more_horiz
PR24 Portal
Section05

Czarnogóra

Premier Morawiecki: I Rzeczpospolita mogłaby być inspiracją dla Unii Europejskiej

I Rzeczpospolita była pierwszym tak rozwiniętym projektem republikańskim w Europie, a jej ambicje stworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś; ta alternatywna ścieżka nowoczesności mogłaby być inspiracją dla dzisiejszej UE - napisał premier Mateusz Morawiecki w artykule "Niepodległa Polska jako fundament bezpieczeństwa Zachodu", opublikowanym w czarnogórskim serwisie informacyjnym Crnogorski Portal.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mateusz Morawiecki Czarnogóra POLSKA odzyskanie niepodległości historia Polski

opinia Wyrwać Bałkany z macek Rosji. Polska apeluje o poszerzenie UE

"Polska jest wielkim orędownikiem rozszerzenia UE na Bałkany Zachodnie. Jest to najlepszy sposób na zmniejszanie wciąż silnych tam wpływów rosyjskich i rosnących chińskich. Choć wciąż jest to region, w którym dochodzi do sporów historyczno-tożsamościowych, a resentymenty etniczne są nadal żywe, to jednak znajdujące się tam państwa mają nadzieję na wstąpienie do Unii. I liczą w tym na poparcie Warszawy" – pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Petar Petrović.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bałkany Czarnogóra Macedonia Północna Europa Rosja infografika

Czarnogóra dołączy do Trójmorza? Prezydent Andrzej Duda: to dla nas bardzo ważny kierunek

- Chciałbym, byśmy powiększali inicjatywę Trójmorza. W tym obszarze geograficznym Czarnogóra jest, wszyscy doskonale wiedzą, że to państwo adriatyckie - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Czarnogóry Milem Djukanovicem. - Jest to kierunek dla nas bardzo ważny i taki, w którym w przyszłości i teraz chcemy, by nasza współpraca się rozwijała - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda Czarnogóra Bałkany Trójmorze infografika

Prezydent Duda: niepodległość krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest cierniem w oku rosyjskich imperialistów

Na czarnogórskim portalu Crnogorski portal ukazał się artykuł prezydenta Andrzeja Dudy, przypominający o rosyjskiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. Prezydent podkreślił, że niepodległość krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej "zawsze była cierniem w oku rosyjskich imperialistów". Tekst został przedrukowany w szeregu zagranicznych pism. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czarnogóra prezydent Andrzej Duda Rosja ZSRR II wojna światowa

Zbigniew Rau: OBWE i Polska są gotowe udzielić Czarnogórze wsparcia w reformach i akcesji do UE

- OBWE docenia długotrwałe stosunki z Czarnogórą, jak również Czarnogórę jako wiarygodnego partnera w regionie. Chciałbym podziękować władzom Czarnogóry za dobrą współpracę, mam nadzieję, że będziemy kontynuować wzmacnianie tego partnerstwa, szczególnie w perspektywie członkostwa Czarnogóry w Unii Europejskiej - mówił Rau.
Zobacz więcej na temat:  OBWE Zbigniew Rau Czarnogóra Ukraina wojna na Ukrainie Unia Europejska

Trzy kraje uniemożliwiły lot szefowi rosyjskiej dyplomacji. Bielamowicz: nie poddały się naciskom Kremla

- Bułgaria, Macedonia i Czarnogóra nie poddały się naciskom, które miały miejsce - zarówno ze strony Serbii, jak i ze strony Rosji. Pamiętajmy, że w tych krajach są bardzo silne prorosyjskie środowiska, aktywne także po wybuchu wojny na Ukrainie - podkreślił w Polskim Radiu 24 Jakub Bielamowicz, specjalista od spraw bałkańskich z Instytutu Nowej Europy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Serbia Rosja Bułgaria Czarnogóra Macedonia Północna Siergiej Ławrow Europa

Ławrow nie poleci do Serbii. Trzy kraje zamknęły niebo dla jego samolotu

Zaplanowana na 6-7 czerwca wizyta ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa w Serbii została odwołana. To wszystko za sprawą trzech krajów sąsiadujących z Serbią, które odmówiły udostępnienia swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi rządowemu - podaje BBC za rosyjskim MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Rosja Serbia Siergiej Ławrow wojna na Ukrainie wojna 2022 Bułgaria Macedonia Północna Czarnogóra

"Polska nie uzna żadnych ustaleń podjętych ponad naszymi głowami". Prezydent o rozmowie Merkel-Łukaszenka

- Jesteśmy suwerennym państwem, które ma prawo samo decydować o sobie i będziemy to prawo egzekwowali w sposób bezwzględny - powiedział podczas wizyty w Czarnogórze prezydent Andrzej Duda, zapewniając, że "Polska nie uzna żadnych ustaleń, które zostałyby podjęte ponad naszymi głowami". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleksander Łukaszenka Angela Merkel kryzys na granicy Czarnogóra podgorica Andrzej Duda prezydent Frank-Walter Steinmeier

Wsparcie unijnych aspiracji Czarnogóry. Prezydent Andrzej Duda z wizytą na Bałkanach

Omówienie sytuacji na polsko-białoruskiej granicy oraz wyrażenie wsparcia dla unijnych aspiracji Czarnogóry to główne cele spotkania prezydentów Polski i Czarnogóry: Andrzeja Dudy i Milo Djukanovicia. Spotkanie rozpoczęło się w środę od oficjalnego powitania przed rezydencją prezydenta Czarnogóry w Cetinje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Andrzej Duda Czarnogóra Macedonia Północna Bałkany dyplomacja Europa polityka Unia Europejska