more_horiz
PR24 Portal
Section05

Czechosłowacja

Martina Navrátilová – weteranka tenisa i legenda Wimbledonu

Martina Navrátilová to legenda Wimbledonu. Wygrywała przy Church Road dziewięć razy w turnieju singlowym i siedem razy w turnieju deblowym. Reprezentowała dwa kraje – najpierw Czechosłowację, a potem Stany Zjednoczone. O fenomenie Navrátilovej w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim rozmawiała była polska tenisistka Magdalena Rejniak, która opisała Navrátilovą jako "bardzo barwną i wyrazistą postać".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan Tenis wimbledon rozmowa Agnieszka Radwańska Czechosłowacja Czechy Krzysztof Łoniewski Londyn Stany Zjednoczone

Układ Warszawski "interesem międzynarodowego socjalizmu"

67 lat temu, 14 maja 1955 roku w Warszawie przywódcy Albanii, Bułgarii, Czechosłowacji, NRD, Polski, Rumunii, Węgier i ZSRS podpisali sojusz polityczno-wojskowy, określany jako Układ Warszawski. Państwa wchodzące w jego skład były całkowicie podporządkowane Związkowi Sowieckiemu, zarówno pod względem politycznym, jak i militarnym.
Zobacz więcej na temat:  Czechosłowacja HISTORIA POLSKA Praga Rumunia Układ Warszawski Węgry Związek Radziecki komunizm Wojsko Polskie zimna wojna

Słowacka "republika proboszczów" paktowała z diabłem

"Miłość do siebie jest nakazem boskim, a ta miłość do siebie rozkazuje mi, abym odsunął od siebie wszystko, co mi szkodzi, co zagraża mojemu życiu. A że dla Słowaka żydowski żywioł zawsze był zagrożeniem życia, to nie trzeba nikogo przekonywać... " - mówił przywódca Słowacji w latach czterdziestych ks. Józef Tiso.
Zobacz więcej na temat:  Adolf Hitler Czechosłowacja HISTORIA Holokaust II wojna światowa Słowacja