more_horiz
PR24 Portal
Section05

cyberzagrożenia

Seniorzy online. Większość ma internetowe konto w banku, ale brakuje im wiedzy o cyberbezpieczeństwie

82 proc. polskich seniorów ma konto internetowe w banku, a co trzeci robi zakupy i płaci za nie online - wynika z badania "InfoSenior 2023". Ponad połowa osób starszych negatywnie jednak ocenia swój poziom wiedzy dotyczący bezpiecznego korzystania z sieci, w tym bankowości internetowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA senior internet konto internetowe w banku online cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

Nasilające się cyberataki Rosji. "Mamy do czynienia z trzema rodzajami działań"

Inwazja Rosji na Ukrainę obejmuje nie tylko walkę zbrojną na froncie. To także cyberataki na cele cywilne, takie jak infrastruktura krytyczna, sieci komputerowe infrastruktury energetycznej i transportowej oraz strony rządowe. W ostatnim czasie, w związku z porażkami na froncie, nasiliły się ataki w sieci ze strony Rosjan. - Mamy tutaj trzy rodzaje działań: ataki destrukcyjne, dezinformacyjne i szpiegostwo - wyjaśnia Robert Kośla z Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń.
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski cyberzagrożenia Rosja wojna na Ukrainie cyberbezpieczeństwo ŚWIAT Europa

Cyberataki na infrastrukturę użyteczności publicznej. Gwałtowny wzrost po wybuchu wojny na Ukrainie

Przestępcy wzięli na cel rządowe instytucje i podmioty użyteczności publicznej, w ciągu kilku miesięcy liczba prób ich zhakowania wzrosła o 100 proc. - informuje "Rzeczpospolita". Gazeta podkreśla, że od czasu wybuchu wojny na Ukrainie nasz kraj jest jednym z kluczowych celów cyberprzestępców, a liczba incydentów rośnie lawinowo.
Zobacz więcej na temat:  haker cyberprzestępczość cyberbezpieczeństwo infrastruktura krytyczna gospodarka polska cyberataki cyberzagrożenia

Mężczyzna podawał się za przedsiębiorcę z Francji, kobieta straciła ponad 130 tys. zł. Policja apeluje o ostrożność

Suwalczanka straciła ponad 130 tys. złotych. Kobieta uwierzyła oszustowi podającemu się za przedsiębiorcę z Francji. Utrzymując z tą osobą jedynie internetowy i telefoniczny kontakt, przelewała pieniądze, które rzekomo miały być zainwestowane w jego biznes.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberprzestępczość online oszustwa cyberzagrożenia e-zakupy społeczeństwo oszustwo

Wojska obrony cyberprzestrzeni. Gen. Molenda: jesteśmy przygotowani na wzmożone ataki

- Sam fakt, że podjęto decyzję, by utworzyć wojska obrony cyberprzestrzeni w 2018 roku, a później proces, który rozpoczął się rok później, teraz owocuje - mówił dla Polskiego Radia 24 gen. Karol Molenda (dowódcą komponentu wojsk obrony cyberprzestrzeni). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberatak cyberzagrożenia wojna hybrydowa cyberbezpieczeństwo wojsko armia służby i bezpieczeństwo

Minister Mariusz Błaszczak: obecnie wszystkie konflikty rozgrywają się także w cyberprzestrzeni

"Nasi cyberżołnierze już zapewniają bezpieczeństwo wojskowych i resortowych systemów" - napisał wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w liście do uczestników trzeciej edycji Cyber24 Day - konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu, cyfryzacji i nowym technologiom.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberatak cyberzagrożenia wojna hybrydowa cyberbezpieczeństwo wojsko armia Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

TYLKO U NAS Polska celem hakerów. Gen. Molenda: liczba ataków wzrosła pięciokrotnie

Generał Karol Molenda powiedział, że od lutego nastąpił gwałtowny wzrost cyberataków na Polskie systemy teleinformatyczne. Dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni bierze udział w konferencji "Cyber24 Day", podczas której eksperci poruszają najbardziej aktualne tematy związane z cyberbezpieczeństwem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberatak cyberzagrożenia wojna hybrydowa cyberbezpieczeństwo wojsko armia

Zhakuj mi furę, czyli cyberkradzieże samochodów

Wbrew pozorom, nie będziemy mówić o mocowaniu haka w samochodzie. To, co jeszcze niedawno oglądaliśmy tylko w szpiegowskich filmach, dziś może spotkać każdego przeciętnego Kowalskiego – przyjrzyjmy się cyberprzestępczości na drogach.
Zobacz więcej na temat:  bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze kierowcy drogi technologia motoryzacja samochody samochód kierowca nowoczesne technologie społeczeństwo nowinki technologiczne kradzież kradzież samochodu cyberprzestępczość cyberzagrożenia cyberbezpieczeństwo

WYWIAD "Nie zwróciłabyś na nas uwagi na ulicy". Hakerzy z polskiej grupy Squad303 kontra Kreml

- Nasze rodziny w większości nie wiedzą o naszym drugim życiu, choć bardzo ciężko nam ukrywać to miesiącami. Nie zwróciłabyś na nas raczej uwagi na ulicy, w autobusie czy metrze - mówi haker z polskiej grupy Squad303, która od początku wojny Rosji z Ukrainą walczy w cyberprzestrzeni z rosyjska propagandą, a teraz uderza w rosyjski biznes. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA cyberzagrożenia dezinformacja hakerzy Rosja