more_horiz
PR24 Portal
Section05

Częstochowa

Pielgrzymki na Jasną Górę. Trud, który odmienia codzienność

Pątnicy z całej Polski dotarli na święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny do Częstochowy. Osiągnięcie tego celu, jak przyznaje Cezary Baca, rekompensuje wszystkie wcześniejsze trudy. To kulminacyjny moment, w którym wierzący składają wszystkie swoje modlitwy i intencje, z którymi pielgrzymowali. – Zazwyczaj każdy pielgrzym bierze ze sobą intencję, może to być prośba, ale może to być też intencja dziękczynna, w której dziękujemy Bogu i Maryi za wszystko, co już otrzymaliśmy – wyjaśnia gość Trójki. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz pielgrzymka Jasna Góra Częstochowa

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W Częstochowie rozpoczyna się szczyt pielgrzymkowy

W poniedziałek, w przededniu Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tradycyjnie już na Jasną Górę przybywają kolejne najliczniejsze grupy, w szczególności 312. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej oraz 40. Pieszej Praskiej Pielgrzymki Rodzin - informuje Biuro Prasowe sanktuarium.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Częstochowa pielgrzymka społeczeństwo wiara chrześcijaństwo Kościół katolicyzm Kościół katolicki

Kolejna część DK46. GDDKiA zamówiła rozbudowę drogi na wschód od Częstochowy

Umowę na rozbudowę jednego z odcinków drogi krajowej nr 46 na wschód od Częstochowy podpisał katowicki oddział GDDKiA. Wraz z zamówioną wcześniej przebudową innego pobliskiego odcinka rozbudowanych – łącznym kosztem 104 mln zł - zostanie ok. 15 km tej drogi.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców autostrady polskie radio kierowców online GDDKiA Częstochowa Katowice inwestycje drogi

Na Jasną Górę wyrusza 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza. Pątnicy pójdą pod hasłem "Sakramenty dają życie"

Dziś 6 sierpnia, w święto Przemienienia Pańskiego ze stolicy na Jasną Górę wyruszy 312. Warszawska Pielgrzymka Piesza nazywana paulińską. Pielgrzymi wyruszą ze stołecznego sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia po Mszy świętej o godz. 6.00, której przewodniczył będzie metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Częstochowa Warszawa wiara Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo

"Nigdy jeden przeciw drugiemu". Jan Paweł II o solidarności i odpowiedzialności

12 czerwca 1987 roku, jeden z dni III pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, przyniósł wiele ważnych przemówień papieża do wiernych. W homiliach skierowanych wówczas do młodzieży, do chorych czy do ludzi pracy padły słowa, które na trwałe zapisały się w historii papieskich podróży do ojczyzny.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II Trójmiasto PRL Gdańsk chrześcijaństwo Częstochowa Jasna Góra etyka praca młodzież Kościół katolicki

Trzecia pielgrzymka Jana Pawła II do Polski. Solidarność, wolność i miłość w czasach przemian

– Solidarność to znaczy jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu, jedni przeciw drugim. I nigdy "brzemię" dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich. Nie może być walka silniejsza od solidarności – mówił Jan Paweł II podczas wizyty w Polsce w 1987 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II pielgrzymka papież Warszawa 1987 Łódź Kraków Lublin Tarnów Szczecin Gdańsk Gdynia Częstochowa PRL komunizm Wojciech Jaruzelski Andrzej Nowak

Pielgrzymka strażaków na Jasną Górę. Prezydent Duda: wypełniacie chrześcijański obowiązek niesienia pomocy bliźniemu

"Uczestniczy dzisiejszej uroczystości, funkcjonariusze i pracownicy Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych proszą tu, na Jasnej Górze o to, o co modlono się przed laty słowami roty: o moc i zdolność do pracy, do ofiar i poświęceń" - napisał do uczestników pielgrzymki strażaków na Jasną Górę prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna strażak pielgrzymka Częstochowa Jasna Góra Andrzej Duda POLSKA