more_horiz
PR24 Portal
Section05

Czeczenia

Wywiad wojskowy: Prigożyn i Kadyrow tworzą armie, które służą ochronie władzy Putina

Jednostki kadyrowców, czyli oddziały przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, a także zarządzaną przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatną firmę wojskową, znaną jako grupa Wagnera, utworzono głównie po to, by przeciwdziałać ruchom odśrodkowym w Rosji - ocenił przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Czerniak.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni wojna na Ukrainie Czeczenia

"Putin nie liczy się z ludzkim życiem". 20 lat od szturmu na teatr na Dubrowce

- Zamach na Dubrowce i sposób, w jaki był przeprowadzony szturm, pokazały, że dla Władimira Putina nie liczy się ludzkie życie, życie zakładników - mówi politolog Iwan Prieobrażenski. 20 lat temu po akcji antyterrorystów w moskiewskim teatrze zginęło co najmniej 130 osób.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA terroryzm Rosja Władimir Putin Anna Politkowska Aleksander Litwinienko

Teatr na Dubrowce. W akcji rosyjskiego specnazu zginęło ponad sto osób

– Terroryści czeczeńscy przetrzymują kilkuset zakładników w moskiewskim teatrze na Dubrowce. Grożą zabijaniem zakładników, straszą, że wysadzą się ze wszystkimi, jeśli siły specjalne dokonają szturmu - ta wiadomość zelektryzowała 20 lat temu cały świat. Trzy dni później, 26 października, rosyjskie służby specjalne rozpoczęły akcję odbijania uwięzionych.
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia HISTORIA KGB Moskwa POLSKA Sygnały Dnia terroryzm Rosja

ANALIZA Od morderstwa Politkowskiej do wojny na Ukrainie. Czego śmierć dziennikarki powinna była nauczyć Niemcy i Elona Muska?

Morderstwo Anny Politkowskiej to jedno z wielu dramatycznych ostrzeżeń o naturze Rosji putinowskiej, które Zachód zlekceważył. Wielu nie nauczyło się niczego także po wojnie w Gruzji czy aneksji Krymu. Niestety nawet wojna na Ukrainie nie sprawia, że rozumienie zagrożenia stało się powszechne, co widać choćby po polityce Niemiec, Francji, wypowiedziach Elona Muska.
Zobacz więcej na temat:  ANALIZA ŚWIAT Rosja Ukraina Anna Politkowska Czeczenia Kreml Władimir Putin

Brutalne zabójstwo reżimu Kadyrowa. Czeczeński opozycjonista torturowany i "rozerwany granatem"

Niezależny rosyjski portal Meduza poinformował o śmierci czeczeńskiego opozycjonisty Sałmana Tepsurkajewa, który krytykował władze tej republiki na rosyjskim północnym Kaukazie, a w szczególności jej przywódcę Ramzana Kadyrowa. 19-latka aresztowano na południowym zachodzie Rosji i wywieziono do Czeczenii. Po trwających tydzień torturach został "rozerwany granatem" na jednym z poligonów wojskowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 Czeczenia opozycja reżim

Czeczeńcy walczą po stronie Ukraińców. Media w USA: "drugi front" uderzy w Moskwę

Siły czeczeńskie dołączyły do ukraińskich żołnierzy, by walczyć z Rosjanami - donoszą amerykańskie media. Chodzi o batalion Dżochara Dudajewa i batalion Szejka Mansura, którzy walczą u boku ukraińskich obrońców. Z kolei po stronie Putina opowiedzieli się Kadyrowcy. Media w USA piszą, że Władimir Putin musi zmierzyć się z "drugim frontem" i przewidują nawet wojnę domową w Czeczenii, która mogłaby zmusić Kreml do wycofania części wojsk z Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Czeczenia Ukraina Rosja

Czeczeni oskarżeni o wspieranie terroryzmu znowu staną przed sądem? Tego chce prokuratura

W kilkuletnim głośnym procesie w pierwszej instancji zapadły wyroki skazujące trójkę Czeczenów oskarżonych m.in. o wspieranie terroryzmu. Wyroki zostały utrzymane przez sąd odwoławczy, ale uchylone przez Sąd Najwyższy. Teraz prokuratura złożyła kasacje od prawomocnego wyroku uniewinniającego mężczyzn.   
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sądownictwo prokuratura terroryzm sąd Państwo Islamskie Białystok regiony podlaskie ISIS Czeczenia

Czeczeni walczą u boku Ukraińców przeciwko Rosji. Zakajew: ich liczba będzie rosnąć

Na Ukrainie są już żołnierze narodowości czeczeńskiej. Jestem przekonany, że liczba gotowych i chcących wziąć udział w walkach będzie wzrastać - powiedział w TV Republika Ahmed Zakajew, były premier Czeczeńskiej Republiki Iczkerii. Odnosząc się do pogróżek Ramzana Kadyrowa, stwierdził, że "można ich słuchać, żeby wiedzieć, co ma na myśli Kreml".
Zobacz więcej na temat:  Czeczenia wojna na Ukrainie Ukraina

Rosja planuje ataki terrorystyczne w swoim kraju, aby oskarżyć Ukrainę. "Chcą wywołać histerię"

Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego generał Kyryło Budanow przekazał, że rosyjskie służby specjalne planują przeprowadzenie zamachów na obiekty mieszkalne i użyteczności publicznej na terytorium Rosji, aby oskarżyć o to Ukrainę i wywołać antyukraińską histerię. - Bardzo symbolicznie wygląda to, że rządy Putina w Rosji rozpoczęły się od ataków terrorystycznych w stylu KGB na wielopiętrowe budynki mieszkalne, co posłużyło jako pretekst do najazdu na Czeczenię. A teraz jest możliwe, że te rządy zakończą się w podobny sposób - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 Rosja serwis wschodni terroryzm Czeczenia Europa

"Uznano, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie". Adam Borowski o wojnach czeczeńskich

- To wszystko już było, tylko naród czeczeński był malutki. Uznano, że można zdemokratyzować Rosję, poza tym interesy były ważne i stwierdzono, że należy zamknąć oczy na te zbrodnie, i mamy skutek taki, że obserwujemy powtórkę tego samego, tylko że na narodzie ukraińskim - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Adam Borowski. Gościem "Debaty dnia" był również zastępca redaktora naczelnego "Super Expressu" Hubert Biskupski. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Stankowski Adam Borowski ŚWIAT wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Władimir Putin Józef Stalin Czeczenia Europa

"Prowadzi armię opłacaną przez Moskwę". Prof. Grochmalski o przywódcy Czeczenii

- Prowadzi armię opłacaną przez Moskwę, która terroryzuje cały Kaukaz, która porywa i morduje ludzi. To na jego polecenie zabijani są na całym świecie politycy - o Ramzanie Kadyrowie mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ŚWIAT Europa Europa Wschodnia serwis wschodni wojna 2022 konflikty międzynarodowe Czeczenia Polskie Radio 24