more_horiz
PR24 Portal
Section05

Czechy

Dr Zajączkowski: specjalny trybunał powinien sądzić obecnych przywódców rosyjskich

Minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky wezwał w sobotę do utworzenia specjalnego międzynarodowego trybunału do ścigania zbrodni w ukraińskim mieście Izium. Lipavsky po informacji o odkryciu masowych grobów napisał na Twitterze, że trybunał powinien powstać szybko. O konieczności pociągnięcia do odpowiedzialności winnych pisał również prezydent Francji Emmanuel Macron.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata ŚWIAT Michał Strzałkowski zbrodnie wojenne Unia Europejska Emmanuel Macron Ukraina Czechy Europa

"Światło na historię Polski". W czeskim tygodniku ukazał się specjalny dodatek o stratach wojennych

Czeski tygodnik "Echo" opublikował w czwartek dodatek "Historia skradzionej przyszłości", który w całości poświęcony jest polskiej historii najnowszej, stratom wojennym oraz reparacjom, których Polska domaga się od Niemiec. Teksty powstały we współpracy z portalem Wszystko Co Najważniejsze. "Coraz częściej słyszymy i czytamy o współwinie ofiar", a stąd "już tylko krok do całkowitego odwrócenia historii i postawienia jej na głowie" - napisał w jednym z artykułów premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Czechy Niemcy II wojna światowa Bez Przedawnienia historia Polski reparacje wojenne Europa ŚWIAT

54. rocznica śmierci Ryszarda Siwca. Uroczystości odbędą się w czeskiej Pradze

W czeskiej Pradze zostanie dziś uczczona pamięć o Ryszardzie Siwcu w 54. rocznicę jego śmierci. We wrześniu 1968 roku Ryszard Siwiec dokonał samospalenia podczas uroczystości dożynkowych na warszawskim Stadionie Dziesięciolecia. Zaprotestował w ten sposób przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację.
Zobacz więcej na temat:  Ryszard Siwiec PRL Czechy komunizm Praga ŚWIAT Europa

KARPACZ 2022 Debata premierów Polski i Czech. Mateusz Morawiecki: niejasności między naszymi krajami zniknęły

Podczas pierwszego dnia Forum Ekonomicznego w Karpaczu premier Mateusz Morawiecki oraz premier Czech Petr Fiala wzięli udział w debacie pt. "Europa w obliczu nowych wyzwań". Politycy podkreślili wagę stosunków polsko-czeskich i zapowiedzieli, że na jesieni wezmą udział w szczycie całej Grupy Wyszehradzkiej. - Sądzę, że jesteśmy w punkcie zwrotnym geopolityki światowej. Dzisiaj liczy się mocno głos i racje tych, którzy przedstawiali pewną wizję świata w sposób spójny i którzy w obliczu tego, co się stało, mieli słuszność - mówił szef polskiego rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka premier Mateusz Morawiecki Petr Fiala Czechy energetyka Unia Europejska ekonomia

Premier Morawiecki apeluje ws. cen energii. Chce "pilnych działań" KE

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił podczas konferencji prasowej w Wysokiem Mazowieckiem, że ponagla Komisję Europejską do pilnych działań ws. cen energii. - Należy obniżyć ceny stawek ETS oraz zmienić sposób kalkulacji cen energii - podkreślił. Przekazał, że we wtorek będzie rozmawiał na ten temat z premierem Czech, które przewodniczą obecnie Radzie UE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki energetyka Komisja Europejska Czechy Komisja Europejska Ursula von der Leyen Rosja

Bolid F1 na czeskiej autostradzie.

Nawet ci, którzy nie są fanami Formuły 1 doskonale wiedzą, jak wygląda czerwony bolid Ferrari. Znamy go z relacji telewizyjnych, zdjęć w internecie i miniaturowych modeli z półek sklepowych. Czy ktokolwiek mógł spodziewać się go na jednej z czeskich autostrad? 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 Czechy autostrady autostrada Formuła 1 ferrari policja

Mateusz Morawiecki: pakt Ribbentrop-Mołotow przypieczętował los Europy Środkowo-Wschodniej

"Przedwojenna Europa wpadła w pułapkę II wojny światowej dlatego, że przez lata nie potrafiła zrozumieć i właściwie ocenić zagrożenia, jakie niosą ze sobą dwie ideologie totalitarne" - napisał w tekście opublikowanym przez portal Echo24.cz premier Polski Mateusz Morawiecki. Dodał, że Hitler od samego początku sprawowania władzy w Niemczech nie ukrywał imperialnych ambicji, które realizował krok po kroku. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Mateusz Morawiecki II wojna światowa Niemcy

W Pradze obrady szefów dyplomacji państw UE. Będzie porozumienie ws. wiz dla Rosjan?

W Pradze trwa nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Głównym tematem rozmów jest zaostrzenie polityki wizowej wobec Rosji, za którym opowiada się m.in. Polska. O wprowadzenie zakazu wjazdu na terytorium Unii Europejskiej dla rosyjskich turystów zaapelował szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba, który dołączy dziś do uczestników spotkania w Pradze - informuje korespondent Polskiego Radia Wojciech Stobba.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Praga Rosja wizy sankcje Unia Europejska wojna 2022