more_horiz
PR24 Portal
Section05

dekomunizacja

Desowietyzacja Mazowsza. "PKiN jest symbolem zniewolenia Polaków i sowieckiej hegemonii"

 - Pałac Kultury i Nauki należy rozebrać nie tylko z powodów ekonomicznych i estetycznych, ale też historycznych i patriotycznych. Można to przeprowadzić, podobnie jak zrobiono w latach 20. XX wieku z soborem św. Aleksandra Newskiego na Placu Saskim, który był symbolem caratu i rosyjskiego panowania nad Polską - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Lancman z Instytutu Historycznego Nurtu Niepodległościowego im. Andrzeja Ostoja Owsianego. Gościem audycji był również Zbigniew Jacek Jackiewicz, koordynator Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa komunizm Pałac Kultury i Nauki POLSKA dekomunizacja społeczeństwo

Demontaż pomników Armii Czerwonej. Leśkiewicz: usuwane są obiekty o charakterze propagandowym

- Są tacy politycy w Polsce, którzy twierdzą, że system komunistyczny nie był żadnym złem, a demontaż pomników Armii Czerwonej jest, według nich, próbą zapomnienia tego, co dobrego zrobiła Armia Czerwona w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Leśkiewicz, rzecznik prasowy z IPN. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Armia Czerwona pomniki dekomunizacja historia Polski ZSRR społeczeństwo

"Symbol światowej rewolucji i eksterminacji". Zdemontowano cztery pomniki "Wdzięczności Armii Czerwonej"

Podczas demontażu pomnika Armii Czerwonej w Głubczycach prezes IPN dr Karol Nawrocki podkreślił, że "ten pomnik to symbol systemu, który zbudował sobie po 1917 r. »dom zły«, czyli Związek Sowiecki, i który wciąż unosi się swoim duchem w dzisiejszej Federacji Rosyjskiej".
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona Karol Nawrocki IPN Instytut Pamięci Narodowej POLSKA Rosja komunizm historia Polski pomniki dekomunizacja społeczeństwo reżim

Ślady narzuconej "przyjaźni". Jak usuwano radzieckie pomniki w Polsce i Europie

27 października 2022 roku jednocześnie w czterech miejscowościach - Głubczycach, Byczynie, Bobolicach i Mokrem - zlikwidowano pomniki upamiętniające Armię Czerwoną. To kolejna w tym roku akcja przeprowadzona przez IPN. Już od lat 90. w Polsce i w innych krajach byłego bloku wschodniego znikały poświęcone radzieckim żołnierzom pomniki, jako symbole zbrodniczej polityki ZSRR. Po napaści Rosji na Ukrainę wiele państw zdecydowało, że należy sprawę doprowadzić do końca.
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona komunizm totalitaryzm II wojna światowa Europa Środkowo-Wschodnia Związek Radziecki historia Polski HISTORIA dekomunizacja pomniki

"Zlikwidowano już 20 sowieckich upamiętnień". Prezes IPN o dekomunizacji w Polsce

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Karol Nawrocki podkreślił, że stojące w Polsce sowieckie pomniki są symbolem zdrady i cierpienia Polaków i już dawno powinny zniknąć z naszej przestrzeni publicznej. Wskazał, że w ostatnim półroczu udało się zlikwidować 20 upamiętnień poświęconych żołnierzom Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Pamięci Narodowej Karol Nawrocki HISTORIA historia Polski dekomunizacja

Pomnik wdzięczności dla armii ZSRR w Olsztynie. Piotr Gliński: "kacapskie myślenie" sprawiło, że wciąż stoi

Resort kultury poinformował, że szef ministerstwa Piotr Gliński podjął decyzję o uchyleniu wpisu do rejestru zabytków Pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Monument upamiętnia "rzeczy, które w przestrzeni publicznej w Polsce suwerennej upamiętniane być nie powinny" - uzasadnił swoją decyzję wicepremier Gliński. Według niego to "kacapskie myślenie" sprawia, że pomnik w Olsztynie wciąż stoi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA dekomunizacja stalinizm Armia Czerwona pomniki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński Olsztyn regiony warmińsko-mazurskie

Kolejny sowiecki pomnik zlikwidowany. Dekomunizacja przestrzeni publicznej w Malborku

W Malborku po wielu latach starań został usunięty pomnik Armii Czerwonej. Pochodzący z tego miasta wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda napisał w mediach społecznościowych, że to "dekomunizacja w praktyce". Podziękował jednocześnie prezesowi IPN, który zaangażował się w sprawę likwidacji symbolu komunistycznego totalitaryzmu.  
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo IPN dekomunizacja stalinizm pomniki Armia Czerwona

NASZ WYWIAD PKiN - burzyć czy zachować? Varsavianista: nie wylewajmy dziecka z kąpielą

- Pałac Kultury i Nauki ma w sobie zapis wielu wydarzeń i stalinizm jest tylko jednym z epizodów, a dla młodszych pokoleń to epizod nawet mało znaczący. Spojrzenie warszawiaków na pałac już się zmieniło - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Janusz Sujecki, varsavianista z Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy "ZOK".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa mazowieckie Pałac Kultury i Nauki architektura stalinizm komunizm dekomunizacja Polskie Radio 24 POLSKA

Ważą się losy PKiN. Prof. Domański: moje pokolenie nie ma z nim pejoratywnych skojarzeń

- W świadomości społecznej, zwłaszcza w moim pokoleniu jest to nie tyle symbol komunizmu i Stalina. Chodziłem do Pałacu Kultury, tam w czasach mojej młodości był to pałac młodzieży, do którego uczęszczałem na rysunki. Wielu Warszawiaków chodziło tam na kryty basen, który wtedy był rzadkością, żeby popływać. Było w nim wiele ogniw, które przyciągały - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański (socjolog, PAN).       
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Henryk Domański historia PRL PRL IPN dekomunizacja Pałac Kultury i Nauki Warszawa społeczeństwo

231. rocznica uchwalania Konstytucji 3 Maja. Fudakowski: to święto ludzi odpowiedzialnych za Polskę

- 3 maja to wielkie święto. Było ono zrywem ludzi odpowiedzialnych za Polskę, którzy postanowili właśnie w tym dniu w 1791 roku w Warszawie przedsięwziąć środki, aby ratować Rzeczpospolitą. Udało się to na pewien czas - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski (opozycjonista w czasach PRL). Gościem Tadeusza Płużańskiego był także Andrzej Michałowski (opozycjonista w czasach PRL).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo PRL historia Polski POLSKA dekomunizacja 1 maja opozycja 3 Maja konstytucja 3 maja

Zaskakujące wyniki sondażu - Polacy nie chcą zburzenia PKiN. Dr Urbankowski: to efekt nieznajomości historii

- Być może nie jest on odczytywany jako symbol. Ci, którzy przyglądali się jak powstaje PKiN, (później jego nazwa została zasłonięta (bardzo sprytnie - neonem), że nie widać, że pod spodem jest Stalin), mogą to traktować jako normalną budowlę. Musimy pamiętać, że Polacy nie znają swojej własnej historii - mówił w Polski Radiu 24 dr Bohdan Urbankowski (historyk, pisarz).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 społeczeństwo sondaż PRL historia Polski POLSKA Warszawa Pałac Kultury i Nauki dekomunizacja