more_horiz
PR24 Portal
Section05

czas wolny

Nie hejtuj, spróbuj zrozumieć. Uniwersytet Młodego Badacza. Najbliższe spotkanie 17 grudnia

Wyobraźcie sobie obraz namalowany jednym kolorem. Albo melodię składającą się z jednego, tego samego dźwięku. Pomyślcie teraz, że wszyscy nosimy takie same ubrania i mamy takie same fryzury. Świat byłby wówczas nieznośnie nudnym miejscem… Podczas zajęć w ramach cyklu Uniwersytet Młodego Badacza, porozmawiamy o tym, czym się od siebie różnimy i jakie to ma znaczenie. Nauczymy się z szacunkiem wymieniać poglądy i okazywać zrozumienie dla innych. Polskie Radio Dzieciom objęło patronatem medialnym projekt Uniwersytet Młodego Badacza.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom czas wolny

Mundial trwa. Jak budować z dzieckiem relacje dzięki sportowym pasjom?

Cały świat żyje teraz Mundialem i nawet jeśli nie żyjemy od meczu do meczu, to i tak temat Mundialu przewija się w mediach i wśród znajomych. W Strefie Rodzica zajmujemy się tym tematem od strony rodzicielskiej. Oglądając Mundial niekiedy organizujemy czas tak, żeby podczas transmisji dziecko mogło zająć się czymś innym, byleby tylko nam nie przeszkadzało. A może warto zrobić odwrotnie i zaprosić je do wspólnego celebrowania tego widowiska, opowiadając przy okazji, dlaczego sport jest ważny i że nie zawsze chodzi w nim o wyniki?
Zobacz więcej na temat:  rodzicielstwo ojcostwo czas wolny wychowanie radio dla rodziców Piłka nożna Strefa Rodzica

Zajęcia techniki w szkołach – teoria czy praktyka?

Zajęcia techniki różnią się w zależności od szkoły, w której są prowadzone. W wielu placówkach stałym punktem programu zajęć z techniki, które prowadzone są tylko do szóstej klasy jest przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową, szycie czy materiałoznawstwo. W wielu przypadkach większy nacisk kładziony jest na zajęcia teoretyczne, a zamiast w pełni wyposażonej pracowni technicznej, uczniowie mają do dyspozycji ławki i zeszyty. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czas wolny zdolności technika

Uniwersytet Młodego Badacza

Młodzi badacze! W sobotę (19.XI.22) zaprosiliśmy na zajęcia z dr Romaną Rupiewicz: "Jak zbudować przyjazne miasto". Podczas spotkania można było dowiedzieć się, kim jest urbanista i co to jest przestrzeń publiczna. Jak zaprojektować miasto życzliwe wszystkim mieszkańcom? Dlaczego zabytkowe części miasta są ważne i co tworzy tożsamość miejsca? Czy wiecie że, miasta mają swoje rytmy, kształty a nawet zapachy! Wszystko zależy od parków, skwerów i waszej wyobraźni. Zaprojektujemy wymarzone przestrzenie i place zabaw. Patronem medialnym projektu Uniwersytet Młodego Badacza jest Polskie Radio Dzieciom. W wybranych audycjach stacji można otrzymać bilety na to wydarzenie.
Zobacz więcej na temat:  patronat Polskiego Radia Dzieciom radio dla rodziców radio bez reklam edukacja czas wolny

Nudzi mi się! Czy istnieją praktyczne podpowiedzi dla dzieci?

Prawdopodobnie każdy rodzic doświadczył takiej sytuacji: dziecko otoczone zewsząd zabawkami i elektronicznymi gadżetami albo chadzające na niezliczoną ilość zajęć dodatkowych w pewnym momencie staje na środku domu i mówi, że się nudzi. Gdy mija nasze pierwsze zaskoczenie, zaczynamy kombinować, zachęcać, ale czy dobrze robimy? A może warto pozwolić dziecku na ponudzenie się, żeby samo znalazło dla siebie najlepsze rozwiązanie? Czy nuda jest stanem, którego trzeba unikać? Skąd się ona bierze i jak sobie z nią radzić? Gdzie szukać leku na nudę i jak znaleźć go w domu? Jak przerobić nudę na szansę spotkania i zbudowania relacji?
Zobacz więcej na temat:  czas wolny rozwój dziecka rodzicielstwo zabawa z dzieckiem Marcin Perfuński radio bez reklam radio dla rodziców

Jesienna InteGracja, czyli nowa gra karciana dla całej rodziny i nie tylko!

Jesień na dobre rozgościła się za naszymi oknami. Ta pora roku to czas, który częściej spędzamy w domowym zaciszu. Jak dobrze go wykorzystać w gronie najbliższych? Odpowiedź na to pytanie zna autorka gier, Anna Sulej, która gościła na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Gra rodzinna Pytaki i opcja dla par, czyli Gra Wstępna to pozycje, które funkcjonują na rynku od dłuższego czasu. Teraz przyszedł czas na całkowicie nową propozycję, InteGRAcję, o której opowiedziała w audycji "Strefa Rodzica" jej autorka. 
Zobacz więcej na temat:  czas wolny Strefa Rodzica radio dla rodziców

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zobacz więcej na temat:  wakacje rodzicielstwo ojcostwo rozwój dziecka czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci