more_horiz
PR24 Portal
Section05

demokracja

Jarosław Kaczyński: trzeba pójść na referendum. Przeciwko niemu prowadzona jest duża kampania

- Trzeba iść na referendum, żeby pokazać polskiej klasie politycznej, że polskie społeczeństwo chce takiej polityki, która zabezpiecza interesy tego społeczeństwa - powiedział podczas konwencji Prawa i Sprawiedliwości w Toruniu lider partii Jarosław Kaczyński.
Zobacz więcej na temat:  wybory parlamentarne POLSKA referendum polityka kampania wyborcza wybory w Polsce demokracja Jarosław Kaczyński Prawo i Sprawiedliwość

PR24 Opozycja nawołuje do bojkotu referendum. Prof. Szczucki: ci politycy kwestionują narzędzia demokratyczne

- Opozycja odwołuje się do demokracji, ale kwestionuje narzędzia demokratyczne. A takim narzędziem jest referendum. Poza tym opozycja kwestionowała wolę wyborców - zwycięstwo PiS w roku 2015 i 2019. Teraz politycy tamtej strony sceny politycznej boją się pytań referendalnych i głosu Polaków - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Szczucki, prezes Rządowego Centrum Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA referendum opozycja polityka demokracja

Premier Morawiecki: Donald Tusk nie chce demokracji, lecz władzy, marzy mu się pozycja dyktatora

- Donald Tusk na sztandarach ma demokrację, Konstytucję, ale w głębi serca marzy mu się pozycja dyktatora - powiedział w najnowszym podkaście premier Mateusz Morawiecki. - Jednym słowem pragnie unieważnić referendum rozpisane w Sejmie zgodnie z Konstytucją. Co jeszcze unieważni? Wybory parlamentarne, które przegra?- pytał retorycznie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki Donald Tusk demokracja opozycja

Prof. Ryszard Legutko: Polska jest bastionem zachodniej cywilizacji w Europie

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości profesor Ryszard Legutko ocenił, że Polska jest bastionem zachodniej cywilizacji w Europie i kontynuatorem politycznej tradycji europejskiej. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że na nasze państwo, rządzone przez prawicę, patrzy z nadzieją wiele zachodnich środowisk.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska demokracja prawo Ryszard Legutko POLSKA społeczeństwo Polska w Unii Europejskiej

Szczyt dla Demokracji. Zełenski: od nas zależy czy przekażemy dzieciom wartości i wolność

- Musimy pozbyć się iluzji, że kompromis ze złem może coś dać wolności. Wrogowie demokracji muszą przegrać - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas zorganizowanego przez władze USA wirtualnego Szczytu dla Demokracji. - Od nas zależy czy przekażemy naszym dzieciom i wnukom wartości i wolność, które sami posiadamy, czy będą one musiały walczyć o demokrację od podstaw - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT demokracja Wołodymyr Zełenski wojna 2023 wojna na Ukrainie Ukraina Europa

Represje Rosji wobec pracowników "Memoriału". Służby przeprowadzały rewizje w mieszkaniach

Kremlowski reżim represjonuje działaczy stowarzyszenia Memoriał. Od rana w Moskwie trwały rewizje w mieszkaniach niezależnych historyków i obrońców praw człowieka. Działaczom Memoriału skonfiskowano sprzęt elektroniczny, dokumenty i książki, a ich samych przewieziono na komisariat, gdzie zostali przesłuchani przez prokuratorów Komitetu Śledczego. O szczegółach korespondent IAR Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  wolność słowa demokracja Memoriał Rosja służby specjalne ŚWIAT Europa

NASZ WYWIAD Rewolucja lutowa 1917. "Klucz do zagadki fiaska demokracji w Rosji"

106 lat temu, 8 marca (23 lutego wg kalendarza juliańskiego) 1917 roku, rozpoczęła się rewolucja lutowa. - Bez badań nad rewolucją lutową nie sposób zakończyć szaleństwa, którego jesteśmy teraz świadkami – ocenia dr Michał Patryk Sadłowski, historyk państwa i prawa, autor książki "Między Mikołajem II a Leninem. Państwowość rosyjska i jej koncepcje w czasie rewolucji lutowej 1917". 
Zobacz więcej na temat:  Rosja bolszewicy demokracja rewolucja październikowa 1917 Mikołaj II ZSRR