more_horiz
PR24 Portal
Section05

deficyt budżetowy

Tarcza energetyczna. Minister Moskwa: wartość działań osłonowych w 2022 i 2023 roku wyniesie blisko 100 mld zł

Wartość tarczy energetycznej, czyli m.in. mrożenia cen prądu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych do końca 2023 r. wyniesie 100 mld zł - poinformowała PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dodała, że w ramach nadmiarowych przychodów i podatku od zysków nadzwyczajnych, firmy energetyczne do końca br. przekażą ok. 30 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska energia elektryczna energetyka energia atomowa energia odnawialna energia prąd rachunki budżet Polski deficyt budżetowy POLSKA społeczeństwo

Polska chce wyłączenia wydatków na obronę z reguł budżetowych. Minister finansów: są na to szanse

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska uważa, że są szanse na uwzględnienie postulatu Polski, by wydatki na obronę były wyłączane z reguł budżetowych i tym samym nie były wliczane do deficytu. Jak informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, ta sprawa jest dziś jednym z tematów spotkania w Brukseli szefów resortów finansów unijnych krajów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojsko armia budżet Unia Europejska deficyt budżetowy broń NATO Magdalena Rzeczkowska GOSPODARKA Polska Grupa Zbrojeniowa Ministerstwo Obrony Narodowej

Eksperci: inflacja może być wyższa od Nowego Roku z powodu odwieszenia VAT na żywność, ceny energii i spadki stóp procentowych

Inflacja bazowa spada, ale niepokojące są wzrosty cen ropy naftowej. Inflacja konsumencka choć będzie spadać to nie oznacza widocznych spadków cen. Należy pamiętać że od nowego roku wejdą w życie: wyższe świadczenia i płaca minimalna, przestanie obwiązywać zerowy VAT na żywność i nie wiadomo co będzie z zamrożonymi dziś cenami energii. To potencjalne czynniki wzrostu inflacji, szczególnie gdy dodalibyśmy do tego obniżone już wówczas stopy procentowe - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i dr Krzysztof Kandefer, Społeczna Akademia Nauk.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA stopy procentowe płaca minimalna deficyt budżetowy vat 500+ NBP Rada Polityki Pieniężnej inflacja

Eksperci: stabilne perspektywy dla polskiej gospodarki

Perspektywy dla polskiej gospodarki są stabilne, choć mierzymy się jak cały świat z kryzysem gospodarki. Jest on u nas jednak płytki, a już na drugi kwartał agencje ratingowe zgodnie przewidują dla nas wzrosty. Przyczyną mają być spadek inflacji i korzystniejsze warunki zewnętrzne. Na dziś nie widać żadnych zagrożeń dla wypłacalności Polski, ale potrzebne jest wskazanie finansowania rosnących wydatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Krzysztof Kandefer ze Społecznej Akademii Nauk oraz dr Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja rating OECD MFW deficyt budżetowy pkb

Eksperci: przed zimą i przywróceniem standardowego VAT na żywność lepiej nie obniżać stóp procentowych

Choć słychać, że w RPP jest trend do obniżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, to jednak nie byłby to dobry ruch. Zima to okres ogromnej niepewności energetycznej. Lepiej go przeczekać i dopiero wiosną 2024 roku zdecydować o stopach. Trzeba też patrzeć jak na inflację wpłynie rezygnacja z obowiązujących jeszcze tarcz jak np. zerowy VAT na żywność, bo jego powrót do standardowych stawek wpłynie na podwyżkę cen - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP i Adam Rucińskie, prezes spółki BTFG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb deficyt budżetowy OZE budżet Polski

Minister Rzeczkowska w Brukseli. Polska chce wpłynąć na UE ws. wydatków na obronę

Jak mówiła w Brukseli minister finansów Magdalena Rzeczkowska, Polska przekonuje w Unii Europejskiej, by wydatki na obronę były wyłączane z reguł budżetowych i nie były wliczane do deficytu. Polityk zaznaczyła, że środki przeznaczane na obronność to bardzo ważny element bezpieczeństwa Unii Europejskiej i powinny one być traktowane jak wydatki związane z inwestycjami, które realizują priorytety Wspólnoty.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Magdalena Rzeczkowska Unia Europejska bezpieczeństwo służby i bezpieczeństwo deficyt budżetowy budżet Europa Wojsko Polskie

Deficyt budżetowy w ubiegłym roku był niższy niż oczekiwano. Czernicki z MF: to efekt rządowych działań

Deficyt finansów publicznych w ubiegłym roku dzięki działaniom rządu był niższy niż oczekiwał rynek, choć 2023 r. będzie nieco trudniejszy - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet inflacja pkb deficyt budżetowy finanse publiczne wzrost gospodarczy

Nadwyżka budżetu w styczniu wyniosła 11 mld zł. Premier: to wynik efektywnej polityki gospodarczej

Budżet państwa w styczniu 2023 r. miał ponad 11 mld zł nadwyżki - poinformował po posiedzeniu rządu premier Mateusz Morawiecki. Ustawa budżetowa na 2023 r. zakłada dochody na poziomie 604,5 mld zł, wydatki nie większe niż 672,5 mld zł oraz deficyt, który nie powinien przekroczyć 68 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski premier Mateusz Morawiecki deficyt budżetowy pkb finanse publiczne

Eksperci: założenia przyszłorocznego budżetu w znacznym stopniu zależą od otoczenia zewnętrznego

Przyszłoroczny budżet państwa jest dość optymistyczny jak na okoliczności zewnętrzne, ale dobrze, że urealniono go w stosunku do wcześniejszych założeń, choćby w kwestii inflacji. Ma on szansę na realizacji, jeśli nie dojdzie do jakichś nieprzewidzianych szoków związanych z eskalacją wojny na Ukrainie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania UW.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkanie dla młodych budżet Polski oszczędzanie inflacja deficyt budżetowy dług publiczny