more_horiz
PR24 Portal
Section05
deweloper

Pat na rynku mieszkaniowym. Ekspert: brakuje kupujących, ubywa sprzedających, ceny utrzymują się

Przez ostatnie pół roku liczba ofert sprzedaży mieszkań zwiększyła się o 15 proc., ale to głównie efekt duplikowania ogłoszeń przez pośredników nieruchomości, a także wydłużenia czasu sprzedaży. Mimo to, ceny mieszkań utrzymują się na stabilnym poziomie - wynika z raportu serwisu Domiporta.pl.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA mieszkania deweloper budowa nieruchomości sprzedaż

Deweloperzy wstrzymują sprzedaż mieszkań, a nabywcy czekają na niższe stopy. Nowy raport HRE Investments

Zarówno deweloperzy jak i osoby indywidualnie wstrzymują sprzedaż mieszkań - wynika z opublikowanego w środę raportu HRE Investments. Mniejsza liczba transakcji wynika nie tylko z trudniejszego dostępu do kredytów, ale też z większej zyskowności wynajmu mieszkań – wyjaśniono w raporcie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budownictwo deweloper wynajem mieszkań mieszkania stopy procentowe

Prof. Waldemar Rogowski z BIK: spada zdolność kredytowa Polaków

Popyt na kredyty hipoteczne spadł w ostatnim czasie do najniższego poziomu od 14 lat, co jest wynikiem zmniejszenia zdolności kredytowych Polaków. Sytuacja pogorszyła się również w przypadku kredytów denominowanych we franku szwajcarskim, powiedział profesor Waldemar Rogowski, główny ekonomista BIK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy NBP bank centralny deweloper kurs walut

Rząd zajmie się przepisami dotyczącymi wpisów do ksiąg wieczystych? Warchoł: rząd może to zrobić już w maju

Projekt, którego efektem ma być skrócenie czasu oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej trafił do wykazu prac rządu. Jak wyjaśnia wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przepisy te mają ulżyć kredytobiorcom i powinny trafić na posiedzenie rządu w ciągu miesiąca. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA nieruchomości Marcin Warchoł POLSKA deweloper budownictwo mieszkanie mieszkanie dla młodych

"Popyt na nieruchomości będzie się zmniejszał" Ekspert o tegorocznych cenach mieszkań

W tym roku możemy liczyć na mniejszy wzrost cen nieruchomości niż w 2021 r., ale to w dalszym ciągu będzie wzrost - powiedział Piotr Bartkiewicz z Pekao SA. Zaznaczył, że choć popyt na mieszkania hamuje, dobra sytuacja finansowa deweloperów może ich powstrzymywać przed obniżkami cen.
Zobacz więcej na temat:  deweloper GOSPODARKA budownictwo mieszkania na wynajem mieszkania kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy

Krzysztof Puternicki o "republice deweloperów": człowiek odpowiedzialny za tę patologię nie kryje się

- Człowiek, który był odpowiedzialny za tworzenie tej całej patologii trzyma się bardzo dobrze (...) w 2019 roku odszedł ze stanowiska wiceprezydenta, został przesunięty do spółki miejskiej. Pomimo tego, że zakres jego obowiązków jest kompletnie inny, dalej pojawia się w jednostkach, które są odpowiedzialne za rozbudowę miasta. Tutaj się nikt nie kryje  - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Puternicki (dziennikarz zajmujący się gdańskim układem politycznym, autor filmów "Mała Sycylia" oraz "Republika Deweloperów").        
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka POLSKA Gdańsk deweloper