more_horiz
PR24 Portal
Section05

deficyt budżetowy

Tegoroczny deficyt może być mniejszy od zaplanowanego. Są szacunki w projekcie budżetu na przyszły rok

Tegoroczny deficyt budżetu państwa może wynieść około 23 mld zł i będzie mniejszy od zaplanowanego w ustawie budżetowej, gdzie zapisano, że wyniesie nie więcej niż 29,9 mld zł - podano w uzasadnieniu do projektu budżetu na rok 2023, przyjętego we wtorek przez rząd.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy finanse publiczne Ministerstwo Finansów inwestycje podatek VAT cit społeczeństwo POLSKA

Główny ekonomista resortu finansów: wpływy do budżetu w roku 2023 będą większe, ale nastąpi wzrost wydatków na zdrowie i wojsko

-Założenia dotyczące wzrostu PKB  i stanu budżetu na rok 2023, musiały się zmienić z powodu takich czynników jak m.in. wojna na Ukrainie - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski Ministerstwo Finansów dług publiczny deficyt budżetowy inflacja tarcza antyinflacyjna wojna na Ukrainie

Eksperci: większe wydatki z budżetu są uzasadnione, ale tylko wtedy gdy wspierają gospodarkę

Przyszłoroczny budżet państwa z pewności nie będzie łatwy i będzie obarczony wydatkami pomocowymi tak dla gospodarstw domowych jak i dla przedsiębiorstw. Te drugie muszą być wspierane przez rząd, aby nie zastopować wzrostu naszej gospodarki w przyszłości. Co więcej, nie powinniśmy oglądać się na zgodę w tym zakresie ze strony UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowa prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu studiów Podatkowych i wykładowca UW.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny deficyt budżetowy inflacja

Eksperci: budżet ma się nieźle, ale w drugim półroczu będzie mniej dochodów, a więcej wydatków

Obecna sytuacja budżetu jest jeszcze dobra. Nadwyżka mogłaby być uznana za wystarczającą w standardowych okolicznościach. Jednak w drugiej połowie roku będą większe wydatki czy to związane z energetyczną czy z wynagrodzeniami więc nadwyżka po pierwszym półroczu może nie  wystarczyć. Trzeba też pamiętać, że mniejsze będą wpływy z obniżonego PIT - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Marcin Klucznik, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb budżet Polski deficyt budżetowy inflacja

Główny ekonomista resortu finansów: tegoroczny PKB będzie wyższy niż planowany na 3,8 procent

- Sytuacja budżetu państwa jest bardzo dobra. Największe wyzwania dopiero przed nami w roku 2023, bo wpłynie na to spowolnienie gospodarcze, co zmniejszy wpływy do budżetu, a państwo będzie miało duże wydatki np. na dodatki węglowe i tarczę antyinflacyjną  - powiedział Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski deficyt budżetowy dług publiczny podatki tarcza antyinflacyjna

Resort finansów chce ostrożnie podchodzić do nowych wydatków. Programy osłonowe pozostaną

Resort finansów zamierza bardzo ostrożnie podchodzić do nowych wydatków - powiedziała w poniedziałek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Dodała, że planowane jest ograniczanie wydatków sektora publicznego w stosunku do PKB z 44,4 proc. w tym roku do 42,2 proc. w roku 2025.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów Magdalena Rzeczkowska budżet Polski wydatki deficyt budżetowy społeczeństwo inflacja NBP POLSKA

Eksperci: chcąc hamować inflację musimy ograniczać konsumpcję

Niemal 14 proc. inflacji i jej systematyczny wzrost oznaczają konieczność zdecydowanej ingerencji, w tym zacieśniania polityki monetarnej i fiskalnej. Musimy ograniczyć konsumpcję, zachęcić do oszczędzania. Do tego konieczne jest staranie o jak najmniejsze obniżanie wzrostu gospodarczego poprzez inwestycje, choć ten spadek jest nieunikniony - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan i Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja deficyt budżetowy pkb dług publiczny

Eksperci: wyniki polskiej gospodarki za rok 2021 pozytywnie zaskoczyły

Bardzo dobre wyniki budżetu i naszej gospodarki za ubiegły rok wyśrubowały oczekiwania. Teraz jednak będzie potrzebna ich korekta w dół. Nie oznacza to jednak recesji, ale nowelizacja tegorocznego budżetu w zakresie PKB, czy inflacji będzie potrzebna - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i Marek Kowalski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja bezrobocie deficyt budżetowy obligacje

Europa uniezależni się nie tylko od surowców z Rosji? UE chce zwiększyć produkcję chipów, leków i żywności

Zakończony w piątek nieformalny szczyt krajów Unii Europejskiej w Wersalu pokazał dążenie Wspólnoty do zmniejszenia zależności od światowych dostawców ropy, gazu, żywności, mikroprocesorów, leków, surowców i technologii cyfrowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sankcje Unii Europejskiej żywność Rosja elektronika gaz ziemny ropa naftowa 5G deficyt budżetowy farmacja Unia Europejska

"Wzrost PKB Polski w 2022 r. o 4,6 proc.". MFW pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki oraz przewiduje wzrost PKB Polski o 4,6 proc. w 2022 r. - poinformowało Ministerstwo Finansów. Dług publiczny - według prognoz MFW - wyniesie 52,1 proc. , a deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych sięgnie 3,1 proc. PKB.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA pkb MFW deficyt budżetowy dług publiczny prognoza Ministerstwo Finansów inflacja finanse publiczne