more_horiz
PR24 Portal
Section05

człowiek i medycyna

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? Naukowcy coraz bliżej rozwiązania zagadki

Już sam widok ziewającej osoby powoduje, że wielu z nas także zaczyna odczuwać taką potrzebę. Okazuje się, że nie jesteśmy w tym sami. Podobny mechanizm występuje u zwierząt takich jak szympansy czy lwy. Według Andrew Gallupa, biologa ewolucyjnego, ziewanie może być sposobem zwierząt na zsynchronizowanie ich zachowań i promowanie zbiorowej czujności.
Zobacz więcej na temat:  Trójka aktualności człowiek i medycyna Witold Lazar

Postęp w leczeniu malarii. Najnowsze badania pomogą całkowicie wyeliminować chorobę

Dzięki zaawansowanym technologiom udało się wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie zapadają na poważną chorobę po zarażeniu pasożytem malarii, podczas gdy inni stają się bezobjawowymi nosicielami - informuje pismo "JCI Insight". Odkrycie może prowadzić do uzyskania lepszej kontroli nad malarią, a nawet do jej wyeliminowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT zdrowie społeczeństwo choroba malaria NAUKA człowiek i medycyna

"Łatwość aplikacji i lepsza ochrona". Eksperci o szczepionkach na COVID-19 podawanych do nosa

Naukowcy przeanalizowali rozwijane już szczepionki przeciw COVID-19, które mają być podawane do nosa. Na łamach "Science" podsumowują, że oprócz łatwiejszej aplikacji mają one jednocześnie dawać dodatkową ochronę. Sugerują jednocześnie łączenie dwóch sposobów podawania preparatu.
Zobacz więcej na temat:  szczepienia szczepionka COVID-19 koronawirus pandemia NAUKA człowiek i medycyna

Zioła – naturalne leki, które mogą nam pomóc

Niegdyś ziołolecznictwo było właściwie jedynym sposobem leczenia wszelkich dolegliwości. I w każdej miejscowości mieszkała kobieta, zwana babką albo wiedźmą, która znała właściwości lecznicze roślin, ich liści, kwiatów, korzeni, owoców. Z czasem ta wiedza, brutalnie i okrutnie zwalczana przez kościół i księży (palenie czarownic!), zaczęła zanikać. Teraz, na fali ekologii oraz mody na naturalność powrót do natury, następuje także renesans ziołolecznictwa.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA zdrowie medycyna naturalne metody leczenia Trójka Piotr Firan człowiek i medycyna natura

Minister Zdrowia o sprawie prof. Maksymowicza: sugerowałbym powstrzymanie emocji i czekanie na wyjaśnienie

- Sytuacja w sprawie prof. Wojciecha Maksymowicza wygląda tak, że wpłynęła do nas skarga nieanonimowa, która zawiera bardzo poważne zarzuty, i standardowym trybem będziemy ją wyjaśniać, tak jak wyjaśniamy setki innych skarg - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Zdrowia społeczeństwo zdrowie człowiek i medycyna eksperyment aborcja polityka Adam Niedzielski medycyna