X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
PR24 Portal
Section05
czytelnictwo

Zdrada i bohaterstwo zamknięte w losach jednego człowieka

Andrzej Nowak-Arczewski, autor książki "Przykosa. Bohater z AK - zdrajca z UB. Śledztwo śladami Redera" w swojej książce starał się dociec, dlaczego drugowojenny bohater ziemi świętokrzyskiej funkcjonował po II wojnie światowej jako zdrajca wydający na śmierć swoich najbliższych współpracowników.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura KULTURA KSIĄŻKA czytelnictwo HISTORIA Armia Krajowa II wojna światowa Krzysztof Masłoń Tomasz Zapert

Wakacyjne krzywe zwierciadło, czyli "Polacy last minute"

- W dużym stopniu jest to opowieść o tym jak bywamy straszni. Z drugiej strony miałem okazję często i różnym towarzystwie podróżować i nie mam wrażenia, żeby Polacy byli szczególnie gorsi od innych - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, który razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzował książkę Justyny Dżbik - Kluge "Polacy last minute".
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki czytelnictwo literatura turystyka

Jak zachęcić dzieci do czytania książek?

Chociaż w ubiegłym roku można było zaobserwować niewielki wzrost poziomu czytelnictwa w kraju, liczba osób, które czytają jest wciąż niesatysfakcjonująca. Zmienić to może m.in. zachęceni dzieci do sięgnięcia po różnego rodzaju lektury, a także akcje Narodowego Czytania. Najbliższe takie wydarzenie odbędzie się 4 września, kiedy to w różnych miejscach w Polsce odczytywana będzie "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. O czytaniu i książkach opowiedziały w "Strefie Rodzica" Monika Chilewicz, była właścicielką księgarni, w której pomagała rodzicom dobierać książki dla dzieci i młodzieży oraz Anna Andrzejewska, socjolog.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytelnictwo radio dla rodziców radio dla dzieci DAB+

"Był spójny w tym, jak żył". Kucharczyk w PR24 o Wyszyńskim

- Prymas Stefan Wyszyński bezpośrednio zetknął się z komunizmem i narodowym socjalizmem niemieckim i mówił o nich jako o zorganizowanej nienawiści do Boga - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Grzegorz Kucharczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kościół katolicki Stefan Wyszyński prymas Polski komunizm faszyzm beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego KULTURA KSIĄŻKA literatura czytelnictwo HISTORIA

Czym są spersonalizowane opowiadania dla najmłodszych?

Podczas gdy spotkanie z książką rozwija w nas wyobraźnię i wrażliwość, wydarzenia promujące czytelnictwo, jak np. akcja Narodowego Czytania, tworzą dodatkowo atmosferę wspólnoty. Dzięki temu, że rodzajów literatury jest wiele, każdy z nas może znaleźć coś dla siebie, w tym również dzieci, które dodatkowo mogą skorzystać ze słuchowisk stworzonych specjalnie dla nich. O czytelnictwie wśród najmłodszych opowiedziała w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom Magda Kiermaszek, psycholog, polonistka oraz autorka książek dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica czytelnictwo dzieci radio dla rodziców radio dla dzieci rozwój dziecka

Jadwiga Strokowa - społecznik, poetka, pedagog i publicystka

- W jej publicystyce przebija troska o patriotyczne wychowanie młodego pokolenia, uświadomienie dorosłym odpowiedzialności za to wychowanie oraz o niesienie pomocy tym, którzy znaleźli się na marginesie - mówił w Polskim Radiu 24 literaturoznawca dr Jan Antoni Musiał, który przypomniał postać Jadwigi Strokowej, znanej także pod pseudonimem Jadwigi z Łobozowa. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski kobieta książki czytelnictwo społeczeństwo

"Będą trzy Dulskie". Janusz Kukuła ujawnia tajemnice Narodowego Czytania 2021

-  Chciałem pokazać, że pokolenia mijają, tworzą swoje wizje i marzenia, próbują żyć po swojemu, a element zakłamania, dulszczyzny, w nas trwa - mówił w Polskim Radiu 24  Janusz Kukuła. Dyrektor Teatru Polskiego Radia podjął się zadania reżyserii Narodowego Czytania 2021. W tym roku lekturą będzie "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie 2021 Gabriela Zapolska literatura czytelnictwo KULTURA

Narodowe Czytanie 2021. Rafał Węgrzyniak: to okazja, aby przypomnieć rolę dramatu

- Jest to okazja do przypomnienia sobie, jaką rolę pełnił dramat w polskim teatrze, gdzie był wystawiany, jacy aktorzy tworzyli wybitne role, jak był interpretowany, jak zmieniały się ujęcia tej sztuki - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Węgrzyniak z Instytutu Teatralnego, kurator wystawy w Kordegardzie. Gościem audycji była także Joanna Bancerowska (rzecznik prasowy Narodowego Centrum Kultury).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA społeczeństwo KULTURA czytelnictwo KSIĄŻKA Gabriela Zapolska Narodowe Czytanie Narodowe Centrum Kultury

Narodowe Czytanie 2021. "Ta akcja nikogo nie wyklucza"

- Projekt nie jest warszawocentryczny. Ludzie czytają we wszystkich miejscach, gdziekolwiek mieszkają, są inscenizacje w szkołach i bibliotekach, nawet w szpitalach. Czytają w górach i nad morzem, w Polsce i za granicą - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. Już w sobotę w całej Polsce i poza jej granicami odbędzie się jubileuszowe, dziesiąte Narodowe Czytanie. 
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo Narodowe Czytanie KULTURA Gabriela Zapolska Narodowe Centrum Kultury

Pytania o naturę człowieka. Książka "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"

- Tak naprawdę książka traktuje o tym, gdzie postawić granice. Jakie powinny być relacje między człowiekiem a zwierzęciem. Gdzie jest granica między ratowaniem a katowaniem, między dozwoloną ciekawością a uleganiem najniższym instynktom tłumu - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek, kóry razem z Łukaszem Orbitowskim zrecenzowali książkę "Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie"
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA czytelnictwo zwierzęta ZOO Polskie Radio 24 społeczeństwo