more_horiz
PR24 Portal
Section05

czytelnictwo

"Poczytnik". Twórczość Jarosława Abramowa-Newerlego

- Niektóre z jego piosenek to prawdziwe perełki, że wspomnę "Bogdan, trzymaj się" Łazuki, czy sławni "Okularnicy" (...). Do dzisiejszego dnia jest trochę niedoceniony jako prozaik - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Masłoń, który z Tomaszem Zapertem, rozmawiał o dorobku artysty. 90 lat temu, 17 maja 1933 roku, urodził się w Warszawie Jarosław Abramow-Newerly, pisarz, kompozytor, autor tekstów piosenek, a także dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Jarosław Abramow-Newerly

"Zawiera w sobie mnóstwo pasji". Orbitowski o książce "Na okrągło. Sekretne życie roweru" Jody Rosen

Nie jest ważne, czy masz na koncie tysiące przejechanych kilometrów, czy rower to dla Ciebie tylko wspomnienie z dzieciństwa, Jody Rosen wywróci Twoje wyobrażenie o tej wszechobecnej maszynie do góry kołami. - Autor posiada wspaniałą cechę każdego pasjonata, czyli podnosi wagę obiektu swojej miłości, usiłując zaznaczyć jego miejsce w historii - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem z Piotrem Goćkiem zrecenzował książkę "Na okrągło. Sekretna historia roweru". 
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo rower

Polacy a czytelnictwo. Jak często sięgamy po książki?

W Stanach Zjednoczonych już ponad 10 milionów osób obejrzało zamieszczone w mediach społecznościowych wideo z warszawskiego metra, na którym widać pasażerów czytających książki. W komentarzach pod materiałem dominują słowa uznania dla czytelników w miejskiej komunikacji. A jak faktycznie wygląda czytelnictwo książek w Polsce?
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska czytelnictwo książki literatura biblioteka

"Matka wszystkich intryg". Jan Wernik o operacji sowieckiego wywiadu "Trust"

- Rosja w latach 20 ub. wieku pogrążona jest w ogólnym chaosie, potrzebuje chwili na stabilizację swojej władzy. Żeby to zrobić, musi mieć spokój. Obawia się wojny prewencyjnej, inspirowanej przez "białą" emigrację, celem operacji było także skłócenie tego środowiska. Kolejnym celem była Polska (…), państwo jeszcze nieukształtowane do końca i opuszczone przez sojuszników - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Wernik, autor książki "Na powrozie ułudy".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń

"Dziwna zwyczajność". Piotr Gociek o opowiadaniach Carson McCullers

- Jestem pod bardzo dużym wrażeniem tych opowiadań, na bardzo wielu poziomach, poczynając od doskonałych portretów psychologicznych, klimat amerykańskiej "dziwnej zwyczajności", aż po szalenie zróżnicowany język - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który wraz z Piotrem Goćkiem omawiał nowości wydawnicze.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura książki czytelnictwo Polskie Radio 24 Piotr Gociek Łukasz Orbitowski

PR24 "Sylwia z Gibalaka" Wojciecha Chmielewskiego. Orbitowski: to pocztówki z życia dawnej Warszawy

W najnowszym odcinku audycji "Posłowie" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski przyjrzeli się dwóm zbiorom opowiadań - "Sylwia z Gibalaka i inne opowiadania" Wojciecha Chmielewskiego, wydane przez Wydawnictwo Arcana oraz "Wielki karzeł i inne opowieści" Franza Hohlera, wydane przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KSIĄŻKA czytelnictwo Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA

Młodzi Polacy coraz chętniej sięgają po książki. Biblioteka Narodowa opublikowała raport o stanie czytelnictwa

Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r. wynika, że jesienią 2022 r. lekturę co najmniej jednej książki papierowej lub cyfrowej zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie, co przed rokiem. Czytelnikami książek było 72 proc. badanych nastolatków (60 proc. w 2021 r.).
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo książki badanie Biblioteka Narodowa raport POLSKA społeczeństwo