more_horiz
PR24 Portal
Section05

dług publiczny

Wzrost cen hamuje w UE. Niższe oczekiwania inflacyjne w strefie euro

Tempo wzrostu cen hamuje w krajach Unii Europejskiej. Inflacja HICP obniżyła się z 10,6 proc. w październiku do 5,5 proc. w czerwcu. W warunkach niskiego bezrobocia oraz rozpowszechnionej presji płacowej osiągnięcie celu inflacyjnego wciąż jest niepewne. Żądania płacowe nasilają się w całej Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Unia Europejska dług publiczny euro europejski bank centralny inflacja

Budżet 2022 r. Minister finansów w Sejmie: poziom długu obniżył się w stosunku do PKB

Pomimo wzrostu zadłużenia w wartościach bezwzględnych państwowy dług publiczny i dług sektora instytucji rządowych i samorządowych na koniec 2022 r. obniżyły się w stosunku do PKB - podkreśliła w Sejmie minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Zapewniła, że nie ma mowy o ukrywaniu długu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA budżet Polski dług publiczny Magdalena Rzeczkowska Ministerstwo Finansów finanse finanse publiczne podatki vat cit samorząd pit społeczeństwo POLSKA

O krok od cyfrowego euro. Komisja Europejska już podejmuje działania w tym zakresie

Komisja Europejska przedstawiła dwa wnioski ustawodawcze zapewniające obywatelom i przedsiębiorstwom możliwość dalszego dostępu do banknotów i monet euro i płacenia nimi w całej strefie euro oraz ustanawiające ramy prawne dla euro w formie cyfrowej, które Europejski Bank Cyfrowy może emitować w przyszłości obok gotówki.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska podatki Komisja Europejska dług publiczny euro

Europejska inicjatywa STEP. Polska może na tym skorzystać

Komisja Europejska ogłosiła 22 czerwca 2023 r. nową inicjatywę STEP (Strategic Technologies for Europe Platform), która ma wzmocnić konkurencyjność oraz odporność europejskiej ekonomii przez przyspieszenie zielonej i cyfrowej transformacji. Inicjatywa ta nie wiąże się ze stworzeniem nowego funduszu unijnego, lecz z wprowadzeniem kilku zmian w wykorzystaniu środków tych już istniejących.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska podatki Komisja Europejska dług publiczny

Ekspert PIE: w kolejnych miesiącach polska gospodarka będzie się coraz szybciej rozwijać

Dołek koniunktury za nami; w kolejnych miesiącach oczekujemy poprawy aktywności w krajowej gospodarce - prognozuje Sebastian Sajnóg z PIE w komentarzu do wskaźnika PMI dot. polskiego przemysłu. Dodał, że odbudowę aktywności przemysłowej ma wspierać niższy wzrost kosztów działalności.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja dług publiczny recesja produkcja przemysłowa eksport PMI

USA podnosi limit zadłużenia. Joe Biden wygłosił orędzie, w którym chwali ponadpartyjne porozumienie

Kongres uchwalił ustawę w sprawie podniesienia limitu długu publicznego, co zapobiega ogłoszeniu niewypłacalności USA. To rzadki przykład ponadpartyjnej współpracy w Stanach Zjednoczonych. W telewizyjnym orędziu do Amerykanów Joe Biden dziękował liderom obu partii za kompromis. Z Waszyngtonu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone dług publiczny Joe Biden demokraci Republikanie

UE zadłużyła się na 750 mld euro. Europoseł Rzońca: trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy

- Trwa gorączkowe poszukiwanie pieniędzy na spłatę unijnego zadłużenia. Prowadzony jest wielki przegląd ram finansowych UE i pojawiają się propozycje nowych podatków - powiedział europoseł komisji budżetowej PE Bogdan Rzońca. Dodał, że KE ma przedstawić zmiany w budżecie przed wakacjami.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Unia Europejska podatki Komisja Europejska dług publiczny