more_horiz
PR24 Portal
Section05

cyberbezpieczeństwo

Kradzież tożsamości i próby wyłudzenia danych. Jak nie dać się cyberatakom?

Kradzież tożsamości, fałszywe linki i próby wyłudzenia danych – to tylko niektóre z niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w cyfrowych czasach. Wiele wskazuje na to, że będzie jeszcze groźniej, bo coraz więcej urządzeń domowych jest podłączonych do internetu. Nowe technologie otwierają przed nami wiele możliwości i udogodnień, ale powodują też zupełnie nowe, nieznane wcześniej zagrożenia.  
Zobacz więcej na temat:  Trójka Dariusz Wieczorkowski cyberbezpieczeństwo Klub Trójki

Rosja wykorzystuje dane z Łotwy, które zbiera specjalna grupa. Na ich celowniku znajdują się osoby publiczne

Państwowa Służba Bezpieczeństwa (VDD) Łotwy poinformowała o wszczęciu postępowania karnego w związku z działaniami grupy, która określa się jako "bałtyccy antyfaszyści". Osoby te gromadzą w internecie informacje o łotewskich osobach publicznych i mają przekazywać je Rosji.
Zobacz więcej na temat:  cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo Rosja bezpieczeństwo ŚWIAT Europa Łotwa

Polska wysoko w rankingu cyberbezpieczeństwa. Mariusz Błaszczak: rośniemy w siłę

- Działania Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni przyczyniły się do uplasowania Polski na 6. pozycji w tak ważnym rankingu jak Cyber Defence Index 22/23 - przekazał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Jak ocenił, "to pokazuje, że rośniemy w siłę, a nasze działania międzynarodowe są doceniane".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo wojsko

Rośnie liczba ataków hakerskich. Wiceminister Małecki: rodzime rozwiązania cyfrowe są dla nas szczególnie ważne

W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ataków hakerskich zarówno na konta osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji publicznych zwiększyła się wielokrotnie. Cyberatak na urząd może wzbudzić poczucie zagrożenia i zniechęcać do usług cyfrowych. W sytuacji zagrożenia wojennego rodzime rozwiązania cyfrowe są szczególnie ważne, bo pozwalają rozwijać suwerenność cybernetyczną - stwierdził wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberbezpieczeństwo technologia przemysł 4.0 bezpieczeństwo danych cyberprzestępczość haker Ministerstwo Aktywów Państwowych

Internetowi złodzieje. Jak uchronić się przed zagrożeniami w sieci?

Kilka dni temu nasi słuchacze zgłosili fałszywe konto na Facebooku, posługujące się logo Programu 1 Polskiego Radia, które zachęcało do wygrania dużych pieniędzy po kliknięciu w podany link. Była to oczywiście próba kradzieży, jedna z wielu jakie zdarzają się w sieci. Co ważne, mogą one przybierać różne formy.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cyberbezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci spoofing

Uwaga na oszustów! Jak bezpiecznie korzystać z internetu? [SŁUCHAJ TERAZ]

Kilka dni temu nasi słuchacze zgłosili fałszywe konto na Facebooku, z logo Programu 1 Polskiego Radia, które zachęcało do wygrania dużych pieniędzy po kliknięciu w podany link. Była to oczywiście próba kradzieży, które niestety występują w sieci bardzo często. Jak zachować bezpieczeństwo podczas korzystania z internetu? O tym dziś w "Czterech porach roku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek cyberbezpieczeństwo bezpieczeństwo w sieci

Atak hakerów. Ofiarą padł łódzki Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi padł ofiarą cyberataku. - Szpital prowadzi intensywne działania, by móc doprowadzić w jak najszybszym czasie sprawne działanie placówki, a wszelkie formalności związane z obsługą pacjenta odbywają się w formie tradycyjnej - poinformował rzecznik instytutu Adam Czerwiński.
Zobacz więcej na temat:  hakerzy internet cyberprzestępczość cyberatak oszustwa cyberbezpieczeństwo POLSKA NFZ Łódź

Żaryn o kremlowskiej propagandzie. "Chcą zatrzymać współpracę Ukrainy z Zachodem"

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn przekazał, że "nadrzędnym celem dezinformacji rosyjskiej jest zatrzymanie jakiejkolwiek współpracy Zachodu z Ukrainą". - W działaniach przeciwko Polsce i Zachodowi Kreml stara się wytworzyć nieufność wobec Ukrainy - dodał.
Zobacz więcej na temat:  cyberbezpieczeństwo ŚWIAT Rosja Ukraina wojna na Ukrainie Stanisław Żaryn propaganda Kreml Europa