

Ronda to popularne w całej Europie skrzyżowania, których zadaniem jest upłynnić ruch. Zdarza się jednak, że kierowcy wjeżdżając na nie, popełniają podstawowe błędy. Jak się przed nimi uchronić? Jak sygnalizować, którym zjazdem chcemy opuścić rondo? Czy przed wjazdem trzeba włączyć kierunkowskaz?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody kierowca kierowcy miasto korki porady ciekawostki Polskie Radio samochód wypadek przepisy drogowe prawo drogi POLSKA społeczeństwo
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem